В началото на годината много се говори за "сух януари", в който да дадем на организма си възможността да си почине от всичкия изпит алкохол по празниците.
Какво обаче ни причинява алкохолът, когато го пием?
Заради химичната си структура клетъчните мембрани го пропускат свободно, което му позволява да прониква във всички клетки с голяма бързина. Това означава, че алкохолът се натрупва бързо и в най-големи количества в най-добре кръвоснабдените органи - мозък, мускули, черен дроб и бъбреци.
Ключов е ефектът върху централната нервна система, като дори минимален прием на алкохол води до забавяне на реакциите и нарушаване на концентрацията. Именно затова и консумацията на алкохол не се препоръчва, а ако човек има над 0,5 промила в кръвта си, подлежи на глоби и наказания според българското законодателство.
Точните ефекти на алкохола върху човешкия организъм зависят от концентрацията му в кръвта. От това колко промила алкохол имаме в кръвта си зависи колко по-пияни сме и колко по-тежки са ефектите върху физиологичните реакции и поведението ни.
Учените са съставили скала от седем степени на алкохолното опиянение. Стойностите вътре може да се припокриват, защото при различните хора алкохолът има различна сила на действие заради способността на организма да го обработва.
Ето как изглежда тази скала:
1. Подсъзнателна интоксикация
Тя се наблюдава при концентрация на алкохол в кръвта между 0,1 и 0,5 промила, като това е единствената фаза, в която по закон в България е разрешено човек да шофира. При нея няма явни признаци на ефектите на алкохола, но въпреки това може да се усети отпускане на организма, както и леко забавяне на реакциите.
В зависимост от килограмите на човек и способността на организма да обработва алкохол, в тази фаза може да попадне изпиването на една малка бира или 25-30 мл твърд алкохол.
2. Еуфория
Това е ранният етап на напиване, който често наричаме "хвана ме леко", като изразено в промили това е състоянието на организма от 0,3 до 1,2 промила.
Той се асоциира с освобождаването на повече допамин (хормонът на удоволствието и щастието) от мозъка. В този етап човек чувства спокойствие, приповдигнато настроение и повишена увереност. Също така обаче способността за разсъждения и паметта са намалени в сравнение с обикновено.
3. Летаргия
Като промили частично се застъпва с предния етап - между 0,8 и 2,5 промила, като тук човек спокойно може да се каже, че е пиян. На този етап алкохолът е засегнал тилния дял, темпоралния лоб и фронталния лоб на мозъка.
Това оказва влияние върху зрението, говора и слуха, както и върху цялостната способност за самоконтрол. Мозъкът по-трудно обработва сетивната информация. Затова и човек не чува вече толкова добре, зрението е по-замъглено, а говорът се заваля. Понякога именно тук идват и поривите за повръщане.
4. Ступор
При насищане на кръвта с над 2,5 промила до към 3,5 промила малкият мозък вече е доста засегнат, което води до проблеми с координацията и ходенето. Способността да усещаш болка е притъпена, което може да увеличи риска от нараняване.
На този етап човек може да изпита временна загуба на паметта, тъй като хипокампусът, областта от мозъка, която е отговорна за създаването на нови спомени, не работи добре.
Възможна е дори и кратка загуба на съзнание, а позивите за повръщане са по-силни. Тук опасност представлява ако двете дойдат едновременно, тъй като човек има опасност да за задуши от собственото си повръщано - именно по този начин умира Бон Скот, първият вокалист на AC/DC.
6. Кома
Ако имате над 3,5 промила алкохол в кръвта си, това ви излага на риск от изпадане в кома. Причината е комбинацията от нарушения в дишането, забавена сърдечна дейност и нарушени рефлекси. В този случай се налага спешна детоксикация в болница, тъй като наистина има риск от смърт.
7. Смърт
Над 4,5 промила алкохол в кръвта е доста висок рискът от смърт от алкохолно натравяне или отказ на мозъка да контролира жизнените функции на тялото.
Важен момент е, че независимо в коя фаза на алкохолното опиянение се намирате, алкохолът понижава и продукцията на антидиуретичния хормон, който задържа течности и електролити в тялото.
Това не просто означава, че започва повече да ви се ходи по нужда (от един момент вече неконтролируемо), но води и до обезводняване на тялото и загуба на соли. Затова по време на консумация и след това е важно да приемаме много течности.
Загубата на течности е сочена за една от потенциалните причини за махмурлук.