Главоболието от виното е познато на хората още от времената на Древна Гърция.
Категорично тук не говорим за махмурлук, макар чувството да е идентично.
"Виненото главоболие" се появява в първите три часа след пиенето на червено вино, докато махмурлукът идва едва по-късно (ако такъв въобще дойде).
Факт - всеки вид алкохол може да причини болки в главата, особено при хора, които са податливи на мигренозни състояния, но когато говорим за виното, то сякаш има някаква специална сила.
Откъде идва тя? Учените се занимават с този въпрос от много години насам и все още няма категоричен отговор на този въпрос.
Учените от Медицинския център на Калифорнийския университет в Сан Франциско вярват, че най-накрая са намерили причината в свое проучване, което беше публикувано в понеделник в списанието Scientific Reports.
"Този пъзел съществува буквално от хиляди години. Във виното има много съставки, които е възможно да причинят главоболие, като не на последно място е самият алкохол", каза д-р Морис Левин, директор на Центъра за главоболие към Медицинския център.
Според проучването главоболието от червено вино може да бъде причинено от комбинация от алкохол и определен полифенол, антиоксидант, наречен кверцетин.
Учените смятат, че кверцетинът влияе върху начина, по който човешкото тяло преработва алкохола. Според тях взаимодействието му с алкохола води до натрупването на токсичен страничен продукт, който, на свой ред, причинява главоболие.
За да стигнат до тази хипотеза, изследователите от Калифорнийския университет са решили да проверят друга известна причина за главоболие, причинено от алкохол - генетична вариация, която често се среща при хората с източноазиатски произход.
Този вариант води до главоболие, зачервяване и гадене при консумация на алкохол. За него е ясно, че пречи на начина, по който тялото обработва алкохола, водейки до натрупване на вредно съединение, наречено ацеталдехид.
Изследователите са се заели с това да намерят съединение в червеното вино, което по подобен начин може да възпрепятства обработката на алкохола от организма.
С лабораторни тестове те установяват, че такъв ефект има кверцетинът. Този антиоксидант се произвежда от гроздето, когато то е изложено на слънчева светлина.
"Ние наричаме това слънцезащитния крем на гроздето", коментира пред "Ню Йорк Таймс" Андрю Уотърхаус, почетен професор по енология в Калифорнийския университет, който е и съавтор на изследването.
По думите му макар хипотезата за кверцетина все още да е само теория, тя има своите убедителни аргументи.
Тепърва обаче учените трябва да работят, за да я докажат по-сериозно. За целта те ще трябва да сравнят реакциите на хората към вина с високо и ниско съдържание на кверцетин.
Интересен момент от изследването е, че според него може да се окаже, че по-скъпите червени вина, а не по-евтините, биха причинявали повече главоболие за хората, податливи на подобни състояния.
Според проф. Уотърхаус евтините сортове грозде се отглеждат на лози с много големи корони и много листа, така че не получават толкова много слънце.
"Междувременно висококачествените сортове грозде дават по-малки реколти и имат много по-малко листа. Количеството слънчева светлина се управлява внимателно, за да се подобри качеството на виното", обяснява той, цитиран от "Би Би Си".
Учените съветват онези, които са податливи към главоболия, да вземат леки болкоуспокояващи, преди да пият вино, но да внимават доста с употребата на ацетаминофен или ибупрофен, ако смятат да пият повече от 1-2 чаши.
Приемането на тези медикаменти с алкохол може да повиши риска от увреждане на черния дроб и стомашно-чревно кървене.
Най-простото решение за "виненото главоболие" остава смяната на вида вино, което човек пие.
Както белите, така и червените сортове грозде съдържат кверцетин, но при белите и розовите вина ципите се отстраняват веднага след смачкването на плода и не участват в процеса на ферментация.
При червените вина ципите ферментират заедно с останалата част от гроздето, което позволява повече кверцетин да влезе във виното.
За д-р Морис Левин сегашното проучване се е превърнало в нещо като лична кауза. Самият той е развил неприятна реакция към червеното вино и сега търси кои сортове грозде биха му спестили главоболието.
"Мисля, че знам кои вина може да са по-поносими, но все още не съм съвсем сигурен", казва той и допълва, че това означава, че му предстои още един експеримент.