Гибралтарският проток е едно от най-популярните места в Европа за наблюдение на морски бозайници - китове, делфини и през лятото дори косатки.
Обикновено най-голям интерес предизвикват косатките, които идват в района заради лесния улов - в тясната ивица море между най-южния бряг на Испания и Мароко рибарите ловят риба тон, а косатките се възползват от привлечената от примамките им плячка.
От 2020 г. насам обаче зачестяват и случаите на нетърсени и нежелани срещи с тези бозайници. Те не нападат хора, но все повече са съобщенията за атакувани лодки, включително и за три случая на потопени от животните плавателни съдове.
Последният е от началото на май, когато три косатки нападат яхта, удрят я отстрани, чупят руля ѝ и така я увреждат, че тя потъва. Шкиперът Вернер Шауфелбергер разказва пред немското издание Yacht, че двете по-малки животни са имитирали това, което е правела по-голямата. Той и останалите на борда са спасени от бреговата охрана, но яхтата потъва.
Това е поредното нападение, а според проучване в специализираното издание Marine Mammal Science, атаките в района на Гибралтарския проток и на северното испанско крайбрежие на Галиция, започват преди 3 години.
Смята се, че животните атакуват основно платноходки и следват един и същ модел - косатките се насочват към задната част на лодката, удрят руля, и след като успеят да накарат плавателното средство да спре, губят интерес.
Документирани са над 500 подобни случая, макар че повечето са били безобидни. В три от тях обаче съдовете са увредени толкова, че потъват, обяснява пред Live Science един от авторите на публикацията Алфредо Лопес Фернандес, биолог от университета в Авейро в Португалия.
Макар и бройката да изглежда внушителна, в тези води плават хиляди лодки и ученият успокоява, че случаите, в които косатки ги докосват, са един на сто плавателни съдове.
Той обаче уточнява, че подобен ръст в агресивното поведение спрямо лодки е феномен отскоро. Според учените причината за това е инцидент с едно-единствено животно, довел до промяна в поведението му, а останалите бозайници са започнали да се учат да го имитират.
"Естествено, косатките се държат така с определена цел. Не знаем каква е причината, но обяснението за отбранително поведение, което се дължи на някаква травма, се затвърждава все повече", казва Лопес Фернандес.
Според него става дума за женска косатка, която е пострадала сериозно - от сблъсък или е била заклещена от лодка. Това е довело до промяната в поведението ѝ и тя е започнала да търси физически контакт с плавателни съдове, смята биологът.
Косатките са делфини и имат подобна социална структура, която позволява лесно да учат една от друга и да имитират поведението си. Например при повечето атаки над лодки те са се насочвали директно към руля и са го хапали, прегъвали или чупили.
Лопес Фернандес уточнява, че настоящото поведение в тази води не се тълкува като обучение на по-младите животни, а по-скоро е модел, който се разпространява с имитация.
Учените наричат това "вманиачаване" - необичайно поведение, което се инициира от едно или две животни и постепенно се възприема от останалите, но след това се изоставя.
"Те са изключително игриви и любопитни животни и може би гледат на доближаването на лодките повече като на игра, отколкото на нещо агресивно", смята Дебора Жил от университета във Вашингтон.
Според Моника Шийлдс, директор на неправителствения Институт за поведението на косатките в САЩ, тези животни не са агресивни към хората, и то въпреки че са били ловувани и хващани в плен.
Макар и да имат слава на безмилостни хищници, те по принцип не нападат хора и дори няма документирани фатални атаки над хора в дивата природа.
"Косатки са били застрелвани от рибари, гледали са как членове на семействата им са вземани в плен. Ако нещо щеше да ги мотивира за директна агресия, щеше да е нещо подобно", казва тя, цитирана от Ен Би Си.
Шийдс допълва и че няма ясни примери тези бозайници да са демонстрирали поведение, което може да се тълкува като отмъщение към хората. "Техният мозък е способен на доста сложни емоции и смятам, че са в състояние да изпитват неща като гняв или отмъщение. Но не сме виждали примери да искат да ни отмъщават", казва тя.
Според нея също може да става дума за "мания" под формата на игра, която обхваща постепенно много косатки. Наблюдавани са например животни, които масово започват да носят мъртва сьомга на главите си, а впоследствие играта замира и това поведение спира.
Шийлдс не отхвърля напълно теорията за причинено от травма поведение, но смята, че за да се потвърди са нужни повече наблюдения и доказателства.
Каквато и да е причината, ако атаките продължат, и моряците, и косатките в тези води ги чакат тежки времена.