Телекомуникациите са един от секторите в България, които са на световно ниво. Това важи както за интернет връзките, така и за мобилната мрежа.
В резултат от силно конкурентната среда, мрежите не само са добре изградени, но и непрестанно биват развивани и подобрявани, въпреки предизвикателствата пред операторите да намерят локации за новите си базови станции и оборудване.
Все повече собственици на сгради се ориентират към проекти свързани с енергийната ефективност (напр. разполагане на слънчеви панели), което допълнително затруднява разполагането на телекомуникационно оборудване.
Същевременно, сериозното строителство на нови офис и жилищни сгради води до изникването на цели нови квартали в рамките на пет-десет години. Съчетано с комплексните административни процедури по изграждането на телекомуникационна инфраструктура, това поставя допълнително предизвикателство пред операторите да осигурят висококачествена услуга за своите клиенти.
Разбира се, не бива да забравяме провеждането на редица тестове на оборудването, включително за електромагнитното излъчване, а проектът за всяка базова станция подлежи на предварителен санитарен контрол и изчисление на прилежащата хигиенно-защитна зона. При последващото въвеждане в експлоатация, обектите преминават и задължително измерване на електро-магнитните излъчвания, за да се подсигури, че станцията отговаря на всички законови изисквания.
Въпреки това е нужно тези процеси трябва да се обясняват по-добре и по-често, за да се постигне достатъчна информираност у хората относно новите технологии, споделя Боян Лазаров, ръководител Планиране на Радио мрежата в CETIN - компанията, която отговаря за поддръжката на цялата мрежа на Yettel.
"Ние спазваме всички норми и закони при изграждането на нашата инфраструктура. Посрещането на непрекъснато разстящия трафик на данни и все по-високите изисквания на клиентите изисква ново поколение мрежи, нови честотни обхвати, нови обекти и по-сгъстена мрежа. Модерните мобилни мрежи целят и максимална енергийна ефективност при минимален въглероден отпечатък. Теглейки чертата, всичко това ограничава и електромагнитните излъчвания", смята още Лазаров.
CETIN e технологична компания, занимаваща се с изграждането на телекомуникационна инфраструктура и решения в сферата на информационната сигурност.
Боян следва електроинформационна техника в Техническия университет в Мюнхен, но решава да се завърне в България, за да бъде част от революцията в телекомуникациите у нас и вече почти 15 години е част от този бизнес.
Първо завършва Първа немска гимназия в София, което предопределя последващия му избор да следва висше образование в Германия. А страстта си по компютрите и телекомуникациите има от малък.
"Аз съм дете на 90-те. Тогава в България тъкмо навлизаха компютрите. Имах късмета да притежавам компютър от малък и винаги съм имал интерес в тази сфера", споделя той.
Съжалява, че връзките между образователните институции и бизнеса все още са далеч от нивото в Германия. "Половината Технически университет караше стажовете си в големите производствени компании в региона като BMW и Siemens", обяснява Боян.
Неговата дипломна работа обаче е една от малкото, която не е обвързана с нито една от двете компании, тъй като Боян решава да разработва темата за стандартизацията на 4G мрежата - актуалния по онова време стандарт.
Не само защото го работи ежедневно, но и защото е напълно запознат с темата и теоретично, Боян е един от хората, които полагат усилия да информират обществото за технологиите в телекомуникациите.
"Самият аз съм живял 20 години под базова станция, каквато имаше на покрива на блока ми, която беше над спалнята ми, като никога не съм имал притеснения за здравето си. Докато се спазват нормативните изисквания, няма причина за притеснения", обяснява още той.
Боян е ръководител на отдел Планиране на Радио мрежата в CETIN от 2018 година. Отделът отговаря за целия път на една базова станция до въвеждането ѝ в експлоатация - от избирането на локациите за разполагане, конфигурирането, техническите посещения за планиране как трябва да бъде изградена, до първоначалните параметри за активация.
В задълженията им влизат поръчката и изборът на оборудване, както и работата по разширение на вече съществуваща мрежа. Всяка базова станция подлежи на постоянно обновяване и надграждане според нуждите на мрежата.
Боян е най-младият сред колегите в екипа си. Както много други кадри на CETIN, с които сме ви запознавали досега, и редица негови колеги са в компанията от над 10-15, че и повече години.
"Това, което задържа хората, е възможността за израстване. Компанията предоставя възможност за развитие както в ръководни позиции, така и като специалист и експерт."
Говори с гордост за сферата на телекомуникациите в България и я определя като изключително конкурентна. Което се дължи на много добре подготвените кадри, част от които, точно като Боян, са се завърнали от чужбина, за да се развиват по специалността си тук.
Самият той решава да се върне от Германия заради комбинация от фактори.
"Финансовата криза през 2008-2010 г. започна да засяга и Германия, когато много компании и на немския пазар бяха принудени да ограничат разходите си, включително и наемането на кадри. Същевременно, за мен беше интересно предизвикателството да участвам в развитието на такъв бранш в България. В сравнение с Германия, пред мобилните оператори в България имаше повече предизвикателства, които да бъдат преодолени. На мен ми беше интересно да започна и да се развивам тук", казва Лазаров.
Едно от нещата, които най-много го впечатляват в работата му, е взискателността на клиентите, която много често е по-голяма дори от тази в големите европейски страни.
"У нас клиентите са взискателни. Докато в Германия се считаше за нормално да има затруднения с покритието на определени места (например подлези, метрото, приземни етажи), в България клиентите очакват отлична услуга, независимо от мястото. Въпреки сериозното предизвикателство, това ни дава допълнителен стимул да сме още по-добри."
Проектът, който няма да забрави, е, когато той и екипът му трябва да осигурят покритие за една чужда кинопродукция чрез мобилна базова станция. Това се случва на Триградското Ждрело при изключително труден за преминаване терен.
"За да осъществим всичко, трябваше бусът с техника да кара три-четири часа по пресечен терен, като включително бе теглен и от трактор, но накрая успяхме да го разположим и да осигурим покритие за продукцията. Правили сме няколко подобни инсталации - те не са особено мащабни, но са предизвикателни, тъй като при тях трябва да се реагира бързо и точно, за да бъдат удовлетворени нуждите на клиента."
Самият Боян в свободното си време обича да посещава подобни природни красоти със семейството си. Вкъщи разпуска, сглобявайки колички с радиоуправление, заедно със сина си, частите за които произвежда сам на 3D принтер.
Както в личните си проекти, така и в служебните, основната цел на Боян е да бъде удовлетворен от резултатите.
"Това, което ме радва и като ръководител на екипа, е в края на тримесечието или на годината всичките ни задачи да светят в зелено. Да сме постигнали поставените цели и да сме удовлетворили нуждите на клиентите."
---
"Твоето БЪДЕЩЕ" се реализира в партньорство с Cetin, Първа инвестиционна банка, Kaufland, Yettel, Силвър Стар.