Доста хора са вманиачени да си броят дневните крачки в опит да достигат определено ниво на физическа активност - за по-добро здраве и изразходване на калории.
Проблемът е, че самото ходене не гори чак толкова много енергия и изисква доста време за евентуален по-приличен калориен разход. Нужен е цял час бързо ходене за изгарянето на около 350 калории, а при по-умерено градско темпо те падат на 200-250.
Една от причините е, че това е леко натоварване, в което се включват само мускулите в долната част на тялото.
Ако обаче към най-обикновеното ходене се прибавят щеки и натоварване и на горната част на тялото, резултатът се оптимизира доста - и като ползи за здравето, и като енергиен разход. А елементарното придвижване на два крака се превръща в истинска тренировка.
Да, неслучайно т.нар. скандинавско или нордическо ходене е толкова популярно по цял свят.
То представлява точно това - ходене с щеки, които обаче не се ползват за опора и по-добър баланс - както е например в планинарството, а за оттласкване. Те са като продължение на ръката, както е в ски бягането.
Този вид фитнес активност идва точно от ски бягането и за пръв път е въведена във Финландия като част от летните тренировки на ски бегачите в последните десетилетия на миналия век.
При този зимен спорт целта на щеките е да помагат за оттласкването на тялото напред, като се прилага силата на цялата горна част - раменете, ръцете, гръдния кош и гърба. Самите щеки се забиват до, а не пред тялото и така помагат за "засилката".
С добавянето на това натоварване към най-обикновено ходене - в града, в парка или сред природата, се постига ангажиране на 80-90% от всички мускули - при само 50% при нормално ходене.
Резултатът е тренировка на цялото тяло, което - според различните проучвания и интензивност на упражнението, гори от 20 до 67% повече калории в сравнение с обичайното ходене, тъй като се ангажират повече мускули.
Включването и на ръцете към задвижването на тялото намалява и натоварването за краката - на глезените, коленете и таза. Това означава, че този тип активност е подходяща за хора с проблеми или травми на долните крайници, а също и че щади ставите и ги съхранява повече в дългосрочен план.
Заради оттласкването с горната част на тялото цялото придвижване става и по-бързо, или с други думи - за едно и също време за ходене може да се измине по-дълго разстояние и съответно - да се постигне по-пълноценно натоварване и по-голям разход на калории.
Освен това този тип фитнес се свързва и с горене на повече мазнини и понижаване на лошия холестерол. Помага и срещу депресия и тревожност. Скандинавското ходене засилва издръжливостта и мускулната сила, особено на гърба и корема, и подпомага по-добрата стойка.
Скандинавското ходене има и кардио ефекта на бягането, но е далеч по-лесно - именно заради помощта, която щеките оказват на краката като ги олекотяват.
Има само една уловка - най-добре е да се ползват специални щеки за скандинавско ходене.
Те имат каишки, подобно на ръкавици - за по-добро захващане и за правилно позициониране на ръцете. Те позволяват при оттласкването да се ползват дланите, а не пръстите.
Долната част пък има стоманени накрайници, върху които се слагат гумени такива - за равна повърхност като асфалт.
Дължината им е малко над кръста и трябва да е съобразена с ръста.
Обичайната техника копира т.нар. класически стил на ски бягане - кракът и щеката едновременно оттласкват тялото, като обикновено се използва срещуположната ръка - например при стъпване с левия крак забутването е с дясната щека.
Звучи сложно, но не е - техниката следва естественото движение на тялото. Опитайте и ще се уверите.