Когато говори за себе си и за хората с наднормено тегло, Десислава Христозова не се притеснява да използва думата "дебел", която почти всички други избягват да употребяват в присъствието на човек с повече килограми над нормата.
"Цял живот са ме наричали дебела в контекста на обидата и стигмата. И в момента дебел се нарежда единствено до негативни понятия - грозен, пропаднал, нежелан. А ми се иска да казваме нещата с истинските им имена, без това да звучи обидно", казва Деси, която е редактор в БНТ и влогър.
"Когато дебел започне да се използва така, както се използва рус или синеок, ще можем да говорим за този проблем по-спокойно и открито. Защото сега, когато някой използва думата "пълен", човекът със затлъстяване срещу него знае, че има предвид "дебел", и така и двамата се чувстват неловко", продължава Христозова.
А да наричаме нещата с истинските им имена е сред първите стъпки да приемем нормално хората с наднормено тегло и затлъстяване. Те са сред нас и стават все повече, което вече е проблем не само за тях, но и за всички нас като общество.
Самата Деси дълго време не се нарича дебела. Това се променя едва когато започва да пише книгата си "Тихо! За това не се говори", издадена наскоро. В нея са описани историите на хора с наднормено тегло, включително и нейната собствена, както и обясненията на лекарите за това сложно и унищожително заболяване.
С книгата Деси иска да говори от името на хилядите хора, страдащи от затлъстяване, които се крият, срамуват, чувстват се сами и изолирани, а околните дори нямат представа колко страдат.
"Моята история е само една от милиони и я разказвам не за да се оплаквам, а като част от основната кауза - да се обърне изключително сериозно внимание върху превенцията на затлъстяването", обяснява журналистът.
Деси е била с наднормено тегло цял живот. Започва да напълнява, когато е в 4-5-ти клас. "За мен грешката на моите родители е, че продължиха да ме хранят обилно и не ме насочиха да спортувам. А аз съм генетично предразположена към трупане на килограми", разказва ни.
Но пък е закърмена с любов към храната, научена е, че това е най-важното нещо; че на рожден ден се подарява шоколад, а не цвете, защото от него има полза; че всеки проблем се решава с хапване. Затова от дете е свикнала да яде постоянно и до днес не успява да преодолее този навик.
"Дълго време ги обвинявах. И чак сега се уча да не го правя. Много ми се иска хората да не правят грешките, които са правили моите родители", признава Десислава.
Като тийнейджър осъзнава, че има проблем с килограмите и външния вид, който не допада на околните, особено на момчетата. Постепенно влиза в порочния кръг "да, не ме харесват момчетата, аз да знам, че е защото съм дебела, да се прибирам вкъщи и да се наяждам, за да се утеша, да се будя на следващия ден, мразейки се жестоко и отправяйки се отново да търся обществено одобрение".
Защото, особено когато си млад, ако хората наоколо не те харесват, ти самият започваш да не се харесваш и да търсиш одобрението им още по-отчаяно.
Това може да бъде изключително унищожителен процес, но Деси не стига до булимия или анорексия. Стига до системно преяждане.
"В този момент не мислиш. Сякаш някой ти вади мозъка от черепа, натъпква те с храна и после пак го връща, за да си кажеш: Леле, какво направих!"
Да влезем във форма заедно!
Скъпи читателю, този текст е част от Get in Shape 4 - инициативата, с която искаме да те мотивираме да водиш по-активен и здравословен живот. В това начинание ни партнират:
Next Level Fitness Club, Asics, Novo Nordisk, Shop.gladen.bg.
Това е нещо, което мнозина не могат да разберат и смятат, че не е толкова трудно да се контролираш поне малко и да спреш да се тъпчеш.
Тези хора просто не са се борили с теглото и Деси иска да им покаже, че нещата съвсем не са толкова лесни, колкото изглеждат отстрани.
"Пред вас хората със затлъстяване се правят, че всичко е наред, че могат да поддържат диета - издържат няколко дни, месец, и после идва срив. Понякога дори си правят операции, успяват да свалят много, и пак идва сривът и те се връщат в старата си опаковка", обяснява Христозова.
През годините е търсила различни възможности да се справи, поддържала е много режими - и хранителни, и като физическа активност. Но не успява да постигне траен резултат и се срамува все повече с всеки нов провал.
Лекарите ѝ обясняват, че няма от какво да се срамува, защото има генетична предразположеност, както и хормонални липси, които трябва да се компенсират с лекарства.
При Деси е открит т.нар. складиращ ген. Това е наследство от времената преди хиляди години, когато телата ни са еволюирали, за да съхраняват калориите и мазнините и да имат запас за гладни времена.
Тогава хората с такива гени са имали най-голям шанс за оцеляване, но днес просто трупат по-лесно от останалите. И при далеч по-заседнал начин на живот нещата лесно ескалират до болестно състояние. А провалът в толкова трудна битка води до примирение.
"Ние, хората със затлъстяване, изпадаме в крайности. Решаваме да свалим драстично. Но целта често е нереалистична и когато установим, че не може да я изпълним, се отчайваме и си казваме - не ставам за това, явно ще си бъда с това голямо тегло цял живот. И започва отново да яде, с което става още по-пълен", описва живота на хората със затлъстяване Христозова.
През всичко това е минала сама, но продължава да опитва.
"В момента съм дебела и продължавам да се боря с навика да ям. Постоянно се опитвам да спазвам някакъв режим. Сега например ще направя кето режим и ходя на плуване", обяснява тя. Плува, защото я болят коленете от килограмите и не може да тича.
Не че не е правила и това - тичала е - нощем, за да не я гледат и да не ѝ се присмиват хората.
След като излиза книгата, която изважда на показ срама и самотата, Деси получава купища писма, в които хора със същия проблем ѝ благодарят, защото разбират, че не са сами.
"Дебелите се чувстват ужасно самотни и неразбрани. Те търпят обиди и отхвърляне, но се правят, че нищо подобно не се случва и страдат сами", описва Христозова.
Това е и една от причините хората със затлъстяване да не спортуват. Тях просто ги е срам и страх да идат във фитнеса, плувния басейн или парка, редом до идеално изглеждащите момичета с клинчета. Дебелият е убеден, че го съдят, присмиват му се и се чувства като на състезание, което няма как да спечели срещу слабите.
"Хората с излишни килограми трябва да разберат, че ние сами караме слабите да ни отхвърлят", коментира трудната промяна в нагласата Христозова.
Според нея не е толкова важно да се търси задължително психолог, а просто подкрепа, каквато могат да дадат близките и приятелите, или лекарят, или някой, който може да влезе в обувките на дебелия човек. Самата Деси е получила тази подкрепа от водещата в БНТ Мира Добрева, която я е насърчила да напише книгата си и да разкаже за проблемите, за които хората без излишни килограми не подозират.
По думите ѝ това е заболяване и човекът със затлъстяване се нарежда до алкохолика и до наркомана. Този живот е ад, затова и огромната кауза на Десислава Христозова е да говори и предупреждава, защото основното е да има превенция на затлъстяването. Когато то вече е факт, решението е в пъти по-трудно и често невъзможно.
Според нея е нужно да има образование - както в училище, така и информиране на самите родители и съответно - целенасочени мерки на ниво държава и общество.
Родителите у нас все още рядко си дават сметка, че когато карат децата си да поглъщат големи количества храна и не се тревожат от очевидно наднорменото им тегло, те ги обричат почти за цял живот, защото в огромния процент от случаите от децата със затлъстяване стават възрастни със затлъстяване.
Важно е и самите децата да знаят как да живеят здравословно. Деси дори смята, че е нужно да има такъв предмет в училище - наред със знанията по математика и български са важни и знанията как да живеем добре и да сме здрави.
Необходимо е и в училище, и вкъщи да се обръща много сериозно внимание на спорта и физическата активност. И макар у нас да не е осигурен достатъчно достъпен спорт за децата - за което държава и общини е задължително да помислят, това не бива да се ползва от родителите като оправдание. Все пак е пълно с паркове, има площадки със стрийт фитнес, има планини - всичко това е безплатно и спокойно може да бъде използвано, стига да има желание.
"Трябва да създадем и други идоли на децата - не само филмови и музикални, но и спортни, хора, които живеят здравословно", разсъждава Христозова. "Не е нужно всички да стават професионални спортисти и ултрамаратонци, но те могат да служат за вдъхновение за повече физическа активност".
Вместо това обаче път си пробиват други идоли - plus size моделите, особено тези, които са много над нормата. Те са с нездравословно тегло, но стават модел за подражание на милиони момичета, на които внушават, че се чувстват чудесно и печелят добре.
"И като ги гледа, момичето на 18 г. ще си каже - защо да се моря да плувам и тичам, и да се лишавам от бургери, като мога да стана като тях - те са милионери и всички ги харесват. И не си дават сметка, че ако на 18 г. са 130 кг, на 28 г. ще са 160 кг и нито могат да забременеят, нито ще се чувстват добре, нито ще са щастливи", безпощадна е Деси.
Това, което plus size моделите крият от последователите си, са нелицеприятните неща. Младите им фенове не знаят, че колкото повече порастваш, толкова повече килограми трупаш, по-трудно отслабваш, болят те костите, увреждат се органите, обхванати от мазнина. Като ходиш, ти се протриват краката, имаш целулит и се задъхваш.
Че не можеш да работиш колкото останалите, ползваш повече медицински услуги, повече болнични, работиш до по-ранна възраст и умираш по-рано.
Че в метрото те гледат лошо, когато заемеш две седалки, че не можеш да се напъхаш в кола с още 4 души, че носиш двойно по-голям багаж на път, че в самолета ти дават удължител за колана, а накрая трябва да си купуваш две места.
"Човекът със затлъстяване се прави, че това не се случва, защото го е срам. Срам го е и от неудобството на хората наоколо, които също се чудят как да не го забележат. Едно време мразех слабите, защото ме обиждаха, но сега вече разбирам и тяхното смущение, когато трябва да се правят, че не забелязват, че ти си на две места в самолета", споделя Деси.
Тя не просто настоява за превенция, а лично дава този пример със собствените си три деца. И трите спортуват много и това не е станало случайно. Тъй като и двамата им родители са с с наднормени килограми, децата също имат генетична предразположеност, и Деси започва да ги води на спорт още от ранна възраст. Сега тренират общо по 5 часа на ден, ходят на турнири и през ваканцията вместо на море, семейството ходи по лагери.
Деси иска да ни каже, че хората със затлъстяване не трябва да се приемат като безволеви, а като болни хора, които имат нужда от подкрепа. Но не бива да бъдат окуражавани да не предприемат нищо спрямо теглото си, защото рано или късно здравето им ще се влоши до степен да имат напълно зависим от другите живот.
---
Какво е Get in Shape 4? Инициативата на Webcafe.bg и нашите партньори има за цел да ви мотивира да "влезете във форма" - да се движите повече, да се храните по-добре, да тренирате, да полагате грижи за тялото си. Познати лица тренират в рамките на 3 месеца, за да ви докажат, че има ли желание, има и начин. Освен това ви очакват и съвети за фитнес и хранене. Всичко за инициативата, участниците и съветите може да откриете в платформата Get in Shape.