Въпреки конкуренцията на YouTube, Apple или Amazon най-доброто приложение за стрийминг на музика си остава Spotify. Доказателство за това са всичките над 500 милиона потребители на платформата, включително 205 милиона с платен абонамент в 180 държави.
Наистина впечатляващи цифри, които съвсем не са случайни.
Освен че може да се похвали с най-мащабната библиотека от 80 милиона песни и около 5 милиона епизода на различни подкасти, приложението предлага разнообразни функции и множество опции за пълна персонализация.
Само че както при всяка една друга програма, триковете в Spotify също не се научават за един ден. Може да я използвате с години и пак да не сте овладели напълно нейните специфики.
По-долу сме подбрали някои от най-интересните възможности на Spotify, тествани при стандартен абонамент от 8,99 лева:
Асистирани плейлисти
От известно време насам, когато правим нов списък, приложението дава предложения за песни на базата на заглавието, което е избрано за списъка. Например, ако искате да си подберете няколко динамични парчета за тренировка в своя току-що създаден плейлист Workout, изкуственият интелект на Spotify автоматично ще предложи подходящи песни.
С добавянето на нови парчета, приложението ще отчита какъв стил са и ще променя в реално време препоръките си.
Подобрете плейлистите си
Вече сте направили един, напълни ли сте го с любимата музика, но искате още. Тук отново се намесва изкуственият интелект на Spotify чрез бутона Enhance, който се намира точно под заглавието на плейлиста в лявата част на екрана. Функцията автоматично добавя допълнителни песни, които съвпадат с тези от списъка ви.
Новите песни са маркирани с едно зелено квадратче, а тези, които не ви допадат можете да отстраните с едно тапване на екрана. Когато натиснете пък отново бутона Enhance, ще върнете плейлиста в първоначалния му вид.
Стеснете търсенето
Понякога простото въвеждане на име на изпълнител в полето за търсене може да доведе до твърде много резултати. Затова можете да фокусирате търсенето си в определен времеви период, като използвате таг "year:", след което въведете времеви диапазон.
Например, ако напишете Ice Cube year:2006-2008, като резултат ще получите всички песни на рапъра, излезли между 2006 и 2008 година.
На същия принцип можете да използвате таговете "genre:" и "label:".
Интеграция с Shazam
Всички сме използвали Shazam, за да открием името на някоя страхотна песен. Само че сега можете директно да намерите и прехвърлите парчето в Spotify. За целта първо трябва да отидете в настройките на Shazam и да активирате функцията Spotify - Connect, която се вижда лесно, защото е оцветена в зелено.
След това към всяка нова песен, която откриете в Shazam, ще има бутон Open in Spotify, а той ще води директно към парчето в музикалната платформа.
Филтриране на харесани песни
Намерили сте песен, която искате да преслушвате отново и отново? Докосването на зеленото сърчице ще я добави към вашия плейлист за харесани песни. Само че в един момент той може да стане доста голям и труден за управление.
За да е по-лесно, филтрирайте и подредете песните в плейлиста с харесани. Над него ще откриете ред с бутони, които обозначават конкретни жанрове. Като ги натиснете, ще останат само песните, които ви трябват.
Споделете част от подкаст
Музиката може да основното нещо в Spotify, но шведската платформа инвестира много сериозно и в подкасти. Все пак техният проблем е, че подкастърите могат да бъдат доста бъбриви, докато вие искате да споделите някой конкретен момент, а не цялото 3-часово предаване.
Докоснете бутона за споделяне в епизод и ще видите опцията "Share from". Активирате я и след това просто изберете къде искате да споделите подкаста. Той ще бъде споделен след момента, който вече сте избрали - например всичко след 32-ра минута.
Стриймване на друго устройство
Spotify може да стриймва музика към лаптопи, смарт високоговорители, конзоли или устройства с Airplay или Bluetooth.
За да го използвате на цял екран някоя песен и потърсете бутона Connect в долния ляв ъгъл. В изскачащия прозорец изберете устройството, към което искате да се свържете.