За човек, роден в страна, на чието национално знаме е изобразен AК-47, Гонзало Мабунда е на изключителна почит в арт средите.
Африканският скулптор, който използва части от оръжия в изкуството си, е роден през 1975 г. в Мапуто, Мозамбик. Започва да се изявява като художник през 1997 г. след като завършва образованието си първо в родната си страна и в Южна Африка и днес негови произведения се излагат не само в Музея за национално изкуство в Мапуто, а и в галерии по цял свят.
След края на гражданската война в Мозамбик, Гонзало Мабунда се вдъхновява от пушките, бомбите и гранатите и започва да прави от тях впечатляващи мебели, фигури и инсталации.
Повечето от неговите мебели-скулптури са изработени от деактивирани оръжия, които са били складирани по време на дългата гражданска война в Мозамбик, приключила в началото на 90-те години на миналия век.
В арт инсталациите му дървените приклади на AК-47, конфискувани в страната след 1992 г., се трансформират в облегалки на кресла или опашки на огромни птици, а гилзите се превръщат в косата на разпънатия на кръст Исус.
Заради нетрадиционния начин, по който трансформира войната в изкуство, на 29 май 35-годишният скулптор ще получи наградата "Албатрос" във Виетри Сул Маре, Италия.
Това престижно признание идва след редица самостоятелни и групови изложби на Гонзало Мабунда в Германия, Швейцария Испания, Швеция, Холандия, Франция, Южна Авфрика и САЩ.
Но на тези, които го срещат сред неговите създадени от оръжия и амуниции чудовища, докато пият бира във Френско-мозамбикския културен център в Мапуто, Гонзало казва, че радостта и удовлетворението не идват от международните признания.
"Интересно ми е просто да творя", споделя африканският скулптор. „Доволен съм, когато нещо се ражда в ръцете ми след дългия ден, прекаран в ателието. Чрез моите скулптури искам да приближа хората към изкуството, да ги накарам да преоткрият себе си", казва Гонзало.
Според него мебелите и фигурите, които прави, не са просто атракция, а отразяват наболели проблеми като глада и изолацията на африканците от света.