Тя е пухкава пандишпанова класика, носеща името на кралска особа. Непретенциозният ѝ външен вид би заблудил мнозина, но когато заговорим за вкуса - там няма място за компромиси.
Торта "Виктория" е преминала стоически през вековете със своя неустоим въздушен блат, лекия сметанов крем и плътния слой конфитюр от ягоди, и до днес продължава да бъде любимо лакомство на мнозина.
Както може би вече става ясно, тортата е кръстена на самата кралица Виктория, защото била сред любимите ѝ десерти. Обичала да я похапва в следобедните часове, в компанията на традиционния английски чай, чиято лека горчивина се съчетавала перфектно със сладостта на тортата.
Рецептата за пандишпана обаче, която стои в основата ѝ, ни връща още по-назад във времето - отвежда ни в Испания или по-точно в епохата на Ренесанса. Хората тогава приготвяли торта с пандишпанови блатове, овкусена с портокалова или лимонена кора.
Но ако трябва да бъдем честни, сладкиши с подобна еластична структура са известни по целия свят, като разлики могат да се наблюдават в цвета, формата и някои от съставките в тях.
Един от първите официални източници например, където се споменава за предшественика на пандишпана, е готварската книга The English Huswife на английския автор Гървес Маркъм от 1615 г. В двора на италианската кралица Катерина Медичи пък се приготвя десерт с името Savioardi, смятан за прароднина на бишкотите, а във Филипините пекат пандишпана във форма за кекс и оцветяват тестото в различни цветове.
В миналото въздушността, с която познаваме днес този десерт, не е можела да се постигне толкова лесно, затова сладкишите са били повече с консистенцията на бисквити. Причината за промяната се крие в една елементарна съставка, която в наши дни можем да открием с лекота във всеки хранителен магазин.
Бакпулверът преобръща сладкарството и отваря невиждани възможности. Чудотворният прах е дело на Алфред Бърд, който го създава през 1843 г. Преди това повечето сладкиши се правят основно с равно количество захар, брашно, масло и яйца, което се оказва недостатъчно, за да се получи ефектът на бухването след печене.
Ето защо бакпулверът навлиза бързо в кулинарния свят и позволява на сладките изделия да придобият по-привлекателен вид и въздушност, характерни и за блатовете на торта "Виктория".
В наши дни историкът Алиса Лавини потвърждава в книгата си Cake: A Slice of History, че английската кралица наистина е имала особен афинитет към този десерт и обичала да му се наслаждава с чаша следобеден чай. Разбира се, на масата на ежедневното традиционно събиране присъстват и всякакви други изкушения, като няколко вида гофрети, бисквити, дребни сладки, солени сандвичи и пралина.
Въпреки това, простата на пръв поглед торта "Виктория" успява да заеме водещо място на кралската трапеза.
До наши дни рецептата претърпява доста промени и подобрения, но запазва и своя оригинал, който представлява два пандишпанови блата, между които лекият сметанов крем поделя място със свежия ягодов конфитюр. За финал тортата се поръсва с щедро количество пудра захар.
Ако и вие искате да опитате един от любимите десерти на кралица Виктория, може да го направите сами у дома, като следвате няколко прости правила. И да, бакпулверът се превръща в неизменен елемент от рецептата, така че не забравяйте да си го набавите.
Торта "Виктория"
Нужните продукти са:
- 175 гр. брашно
- 175 гр. захар
- 175 гр. масло
- 3 яйца
- 1 с.л. прясно мляко
- 1 ч.л. бакпулвер
- Пудра захар за поръсване
- 125 мл. течна сметана
- Конфитюр от ягоди
Начин на приготвяне:
Загрейте фурната на 180 градуса. С помощта на дървена лъжица разбийте маслото в купа, докато придобие консистенцията на крем. Към него прибавете захарта и отново разбъркайте добре. Едно по едно добавете яйцата, след това пресейте брашното и бакпулвера в купа и ги сложете при останалата смес. Накрая сипете млякото и разбъркайте отново.
Разпределете тестото равномерно в две еднакви форми за печене (намаслени и поръсени с малко брашно), с диаметър 18 см. и изпечете блатовете за около 20-25 мин. След като са готови, ги оставете да изстинат добре.
С миксер разбийте сметаната и я оставете да се охлади в хладилника.
За да сглобите тортата, поставете единия блат върху поднос и го намажете обилно с конфитюра, а след това и със сметаната. Добре е пълнежът да е с дебелината на единия блат. Поставете отгоре втория и притиснете леко. Завършете като поръсите обилно с пудра захар.
За декорация може да използвате пресни ягоди, които ще са и идеално свежо допълнение към сладостта на тортата.