Залезът на нощните клубове

Не е за вярване, но в страната на хубавото уиски и мътната бира, в столицата на безкрайните DJ партита - Лондон, нощните клубове изчезват. Лесно може да обвините лятото и големите фестивали за отлива на клиенти, но всъщност тенденцията е от 10 години. През това време клубовете във Великобритания са намалели... наполовина до 1733, показват последните статистики.

Дори правителството се притесни от страданията на сектора, който има „важен принос за приходите в икономиката и културния живот на страната".

Денс сцената на Острова замира и дори култови заведения, където се изявяват големи имена, затварят врати. Това се случи и с нощния клуб на Rudimental, въпреки славата и непрекъснатите им изяви по концертните сцени тази година.

Бандата смята, че това е просто цикъл и след време хората отново ще се върнат под дискотопките. Дори легендарните Ministry of Sound, които шестваха из през 80-те и 90-те, обясняват, че не хората са намалели, а просто разбиранията им за забавление са се променили.

Сдружението на собствениците на нощни заведения на Острова отдаде срива на младите поколения, защото предпочитат да слушат музика през телефона си или да чатят с някого у дома, отколкото да излизат навън.

Това не е така

„Защо обвиняват младежите, че са зарязали клубовете? Аз никога не съм признавала, но преди 20 години, когато всеки уикенд шествах по баровете в Ливърпул и Лийдс, аз всъщност мразех тези места. Предпочитах да гледам „Приятели" в петък вечер, отколкото да вися на опашка с часове, на едни и същи места, докато се добера до дансинга, където винаги е шумно и мирише неприятно", написа журналистът на в. Independent Джейн Мерик.

Според нея на младите британци им е писнало да се напиват и да употребяват наркотици, просто защото партитата трябва да бъдат „размазващи" задължително.

Акцентирайки върху интереса към малките уютни барове с изпълнения на живо от неизвестни групи, вместо световноизвестни DJ-и в големите нощни клубове в стил Ибиса, в. Гардиан провъзгласи нова революция в нощния живот.

DJ Smokin Jo, която е в бизнеса от 25 години, казва, че смъртта на суперклубовете е срам, защото не е пощадила емблеми на нощния живот, като лондонския Turnmills. Тя обаче вижда много повече стремеж за самостоятелност в младото поколение - те се опитват да организират свои купони, да създават свои места за забавление, без да са мейнстрийм.

Залезът на клубовете върви именно с тази промяна - пренасяне на нощния живот извън лъскавия център в изоставени сгради, индустриални зони, гаражи, отдалечени терени, които нямат нищо общо със стандартните клубове и това прави изживяването съвсем различно. Това може да се сравни с инвазията преди 20 години на електронната музика от ъндърграунда до големите клубове, където в момента е императив.

Една и съща музика

„Тези места не са толкова забавни, защото всичко там е регламентирано, няма интимност между хората, само силна музика и много пияни хора. Като сложите късните часове, в които отварят, и финансовото състояние на повечето хора, нормално е клубовете да бъдат изоставени", казва организатор на нощни събития от Манчестър и Лийдс.

26-годишната Bip Ling - DJ, модел и блогър едновременно, дава още един щрих от картината - големите клубове залагат изключително много на електронната музика, и то от години.

„Има прекалено много електронна музика. Не се е появил нов жанр, който да притегля хората. На сцената няма промяна", казва тя и потвърждава, че нейното поколение е привлечено повече от пъбовете и малките алтернативни барове, вместо от големите клубове, където знаеш много добре какво да очакваш.

Комерсиалните нощни клубове са под натиск не толкова заради желанието на посетителите да направят хубава снимка в Instagram, а защото уеднаквиха продукта, който предлагат. А кой, ако не младите, ще поискат да избягат от скуката.

#1 Spider 12.08.2015 в 21:30:50

Специално пъбовете са доста по-зле от клубовете, тъпа селска атмосфера (повечето, не всичките, не претендирам, че съм ги обходил), гарнирана с липса на качествена музика - защото винаги бих предпочел кой да е денс хит от днес, вместо банда 19-21 годишни, цирикащи инди-мелодийки или втръснали евъргрийни. За английския фолк да не говорим. А журналистката от Guardian доказа, че е 100 %-ва англичанка. Все едно някой е задължил горката да препива и виси по опашки в 2 часа сутринта (обичайно време за излизане на англичаните) пред претъпкани клубове. Гледай си бокссета с "Приятели", и не се оплаквай, кранто. Една утеха - след като толкова много кретени се опарват, собствениците на останалите клубове може да размислят и да направят клубовете си по-приятни места.

#2 The Seeker 12.08.2015 в 21:53:18

Абсолютно нормални събития - в статията има много верни коментари. Явно е билно нужно време хората да се усетят (или поумнеят) за да не избират подобен вид "забавление". Малките по-уютни заведения в които музиката не е на фул макс, та се налага с приятелите да си плюете в ушите за да си кажете 2 приказки, и всякакви пиянки да се валят по дансинга/стълбите - ужасно "добро" социално преживяване, няма що. Много по интелигентно е да се слуша нормално балансирана музика, да можеш ако искаш да си говориш с френдовете, ако искаш да се кълчиш на дансинга. Още по-добре е ако се организират приятелски компании и си правят купона на някоя хижа/частен клуб, както на тях им харесва.

#3 puebloto 13.08.2015 в 02:48:21

ще се издрайфам брутално , върху автора на този шит..... НЯМА КАК , БРИТАНСКИ ОЛИГОФРЕНИ, ДА МИ ГОВОРЯТ ЗА МУЗИКАЛНА ИЛИ КАКВАТО И ДА Е КУЛТУРА! ТЕЗИ СМОТАНЯЦИ, ОСВЕН ДА СЕ НАПИВАТ С БИРА И ДА СЕ ДРУСАТ ДО ПРИПАДЪК- НИЩО ДРУГО НЕ ЗНАЯТ..... ПРИ ТЯХ , АКО ИЗЛЕЗЕШ И НЕ СИ СЕ ОСМЪРТИЛ- ИЗГУБИЛ СИ СИ ВРЕМЕТО...... ПЪБОВЕ? СЕЛСКИТЕ КРЪЧМИ В БГ ,СА КЛАСА ОТГОРЕ

#4 Богдан 13.08.2015 в 20:37:09

puebloto, света е доста по-голям от твоята селска дискотека/кръчма/.

Новините

Най-четените