Без бира сърцето спира. При някои спира и при вида на необяснимия продукт безалкохолна бира, при други - заради съществуването на разни плодови блудкавости, а при трети - от извращението бира в пластмасова двулитровка.
Светът, обаче, е способен на много повече.
За добро или лошо, не всички пивоварни се придържат - поне от принципни съображения, към германския основополагащ закон за чистотата на бирата. Той гласи, че за да е една напитка бира, тя не може да съдържа нищо друго, освен ечемик, хмел и вода.
И в Германия се вари бира по този пуристки начин от над 500 години, макар че по някое време склоняват да прибавят и маята към формулата.
Което не пречи на немците да проявяват възхитителна фантазия върху толкова минималистично поле за действие - в страната се произвеждат над 5 хиляди вида бира.
В останалия свят обаче цари анархия и произвол. Ето и най-големите извращения или пък, според вкуса, геройства.
Вероятно за първенец може да бъде обявена Rocky Mountain Oyster Stout. В нея има тестиси от бик и е горд продукт на пивоварната от Денвър, САЩ Wynoop. Тръгнала е като първоаприлска шега или направо провокация.
Впоследствие производителите решават да продължат да я произвеждат, а замаскираното ѝ зад наименованието за стридата име идва от едноименното ястие от пържени тестиси, популярно в района.
Просто там така наричат топките от бик - планински стриди.
За производството на бирата се ползват нарязани и изпечени тестиси, които се слагат в бирената каша. Пивоварната я описва като "изпъкващ стаут с чуждестранен вкус, леко гъст, с дълбок кафяв цвят".
Произведението се предлага както наливно, така и в кен. А също отскоро има и веганска версия - с кестени.
Единствено исландската Hvalur 2 може да съперничи на "планинските стриди". Тя се вари с опушени с овча тор тестиси от кит. Трудно може да е по-извратено, но все пак говорим за Исландия.
Там ядат всякакви дреболии, като най им се услаждат суровите сърца на птиците. Но поне са спрели да консервират акули, като ги заравят в земята и уринират отгоре. Тоест частта с урината е заменена с по-съвременни кулинарни техники.
Докато сме на тази вълна, в предградие на Сидни, Австралия, където живеят много виетнамци, хит е бира не просто със свинско, а с цяло виетнамско свинско ролце, заедно с месото, кориандъра, моркова и чилито. Нарича се Marrickville Pork Roll.
Разбира се, не може да се мине без скъпарски бири за хора, които се чудят за какво да си пръскат парите. В САЩ се произвежда пилзнер с черни трюфели, предназначен да акомпанира ястия с трюфели. Така е - едни ядат свински ролца, други - трюфели, защо пък да няма и съответната бира - Shaved Black Truffle Beer?
На темата скъпи храни - как пивоварите биха могли да пропуснат хита при кафето - изпражненията от цивета? Не биха могли, разбира се.
Кафето, само по себе си, е често срещана съставка при крафт бирите, особено тъмните. Пивоварната Mikkeller в Дания обаче решава да сложи нещата на стероиди и да ползва изходния продукт от циветата, която се храни само с най-добрите кафеени зърна.
По принцип така се прави и съответното кафе - материалът се събира и почиства, а от естествено ферментиралите зърна се прави едно от най-скъпите кафета на света, със силен вкус и аромат.
И съответно нищо не пречи зърната да се слагат и в бира, в случая Imperial Oatmeal Stout, която е с 10.9% алкохолно съдържание и "финал на богато, тъмно еспресо".
Е, в такъв случай какво би попречило на пивовар от Орегон, САЩ, да сложи в бирата си мая, която е открил в собствената си брада? Нищо.
Пък и хората не пият брадата на Джон Майър от Rogue Ales Brewery Company, а само маята. Джон не се е бръснал от 1978 година, макар че как там се отглежда мая не е особено ясно.
След тези топ постижения на пивоварството, следващите майстори изглеждат направо като аматьори. Но все пак - има и такива бири.
С канабис, например, при това в Германия с нейния "закон за чистотата". Cannabia се вари като традиционен пилзнер, но в даден момент "се прибавят таен специален органичен коноп, изворна вода и био захар преди да приключи ферментацията".
Други прочути пивовари - белгийците, не стигат дотам, въпреки огромното разнообразие на бири в страната. Те се ограничават до бира със синапено семе и съответно - вкус на горчица. Другото, с което си позволяват да нарушат по-консервативната традиция, е бира с череши.
Главният технолог на Sharp's Brewery в Англия Стюърт Хоу пък обичал къри почти колкото бирата, затова ги събрал в едно и подсилил нотките от подправки на хмела с още - чили, джинджифил, кориандър, кимион, кандамон и фенел. Резултатът е къри бира.
Вероятно е по-добре от бира от пица. В Mamma Mia's Pizza Beer има пица Маргарита, направена с пълнозърнесто тесто, домат, риган, босилек и чесън. Производителят твърди, че основният вкус от подправките изчезва в процеса на направата на бирата. Дано.
Porterhouse Brewing Company в Ирландия пък залага на стаут със стриди, който, твърдят оттам, се продава много добре. Пресните стриди, обясняват пивоварите, дават сладък привкус.
А какво е Коледа без коледна бира "Даровете на влъхвите"? В нея има кора от тамян, плодове от смирна, но не и третия дар - злато. Жалко.
След тези постижения, няма защо да отделяме излишно внимание на слаби и не достатъчно смели идеи като бира с банани, с мляко, с авокадо и прочее.
Да видим обаче силата.
Безспорният лидер е шотландската Snake Venom - Змийска отрова, с цели 67.5% алкохолно съдържание. Вари се с опушен малц, мая от шампанско и от ейл, и минава през няколко процеса на замразяване, докато ферментира. Освен че е ужасно скъпа, не е ясно и защо се нарича бира.
Същата пивоварна - Brewmeister, е автор и на 65-процентната Armageddon, направена от бира и уиски.
В сравнение с тях нидерландската Start the Future с 60% алкохолно съдържание, е слаба бира. Макар че и тя не е точно за хора, които обичат бира, а за колекционери.
Копродукцията на шотландска и германска пивоварна Strength in Numbers е "само" 57,8%. Тя е бленд от белгийски златен ейл, зрял 10 години в бурета за уиски, с Eisbock, бира, минала през замразяване. Двете пивоварни твърдят, че това е най-силната бира на света, защото е направена по традиционен за направата на бира начин.
И така да е - пак не е за всеки.