Някога национализмът ни е обединявал

Българите и малцинствата не живеем заедно, а съжителстваме паралелно - това просто са два свята, които делят общо пространство. Така ни е научила историята още от османското робство, създавайки модела, в който живеем и днес. Д-р Антонина Желязкова нарича това "демократичен модел на етнически отношения, създаден отдолу", тоест от самото общество.

"Политиците много пъти се опитват да рушат този модел, но не успяват, защото хората са се убедили през вековете, че той сработва. И едно от най-важните неща в живота на поколенията е, че трябва да опазват този модел", казва тя пред Webcafe.bg.

Д-р Антонина Желязкова, историк и експерт по проблемите на малцинствата, е следващият ни събеседник по темата на модерния национализъм и мястото му в XXI век.

На фона на куцащата ни демокрация, обществото само се възпира, когато крайни настроения започват да набират скорост. Една от причините е, че имаме твърде сложна и горчива историческа съдба, която ни е направила доста неподатливи на крайни националистически идеи, обяснява тя.

Отделно от това, днешното ни общество е прекалено атомизирано, за да бъде увлечено от някаква обединителна национална идея. Още повече - такива липсва.

"Това е горчивата истина и тя ни прави по-неуспешни в развитието си. Днес гледаме мрачно на това, че моралът в обществото се руши, че образованието и културата западат. Причината е същата - нямаме обща идея, която да запали всички. Вижте, испанците са толкова единни, когато стане дума за обществен интерес. Дори и гърците се бунтуват срещу всичко", изтъква Антонина Желязкова.

Национализмът, по думите й, би могъл да бъде градивен и позитивен - да създава обединителни идеи на обществото, които биха запалили всички и биха срещнали консенсус на всякакво ниво. Д-р Желязкова дава пример със Съединението и Независимостта на България, когато "от селянина до интелектуалеца са заставали зад тях".

Друг пример, казва тя, е запазването на нашите евреи по време на Втората световна война, непразно се говори, че това е акт на гражданското общество.

Антонина Желязкова припомня, че в България имаме дълговековен опит от съвместно съжителство от Османския период. "Живели сме в многонационална и мултирелигиозна империя, където всички са можели да се придвижват и да развиват бизнес на хиляди километри. Нашите баби и дядовци говореха по няколко балкански езика".

Нейната теза е, че "горчивата история е направила българите въздържатели към крайни националистически идеи. През всички войни за осъществяване на национални идеали България е дала толкова много жертви".

"Не повече от 12% могат да бъдат крайни националисти"

"Не се притеснявам от българския национализъм, защото винаги оценявам каква част от обществото биха могли да бъдат увлечени по крайни настроения - антитурски, антиромски, антисемитски и т.н. Те са около 12%", допълва Антонина Желязкова.

Изследване на колегите й показва, че ако се появи идея да си върнем Македония или Западните покрайнини, никой не би я подкрепил: "Никой не би се повел по такъв тип иредентиски идеи и настроения, за да си връща територия или да завладява нови територии".

Прочутата българска толерантност, с която се гордеем, всъщност опира до приемане на чуждата култура и религия. "Няма нищо романтично и сантиментално в нашите отношения", казва Желязкова и изтъква за пример смесените бракове, които не са популярни в България, особено с представители на местните малцинства.

Политиката - големият длъжник на национализма

За сметка на големите идеи, нашата политика е подвластна на дребнотемието и противопоставянето. Както се казва, кучетата лаят, а керванът си върви. "Хората от смесените региони казват, че са свикнали и след изборите всичко си идва на мястото. Например, нищо няма да се оправи, ако сменим името на връх Мусала, както и нищо няма да се влоши, ако новините на турски език станат половин час", казва Желязкова.

Според нея националистическите партии в България са изкуствено създадени: "Всички те са плод на инженерство от най-различни кръгове и интереси, за да създават смутове, когато е необходимо. Те биха искали винаги да има известно неспокойство в страната. Щом се зададат избори, обикновено се измисля нещо опасно. Националистическите партии се активизират в такива времена, иначе биха отмрели. Обикновено те имат много кратък език."

При всички случаи ще имаме националистически партия в парламента или коалиция от партии в този спектър. "Със сигурност ще има 5%, които се увличат по антиговоренето", прогнозира тя.

"Партиите в националистическия спектър са изградени на агресивен принцип. Част от тяхната любима терминология е, че се грижат на националната сигурност, но понякога изключително много вредят", казва експертът и вади аргументи от практиката си.

Опасно неразбиране

По време на миналогодишните размирици пред софийската джамия Баня Башъ, когато "Атака" опита да заглуши с протест мюсюлманския мюезин, Желязкова пътувала из Западните Балкани, за да изследва особеностите на исляма там с нейни колеги от Великобритания и Дания.

"Всички те знаеха - и в Сараево, и в Призрен. Зададоха ми въпроса: "Какво се случва? Ще правите война като нашата, така ли?". Хората показваха снимки и клипове, които представяха България в отвратителна светлина", спомня си тя за внезапния отзвук на боя с камъни пред софийската джамия.

Следва обобщението, че плоското разбиране за мюсюлманите като потенциални екстремисти е изключително непродуктивно и вреди.

"Радикалният ислям не може да пробие сред турската общност"

Антонина Желязкова е изследвала как се разпространява радикалният ислям в България. Оказва се, че подобни крайни идеи вирят единствено в ромските гета - поради ширещата се бедност, безработица, неграмотност и изолация, които са благодатна почна за екстремистките идеи.

Делото в Пазарджик, според нея, е плод на сблъсък между евангелските църкви и салафитския ислям именно в ромската махала на областния град.

Радикалният ислям не може да пробие сред турската общност в България, защото тя живее по много модерен и светски начин. "За тях (бел. р. - проповедниците на радикалния ислям) българските турци са прекалено атеизирани, каквито са и българите. След това опитват при българомохамеданите, които са много религиозни, но имат силен вътрешен механизъм, за да се опазват сами", обяснява Желязкова.

Вместо да разпалваме страхове, е време да се отърсим от тях. Най-добре ще е, ако можем да насочим тази енергия към нещо съзидателно.

#2 Шебек Хасан 23.10.2012 в 09:36:27

Абе то ако "националистическите" партии не бяха маргинални структури назначени за такива от кукловодите на Прехода, другарката доста щеше да се учуди от изборните резултати на една смислена, качествена и истинска националистическа партия.

#7 strawsPulledAtRandom 23.10.2012 в 11:15:20

"..."Модерен национализъм"? Това е оксиморон... " ----------------- Да, за разлика от "модерна монархия" например. Обясни го на половин ЕС. Някак ми е по-лесно да се насиля и да си представя като модерно нещо на 2 века, отколкото на 12. Не споря с теб, просто ти показвам колко избирателно виждаш истината. А половин истина не е истина.

#8 Amor Mio 23.10.2012 в 11:27:59

Поздрави за авторката! Хареса ми тази статия. Не очаквах да ми олекне на душата от констатацията "така било е и ще бъде". Отивам да пия кафенце.

#9 янаки 23.10.2012 в 12:07:20

И трите религии – юдаизъм, християнство и ислям при определени условия налагат религиозна власт. Юдаизъмът и сега налага религиозни норми на живот в Израел. Там си имат подобни на шериата норми на поведение. Не във всички държави, които са ислямски, се прилага шериата, а само в тези, където са на власт ислямските фундаменталисти. И в християнските държави в Европа е имало такива периоди, когато властта на Римския Папа е била неограничена. Така че това не зависи от религиите, а от това как се използват. Ако някой иска да говори критично за исляма да вземе да прочете Корана! И да посочи, къде там е написано това, което той твърди. http://www.koranbg.com/

#12 Fedar 23.10.2012 в 12:41:12

На който не му се занимава да чете цялата статия, ще му направя кратко обобщение на квинтесенцията й: "Аз съм умряла от глад псевдо-учен, която е готова да продаде и родната си дъщеря, стига да й платят някой лев. От фондации, свързани с турската държава, ми плащат пари да пиша разни работи в полза на великотурските интереси. Подобно на скритите реклами на корпорации, в моята статия основните и съществени послания, са (недобре) скрити зад празни голословия за национализма. А тези послания са първо, че българите уж са си живяли прекрасно в Османската империя и не само, че не трябва да критикуват и да се оплакват, но е крайно наложително пак да се помолят да бъдат присъединени в съвременния й вариант. И второ, че българските турци са най-милите и безопасни хора на света, при които е напълно невъзможно да пробие краен ислям, нищо че в самата Турция управлява ислямистка партия. За толкова са ми платили, това съм написала."

#13 Bobby_gBG 23.10.2012 в 12:54:19

9 янаки | 23.10.201212:07 И в християнските държави в Европа е имало такива периоди, когато властта на Римския Папа е била неограничена. -------------------------------------- Да, едно време. Когато горенето на вещици и избиване на неверници са били приемливи... Някога и канибализмът е бил "Приемлив"... Но трябва ли да се примиряваме с "диваци", и трябва ли да им позволяваме да си налагат назадничавите виждания и възгледи, само защото и ние някога отдавна сме били на такова ниво? Не би ли трябвало да ги принудим те да се цивилизоват, вместо да си остават същите диваци и варвари? А ако не щат да се цивилизоват - да бегат обратно в пустинята, и да продължават с племенните войни от които са избягали. Защо въобще са избягали от тях - само за да ги докарат на новото място, и да го направят същото като старото ли?

#14 Bobby_gBG 23.10.2012 в 12:56:34

А за другарката Антонина Желязкова няма да казвам нищо, познах и долното име още като го прочетох, достатъчно нейни антибългарски и протурски изказвания има в този сайт. Федар е направил предостатъчно ясен преразказ на статията и мнението и.

#15 Оня Дето Го Трият 23.10.2012 в 12:58:12

Има ли нужда да напомняме пак, че днес точно тия, които се тупат най-много в гърдите са повод най-много да ни е срам? Слави - патриот Болен - патриот Расате - патриот Жорж Ганчев - патриот някои по-прости коментиращи тук даже като видиш - и те патриоти... Е не, мерси, по-добре да сме си обикновени българи.

#16 янаки 23.10.2012 в 13:06:33

Аз съм за, да се цивилизоват, но как да стане това, „с огън и меч” ли? Има ислям и ислям.... Бедата не е в исляма, а в това, което е казано в статията. Че се манипулират мюсюлмани против християни и християни против мюсюлмани. Защо преди 1980 година никой не говореше за ислямски тероризъм? Имаше ирландски, имаше на баските...... Всичко почна в Афганистан. Американците въоръжиха муджехедините да воюват срещу руснаците и колелото се завъртя....

#18 Gannicus 23.10.2012 в 14:05:35

"Според нея националистическите партии в България са изкуствено създадени" Нищо ново под слънцето. На предишните избори, когато Атака "изгряха" именно руския посланик е поканил Сидеров да изрази задоволството си и да отпразнуват. Да не говорим и за различните политически проститутки като Яне и партийните експерименти на Р. Овч. и компания (Ковачки и други видни олигарси от енергийния сектор), които най-нагло се опитват да пресъздадат политическата обстановка в Русия, т.е. за който и да гласуваш си избираш Путин. Пълно опорочаване на демократичната система, но как да се проумее това от хора които никога не са били в демократична страна и не са виждали как всъщност функционира (нямат представа какви са основите й).

#19 Gannicus 23.10.2012 в 14:07:59

"България май е единсвената страна, в която защитата на интересите на чужда държава се приема като висша форма на национализъм."

#21 Bobby_gBG 23.10.2012 в 15:25:48

16 янаки | 23.10.201213:06 Аз съм за, да се цивилизоват, но как да стане това, „с огън и меч” ли? Има ислям и ислям.... Бедата не е в исляма, а в това, което е казано в статията. ---------------------------------------------------- Нем. Без огън и меч, вече не сме в средновековието. Просто да си седят в пустинята. Проблема е в прекалено толерантните закони в Европа, които пускат тук неконтролируемо имигранти, без да ги принудят да приемат цивилизацията - или се отказваш от шариата, или не стъпваш в Европа. Четох наскоро разни твърдения че в Япония покрито и не толкова покрито пречат на мюсюлманите да отиват да работят, и е невъзможно да получат гражданство и т.н. Не знам доколко е вярно. Важното е че тази религия е в "средновековието" и хората като идват в цивилизацията - или трябва да я приемат, или да си останат в средновековните си държави...

#22 veselavesela 23.10.2012 в 15:49:43

Бабите ни са били полиглоти!

#25 veselavesela 23.10.2012 в 16:16:27

Явно, прекалено дълго съм наблюдавала един модел, който в САЩ действа. И тук има джамии и пр., но има и ЗАКОНИ, които са за всички. Има Конституция - истинска. Едно е да се капсуловаш, друго е всеки етнос съвсем нормално да се прикрепя към националните си обичаи, кухня, навици и да си помагат. Българи, сърби и македонци не си помагат. Един да направи крачка напред и 10 крака се протягат да го спънат. Тъпо.... Китайците също се капсуловат. В България, да сте видели китаец, да се храни с българска храна. Или в някаква българска институция? Имат и те поколения вече.

#26 chacha 23.10.2012 в 16:20:10

За да защитаваш исляма като религия, трябва да си крайно неинформиран. Само един елементарен въпрос мога да вметна, Къде в мюсолманския свят има изградена нова християнска църква без значение какъв вид християнство е Ако бъде направен опит сигурно или ще бъде взривена или подпалена или разрушена, в името на правата религия. То и самото име на религията е агресивно "правилната религия", Мюсулманските държави могат да се приобщят към света единствено ако покажат толерантност към другите религии, но те не го правят, няма и да го направят. Това е единствната религия която е налагана със особена жестокост от началото на нейното създаване, за разлика от християнството, която през вековете на развитие има и тъмни години в някои места по света, то исляма е религия на постоянен терор и екстремизъм.

Новините

Най-четените