Настъпва онзи сантиментален и доста тъжен момент, когато есента постепенно измества лятото. Сутрините са хладни, вечерта идва по-бързо, и е време за прощаване с ваканционното настроение.
Но това може да става постепенно, точно както и лятото се оттегля плавно и още е тук през деня. Например ако към по-есенното меню добавим щипка летен спомен.
Защо това да не бъде гръцка супа? Топла и засищаща, тя едновременно ни напомня за ваканцията в южната ни съседка и ни подготвя за по-хладните дни.
Тук представяме 5 рецепти за традиционни гръцки супи, а хубавото е, че те хем носят познати вкусове и техники, хем имат и характерен за южната ни съседка нюанс и позволяват бързо и лесно да си приготвим нещо, с което сме свикнали, но по нов начин.
Манестра - доматена супа
Името на тази супа идва от една от характерните ѝ съставки - така се нарича пастата орзо но гръцки. Тук тя играе ролята както на ориз - заради формата си на малки продълговати парчета, така и на фиде, защото все пак е паста.
Супата може да се нарече и ризото, тъй като е доста гъста и процесът за приготвянето ѝ наподобява този при италианския специалитет.
Необходими съставки:
- Зехтин
- 1 глава лук, нарязан на ситно
- 4 скилидки чесън, на ситно
- 2 консерви домати от 400 г или 800 г добре узрели настъргани домати
- 1 с.л. доматено пюре
- ½ ч.л. захар
- 1 ч.л. сушен риган
- 1 дафинов лист
- Щипка сушено чили
- 80 мл червено вино
- 250 г паста орзо(или друга дребна паста)
- Шепа бяло саламурено сирене - по желание
- Магданоз, босилек или мента за поръсване
Начин на приготвяне:
Задушете лука, чесъна и чилито, а щом се карамелизират, добавете орзото. Разбъркайте и сложете и доматеното пюре. Разбъркайте отново и прибавете виното. След като сместа се редуцира, сложете и останалите домати и подправките, захарта, сол и чер пипер.
Добавяйте топла вода постепенно, така че пастата да я поема, и разбърквайте често, за да не залепва. Когато орзото е ал денте, дръпнете ястието от котлона и оставате пастата да попие и останалата течност. Трябва да се получи гъста супа, почти като ризото.
По желание може да поръсите с натрошено сирене и билки.
Фасолада - бобена супа
Не е учудващо, че това е една от най-популярните супи в Гърция. Рецептата там няма драматични различия с това, което познаваме у тук, и е силно препоръчително да се използва зрял сух боб, а не сварен от консерва. Подобно на България, вариациите са много, но ето една основна:
Необходими продукти:
- 250 г зрял боб
- 1 глава лук, на ситно
- 2 стръка целина, нарязани
- 3 моркова, нарязани
- 1 с.л. доматено пюре
- 1 ч.л. червен пипер
- 2-3 лъжици зехтин
Начин на приготвяне:
Накиснете сухия боб във вода за 1-2 часа, за да е по-лесно да се сготви след това.
Вариантите да го сварите са няколко - в обикновена тенджера, под налягане или в слоу кукър. Бобът трябва да ври, докато омекне, а водата да смени цвета си, добре е и ако ползвате обикновена тенджера, да смените водата му един път. След като бобът е готов, опитайте да отстраните колкото може повече от вече размекнатите и лесни за отстраняване люспи.
Задушете зеленчуците в зехтина, добавете червения пипер и доматеното пюре и накрая боба и вода. Не прекалявайте с водата, тя трябва само да покрива боба, за да стане по-гъста супата.
Тайната на хубавата гръцка фасолада е във възможно най-качественото маслиново масло. Именно то ще направи супата гъста и кремообразна. Помага и разбъркването от време на време.
Когато зеленчуците и бобът са омекнали, добавете сол и още малко зехтин и оставете да поври за още 5-10 мин.
Интересен е начинът, по който може да се поднася тази супа в Гърция - тя понякога се яде със сушена риба, или чироз - например сардини. Друг вариант са маслини, сирене или дори суров лук.
Супа с нахут
Това също е традиционно ястие, и подобно на бобената супа е най-добре да се прави със сух нахут, а не с консерва.
Необходими съставки:
- 250 г нахут
- 1 глава лук, на ситно
- 2 с.л. лъжици зехтин
- 1 с.л. брашно
- 1 дафинов лист
- 1 ч.л. сушен риган
- Сокът на 1 лимон
- 500 мл зеленчуков бульон - по желание
Начин на приготвяне:
Накиснете във вода нахута, най-добре за една нощ. След това го сварете, като смените водата, а накрая почистете и люспите - би трябвало да падат сами.
За супата задушете лука с подправките и добавете нахута, след това и вода или зеленчуков бульон, и посолете.
Когато е готова супата, смесете брашното с лимоновия сок и малко от супата, докато стане еднородна смес. Добавете към ястието и оставете на котлона, докато се сгъсти.
Пилешка супа с лимон
На гръцки се нарича "авголемоно" - на соса от яйца и лимон, характерен за ястието, и е малко по-различна от обичайната пилешка супа в България. Засища чудесно и дава усещането за уют, което само пилешка супа може да даде.
Необходими съставки:
- 2-3 пилешки бутчета с костта
- 1 глава лук, нарязана
- 100-150 г ориз
- 2 яйца
- Сокът на един лимон
Начин на приготвяне:
За хубава пилешка супа от ключово значение е бульонът. Затова първо сварете бутчетата във вода, по желание може да добавите лук и морков, и посолете леко. Сложете достатъчно вода - тя ще е основата на супата, след като стане на бульон. След като заври, на повърхността ще се появи пяна - отстранете я с лъжица.
Извадете месото, когато е готово и може да се отделя от костите, както и зеленчуците. Прецедете бульона.
След като се охладят бутчетата, отстранете кокалите, а месото накъсайте на малки парчета.
Измийте добре ориза със студена вода, за да отстраните нишестето от него.
В чиста тенджера сложете бульона, пилето и ориза и подправете със сол и пипер.
Когато оризът е сготвен, пригответе застройката от яйца и лимонов сок. Тя е подобна на тази с кисело мляко, но без млякото. Разбийте много добре яйцата в купа, добавете лимоновия сок и разбъркайте добре. Добавете плавно, докато бъркате, един черпак от още горещата супа, а след това и още един. Целта е яйцата да се загреят постепенно и застройката да не се пресече.
Дръпнете супата от огъня и върнете застройката в тенджерата, докато бъркате.
Поднесете поръсена с чер или червен пипер.
Рибена супа
Рибата, която може да се използва за това ястие, е добре да е по-крехка - кефал, лаврак, треска, може и пъстърва.
Необходими продукти:
- 500 г риба - най-лесно е почистено филе, нарязано на едри парчета
- 2-3 моркова, на дребно
- 2 стръка целина или шепа нарязани на дребно кубчета от глава целина, плюс няколко листа на ситно
- 2 картофа, на малки кубчета
- 1 глава лук, на ситно
- 1 домат, настърган
- Сокът и кората на 1 лимон
- Шепа магданоз
- Зехтин
Начин на приготвяне:
Сложете вода, със зехтина и лука, и ги оставете да поврят заедно, докато водата и мазнината се смесят добре. Добавете зеленчуците, сол и пипер, и изчакайте да се сварят. Чак след това сложете и рибата - на нея ѝ е нужно по-малко време да се сготви - около 10-15 мин.
Захлупете с капак и гответе на бавен огън. 2 минути преди края сложете и лимоновите сок и кора. Накрая поръсете с магданоза.
По принцип супата ще е по-ароматна, ако вместо филета, сложите цяла риба с костите. При този вариант обаче, след като ястието е готово, е добре да извадите рибата и да я почистите от костите, преди да сервирате.