Котките са най-голямото зло

Знаете ли кое животно става за домашен любимец? Никое.

Кучетата ще ви хапят до смърт, след това ще ви оглозгат до кокал. Змиите ще ви задушат, след което ще избягат, ще се навъдят по блатата и ще изядат всички бозайници, до които се доберат. Папагалите поощряват търговия, която пречи на развитието на екосистемите, а хамстерите са носители на опасни болести. 

От екологична гледна точка обаче най-опасният домашен любимец е котката, твърдят властите в Нова Зеландия

Домашните котки са "паразити" по човешката цивилизация, заявяват те. За разлика от другите видове - и разбира се, за голяма тяхна полза - те сами са привикнали към домашния живот. Когато хората са започнали да отглеждат зърнени култури, семената са привлекли гризачите, а те от своя страна - котките.

Така тези диви животни се превърнали в домашни и в продължение на хиляди ходини са били полезни, тъй като са унищожавали пренасящите безброй болести плъхове и мишки и са защитавали хранителните ни запаси.

Ала днес, когато фермерството вече е индустриализирано и разполагаме с надеждни складове за хранителни продукти, но най-вече със защитени от гризачи домове, според новозеландците котките са станали чисто и просто "непотребни паразити". Е, вярно - игриви и любвеобилни паразити, особено чаровни, когато са по-малки, но "това не ги прави по-малко безполезни".

Икономистът Гарет Морган от Нова Зеландия наскоро направи предложение държавата, чрез институциите си, да елиминира котките, за да защити застрашените видове сред птиците. Разбира се, той предлага "елиминация" по възможно най-хуманния начин: съществуващите котки трябва да бъдат кастрирани и да изживеят живота си докрай, но раждането или вносът на нови котки да бъдат забранени на всяка цена.

Разбира се, той не проповядва тровенето на дивите котки, както го правеше бивш изследовател от националния зоопарк към института "Smithsonian" преди няколко години. Икономистът също така се противопоставя и на стрелянето по котките, което е особено популярна практика сред някои орнитолози. 

Според него, "подобни действия вече биха били прекалени" 

Морган посочва, че домашните котки "всъщност са дружелюбни квартални серийни убийци". Може би това го кара да звучи като някой вманиачен и покварен герой на Джонатан Францен, ала неговият проект "Cats To Go" е напълно сериозен.

В рамките на проекта той кара хората да кастрират котките си, да ги държат единствено в домовете си, без да ги пускат навън, и да не си вземат нови след тяхната смърт. Статистиката показва, че котките са глобално разпространяващ се вид. Те убиват милиони птици всяка година, немалко от които са от редки и изчезващи видове.

Котките се хранят със застрашени птици, гнездящи по земята, като например калифорнийския дърдавец, жълтокраката попадийка и малката рибарка, които въпреки първосигналните реакции с нищо не са по-малко красиви от кош, пълен с котенца.

Проучване в САЩ отпреди няколко години констатира, че в някои квартали (в които особено много домакинства пускат котките си да обикалят свободно), домашните котки изяждат малките пиленца почти веднага, след като се излюпят от яйцата си. 

Според еколозите, котките са особено вредни в островните екосистеми, които са дом на изключително редки видове, срещани единствено в тези райони

Много островни птици и бозайници са еволюирали при отсъствието на хищници от семейството на котките. Те гнездят на земята и не разполагат със защитни механизми срещу инвазивните видове, които първо си играят, а след това обезглавяват жертвите си.

Според учените, котките са застрашили или изтребили напълно много видове птици в Хаваите, Австралия, архипелага Чатъм и Нова Зеландия. Морган посочва, че 40% от наземно-гнездящите птици в Нова Зеландия вече не съществуват, а 37% от оцелелите видове са застрашени - и огромна част от заплахата за тях идва точно от мъркащите животинки в човешкия скут.

Хората са отговорни за повечето изчезнали животински видове, независимо дали това е станало чрез ловуване, разрушаване на техния хабитат, отглеждането на вредни хищници или други екологични намеси. Ако се откажем или поне контролираме котешката популация, дивите животни вероятно ще имат по-голям шанс.

#2 Блуждаещ читател 28.01.2013 в 09:26:33

В онзи край на света са специалисти по намеса в природното равновесие. Справка - жабата Ага

#4 TheSpider 28.01.2013 в 10:42:48

Статията е пълна с глупости и преувеличени неща. Котките били опасност за застрашените видове и затова да ги махнем... Щото не ги застрашаваме ние...

#8 паяка 28.01.2013 в 11:29:01

На тия орнитолози чавките ли са им изпили акълите!? Изчезнали им били пернатите - ми да се приспособяват. Щом не могат - ще изчезват. Дедо Дарвин им го е казал, ама са го пропуснали тоя урок.

#9 паяка 28.01.2013 в 11:34:07

Начи щом не е кон или магаре , дето да тегли каруцата, крава - да дава млеко, овца или коза - тия па са с най-големото кпд, куче да те пази, кокошка - за яйца..., нищо друго не само, че няма смисъл, ми даже па и вредно!? ЦЦЦЦЦЦЦЦЦ!!!

#10 паяка 28.01.2013 в 11:40:39

Какъв домашен любимец подхожда на вашата зодия? Овен: "Всичко, стига да е пълно с енергия!" Телец: ... "Костенурка. Бавна, не й трябват много грижи и няма да изяжда храната на собственика си." Близнаци: "Папагал... Има ли нужда да казвам нещо повече? Естествено, че има...." Рак: "Каквото и да е... Важното е да се подава на дресировка!" Лъв: "Голяма, красива и дръзка котка, която не се състезава със собственика си в това кой е по-по-най." Дева: "Да видим. Ще трябва да ставам точно в 7:30, за да го храня. В 10:20 ще ходя до магазина и ще му купувам храна за 4,38 лв. с включен ДДС..." Везни: "Хммм... От една страна, кучето е добродушно, предано и пази къщата. От друга, котката е по-независима, изисква по-малко внимание и е много грациозна... Ох, не знам. Ти какво би си взел? А сигурен ли си?" Скорпион: "Котка! Тайнствена и непредсказуема... Какво й е? " Стрелец: "Кон, естествено! И да се надяваме, че ще има достатъчно енергия, за да издържи темпото ми!" Козирог: "Аз ли ще му купувам храната?" Водолей: "Хамстер. Ще му взема клетка с климатик, водоснабдяване и канализация... Ще му сложа тунелче, с което да може да преминава извън клетката и ще го огранича с фибростъкло... Не продават ли такива клетки? Простаци! Нищо, аз ще изобретя нещо много по-добро тогава..." Риби: "Риби, естествено. Дори да ги забравя за седмица-две без храна и те измрат, бързо ще ги подменя... ако не забравя и това, де..."Вижте повече

#11 MacAllister 28.01.2013 в 14:40:50

Бяс ме хваща като чуя за "хуманно решение на проблема". Най-шантавото е, че из София съм се срещал с десетки хора, които говорят за "хуманно" решение, но не са орнитолози, всъщност повечето от тях считат, че животните са отживелица - не са Европейски например (да един така ми каза!). Аман! Казвал съм го и преди - ние с тия животни заедно сме градили градовете си - цивилизацията (тя самата дума горе-долу значи градски живот). Може да не са "дееспособни", както биха казали юристите, но и котки и кучета са интегрална част от културата ни - от самите нас. Да ги зачеркнем, ознчава да отрежем част от себе си.

#12 Ben Dover 28.01.2013 в 14:48:23

Котарака,тази птица упорита.Дорде не го ритнеш,не полита.

#14 mima 28.01.2013 в 15:35:13

Между другото в Нова Зеландия имат едни от най-големите природни резервати чисто процентно спрямо площта им. А котките са проблем само там, където не са част от местната фауна, това естествено изключва България. Вече има изчезнали видове записани на сметка на мъркащите писани и предполагам, че ще има и други. На нас тук не ни пука особено, обаче местните хора (най-често островитяни) искат да си запазят уникалната фауна - за тях котките се явяват врагове. Така, че тази статия трябва да се чете под определена гледна точка, за да бъде разбрана правилно.

#15 паяка 28.01.2013 в 16:08:04

Единствената псувня от папагала на Христофор Колумб: "Абе мама ви д'еба туземски човекоЯ..."

#18 panopsihikum 28.01.2013 в 18:49:20

На кривата ракета котките и пречат...

#22 MacAllister 29.01.2013 в 00:23:59

Fedar, хич не са безмозъчни, ноооо умни птици има там където има и умни хищници. Ако ти изпадне и имаш време да зяпаш седни и гледай гарваните какво правят - ще се шашнеш. Както и да е по ония земи има доста поизостанали с матр'яла животни и ако трябва да се опазят наистина трябват ограничения в определени територии. Само че бедата отдавна е сторена, всички знаят за зайците и прословутите rabbit proof fences из Австралия, а далеч не са само те - то не бяха жаби, кучета, всъщност единствено котките не са предизвиквали тотална катастрофа, макар че са се намъкнали в пустинната екосистема и избутват други видове. Все пак с тях това поне се случва плавно ... но така или иначе в Австралия наситина има места, които имат нужда от специално опазване (Ако искаме да ги опазим де). За Нова Зеландия е малко лицемерие да се говори така - страна асоциирана с овце - една съвсем "местна" порода. Овцете там са превзели ландшафта до такава степен , че човек може да види едни уникални кръгли ферми, където оградата се върти по радиуса, за да накара стадото да се мести към неопасаното - виждат се и от спътник - и да, не са кръгове направени от извънземни Само че, реакцията ми е главно срещу унизителното за учен разсъждение за ползата от един вид - едностранно и примитивно. Вид, който е с нас от самото начало на градския живот не може да няма обратно влияние върху нас самите. Само очевидния въпрос колко стотици милиони хора живеещи в стоманените пещери на мегаполисите никога не биха обикнали природата без шанса да я имат в къщи - е, дори само тоя въпрос трябва да те накара да замълчиш, ако ти идва да правиш прибързани изводи за ползата и вредата. Какви птици ще опази човечество, на което не му пука за друго освен за собствените му пещери? Освен другото след като преди десетина години гледах един научно популярен филм за "вредата" от уличните котки си направих труда да броя жертвите им и резултатът въобще не ги представя като серийни убийци - дори (за тяхно съжаление) не и като кой знае какви ловци. В градовете за тях е далеч по-изгодно да ровят по кофите вместо да ловуват, а в горите доколкото мога да преценя не могат да презаселят територията - никой подобен хищник не може да създаде прекалено плътна популация и да се превърне в заплаха освен на места, където местните животни са имали милиони години на липса на конкуренция. Еволювията е конкуренция и дори умните птици дължат съществуването си на нуждата да оцелеят в трудни условия, за които и някои видове котки имат принос, а контекста на Австралия и Нова Зеландия не включва разсъждения за тоталната излишност на един вид, с който сме се срастнали. Ако човека има слабост по птиците - добре, ето и аз се заинтересовах от гаргите напоследък, но трябва ли да зачеркнем всичко друго? Кучетата убиват всяка година някоя котка, която малко или много броя за приятел - да искам да ги премахнат ли? Не не си и помислям такова нещо въпреки, че предпочитам котките, а колкото до гаргите, ако общуването ми с мустакатите мъркащи не беше ме накарало да погледна на животните сериозно още от малък никога нямаше и да отделя внимание, за да забележа какво правят. Всичко е свързано и ние самите сме част от природата, а котките за добро или зло са ни прилъстили и не ни дават да я забравим, увлечени в строежа на бетонни коптори, интересно е, че те са и поне индикатор, а може би и малко стимул за свободата ни от силната власт на човешките ни общества - погледнете назад в историята - всяка прекалено силна власт е посягала на котките и нищо хубаво не е последвало от това.

#25 паяка 29.01.2013 в 11:30:13

""Движение за доброволно изчезване на човешкия род с цел да се възстановим първичната гордост на планетата"... е те това е то радикалното решение. " Бялата раса май е прегърнала тази идея и се старае да я осъществи, обаче на жълтите и черните не може да се разчита. Не само, че я бойкотират, ами и са плъзнали навсякъде всред бледоликата цивилизация.

#30 паяка 29.01.2013 в 18:29:11

Както си гледах и слушах в ютубето музика и попаднах случайно на любимия ми плаж! Ей го Амолофито. http://www.youtube.com/watch?v=-ayKj-5h7do

Новините

Най-четените