Възможно ли е да се пържи с въздух?

Пържените картофи са от онези храни, които винаги вървят в една крачка с гузната съвест.

Хем картофи, хем пържени - звучи почти като смъртен грях. По-зле могат да са само мекиците на баба ви, поръсени с бяла пудра захар.

Задачата как вкусното да стане здравословно, а здравословното - вкусно вълнува стотици хиляди мозъци по света. В тази дилема се крие не само ключът към дълголетието, но и този към богатството.

Philips хвърлят ръкавица към здравословното готвене с новия си домашен уред, който пържи с ... въздух. Звучи като научна фантастика, но всъщност е нещо съвсем реално - "въздухът е новото олио".

Отвън "Airfryer" прилича на машина за хляб, но изисква много по-малко внимание.

Състои се от 3 части - основно тяло с тъч дисплей, кошница за пържене и тавичка. Това е всичко.

И двете части, които трябва да почистите след употреба - кошницата и тавичката, могат да се мият и в миялна машина.

Харесвам яденето, но не си падам по дългото готвене.

Пърженето винаги е било проблем за мен - първо, защото в кухнята ни няма абсорбатор, и второ, защото се опитвам да се храня сравнително здравословно, без това да означава, че ям основно киноа и да пия шейкове със спирулина.

Първоначално бях скептична към още един уред у дома - имам чувството, че през последните години хората започнахме да служим на уредите и устройствата, вместо те на нас. А и домакинските уреди заемат много място и събират твърде много прах.

За да съм сигурна, че ще затрудня максимално нашия Airfryer, купих два вида картофи

- едни нормални и едни пресни.

На първите им давах повече шанс, но за вторите нямах големи очаквания - обикновено ги задушавам с много масло и вися над тенджерата с часове, докато създам количество, достойно за едно тричленно семейство.

Според инструкциите, преди да влязат в уреда, картофите трябва да се накиснат във вода за около 30 минути. След това загрявате "Airfryer" до 180 градуса - слагате картофите, като все пак е добре да добавите малко мазнина - половин супена лъжица в моя случай - програмирате за 15 мин. и чакате.

Докато чакате, разгледайте рецептурника, той идва с "Airfryer"-а. На мен лично ми се видя сложен ... но вие може и да сте по-смели от мен.

Звуков сигнал ознаменува края на пърженето с въздух. Експериментът ми с 2-та вида картофи дава лека преднина на пресните картофи - смело казвам Отлични.

Меки, златисти и с много благ вкус.

След готвенето ги поръсих с Хималайска сол. Можете да добавите и копър, ако харесвате, аз така и не оцених достойнствата му. Подозирам, че си има причина, скрита някъде в социалистическото ми детство.

Противно на готварските инструкции да не се пържи със зехтин, тъй като от високата температура той губи полезните си качества, аз направих точно това. Не търсете някаква поза: тъй като наистина не пържа често у нас, просто не купувам олио.

След картофите, идва ред и на рибата сьомга - този път никаква мазнина, сьомгата си има достатъчно. Моите филета бяха тънки - дивата сьомга е с по-различна текстура и цвят от сьомгата от развъдници. Смело избрах 7 минути на 200 градуса. Рискувах и спечелих. Таймингът ми беше като на професионален готвач - тъкмо картофите изстинаха и рибата беше вече готова.

Мазнината от сьомгата беше изтекла в тавата на уреда, а работният плот на кухнята беше за първи път абсолютно чист след пържене.

Ако имате миялна, препоръчвам да я ползвате нея, вместо да миете на ръка частите на Airfryer-а. Причината - тавата под кошничката е оребрена и изисква повече внимание при миене.

В книгата, която идва с уреда, има още идеи за по-висше кулинарно майсторство, а в Youtube можете да намерите кулинарни експерименти от цял свят. Някои от тях ползват Airfryer-а и като част от професионално кухненско оборудване в заведения за хранене.

Ако след всичко прочетено внезапно сте огладнели, не сте единствените.

Новините

Най-четените