Хей, не всеки тръгва на път с колата си.
Преди някоя поредица от празници и почивни дни е възможно да сме се уговорили да пътуваме с колата на друг от компанията. Или пък сме решили, че този дълъг уикенд ще си спестим стреса от шофирането по българските пътища и ще заложим на обществен транспорт.
Тези случаи имат редица плюсове - не хабим нерви при карането, пък и можем да си позволим някой и друг коктейл, все пак няма да сме ние зад волана.
Има и един огромен минус - непрекъснато мислим дали нашата собствена кола е в безопасност.
Е, с тези трикове ще бъде:
Паркираме на безопасно място
В най-добрия, но и най-редкия случай разполагаме със собствен гараж. В тази идеална ситуация само трябва да паркираме автомобила и да оставим прозорците му много леко открехнати, за да не се получи конденз.
Ако обаче паркираме на открито паркомясто или на улицата, трябва да сме по-предпазливи.
Нападалият голям сняг в София ни припомни винаги да паркираме далеч от дървета с големи клони и особено от такива още с листа по клоните или с изсъхнали клони.
При паркиране на открити пространства е чудесна идея и да си вземем скоба против крадци.
Това са метални скоби, много подобни на тези, които слагат за неправилно паркиране, но са специално изработени против крадци. Отключват се с ключове или с уникален гаечен ключ и биха възпрели крадците на мига.
В България скобите против крадци не са особено популярни, но ако сте решени на такава защита - два броя са достъпни в Amazon на цена от около 90 долара.
Почистваме колата щателно, преди да я оставим
Чакай малко, ще си кажете вие, защо да чистя колата, като няма да я карам скоро?
По-маловажната причина е, че като решим да шофираме отново, ще седнем в чиста и добре изглеждаща кола. Голям е шансът да се връщаме зад волана, защото спешно трябва да свършим нещо, и не искаме тепърва да чистим стъкла, седалки и огледала.
Втората и по-важна - мръсотията съсипва автомобила.
Птичите изпражнения, градският дъжд и сняг, пръските луга през зимата са пагубни за боята и добрия ѝ вид. Оставени да се наслоят и да проникнат надълбоко пък могат да причинят необратими щети и да се наложи пребоядисване.
Автомивка на самообслужване струва между 1 и 3 лева, а с почистване от служител - под 20 лева.
Инвестираме в качествено покривало за кола
Може и да ни е малко смешно, защото едно време бащите и дядовците ни използваха брезент за целта. Даже може съседите да ни се посмеят, че ползваме подобно нещо.
Това няма никакво значение. Качественото покривало ще предпази боята от цапане, като съвременните варианти обикновено са и със защита срещу надраскване, силен дъжд, прах и градушка.
Така шансът да заварим колата си като нова ни е в кърпа вързан.
Покривалото има и чисто психологически ефект върху останалите водачи, които дори и инстинктивно започват повече да пазят покритата кола. "Чао" на надраната от невнимателни шофьори броня и счупени огледала.
В България покривало с подсилена защита започва от 50 лева за среден размер коли.
Инвестираме в умни джаджи
В това число попадат заключващите механизми за волан и умните камери за видеонаблюдение.
Заключващите механизми много приличат на една голяма щанга, която се захваща за волана и го блокира, само че вършат истински полезна работа, особено в страни като България.
По-скъпите им версии са с формата на диск, който обхваща цялото кормило, и са с екстри като кодове и пръстови отпечатъци.
Колкото до камерите, много водачи в България вече се снабдиха с такива, за да следят и записват пътната обстановка.
Повечето умни камери вече са с въртящ се сензор, който може да бъде обърнат към купето и по няколко пъти на ден да проверяваме през смартфона дали всичко вътре е наред.
Заключващите механизми започват от 20 лева за най-елементарните като технология, а камерите - от 150 лева за евтини китайски варианти.