С какво да се храним и кое е истински полезно за здравето ни - този въпрос не спира да вълнува, особено в днешния неизчерпаем информационен поток.
Изборът става все по-труден, тъй като един ден определено проучване изтъква полезните свойства на непозната досега подправка или растение, а на следващия - всичко бива опровергано. В тези случаи е истински трудно да изберем какво да сложим на масата, подбудени от съмнението дали правим най-доброто за себе си и своите близки.
Затова специалисти като Ели Крийгър - диетолог, нутриционист, готвач и автор на десетки кулинарни книги, посвещават живота си на идеята да разсейват слуховете и да помагат на всички желаещи да пристъпят осъзнато по пътя към здравото тяло.
"Винаги съм се интересувала от храната. Привлечена съм страстно от вкуса ѝ и моята мисия е хората да намерят радостта и удоволствието от добрият начин на хранене", обяснява целите си Крийгър.
Когато я попитат как решава да се насочи към това професионално поприще, тя обича да цитира своята майка, която преди време ѝ казва - "Ти да станеш диетелог е все едно пироман да стане пожарникар".
Така обяснява и силната си страст към храната, появила се още в ранните ѝ детски години, които минват в нюйоркския квартал "Куинс". Родителите на Ели проявяват интерес към различни видове кухня, а тя с нетърпение очаква всяко ястие.
Като тинейджър не харесва външния си вид и често се бори с теглото си. Отказва физическите натоварвания и решава да опита да постигне резултати чрез храната. Не след дълго здравосновното хранене става неизменна част от живота ѝ.
Приемат я да учи медицина, но интересите ѝ в областта на храната не стихват. Затова не се поколебава да се преориентира, потапяйки се в дълбочина в материята, която я пали още от дете.
Докато учи за нутриционист в американския университет "Корнел", Крийгъл се нуждае от пари, за да плаща обучението си. Така, като на шега, тя става модел и прави кариера в Япония и Европа.
"Първоначално се захванах само като работа през лятото. Имах приятели в областта, така че беше лесно да вляза в модната индустрия. След първата година ми предложиха да замина за Токио и приех. Прекъснах ученето за една година и отидох в Япония, а после и в Италия. Беше истинско приключение. Така успях да платя обучението си и магистърската си степен от Колумбийския университет", разказва тя.
Готвенето при Крийгър идва естествено още в онзи период на тинейджърските ѝ години, когато не харесва тялото си. Разказва как тогава всяка събота посещава фермерски пазари и с купените продукти упорито експериментира в кухнята. По-късно посещава различни курсове, с които усъвършенства уменията си.
Появява се и първата ѝ книга - Small Changes, Big Results, която съдържа 40 от нейните авторски рецепти.
"Така ме откриха от Food Network - благодарение на книгата. Мина една година от първата ни среща и зелената светлина за собстеното ми предаване, но в крайна сметка се склучи. Казаха ми, че трябва да измисля 60 рецепти за два месеца. Сякаш ме хвърлиха в огъня. Шоуто обаче ми помогна да ускоря процеса и да науча много нови неща за храната, само докато траеха снимките", обяснява диетологът.
В този период тя осъзнато успява да развие писането на рецепти и става редовен колумнист в едни от най-големите американски издания, сред които Washington Post. Приема медиите като начин, чрез който мисията ѝ може да достигне до повече хора и да промени живота им. Впуска се също в ново приключение - да представя рецептите си в социалните мрежи, правейки специални видеа.
"Винаги следвам вътрешното си усещане за онова, което ме вълнува, което ме разпалва. Така правя следващите стъпки в кариерата си", казва Ели.
Работата ѝ в областта на храненето означава, че тя трябва да е винаги в крак с новите тенденции. Но това в никакъв случай не се отнася за обикновения потребител, който може лесно да се подведе.
Голяма заплаха за здравето тук обаче се явяват различните платформи и социалните медии, лесно разпространяващи неподходяща за всеки информация. Някои диети, като екстремните вегетариански и високо протеиновите такива, жънат голям успех, но дали са полезни за всеки?
"Днес в хранителния свят сякаш трябва да спадаш към определена група - или да си веган, или да се храниш по примера на кето диетата. Това не са единствените начини и целта ми е да го покажа на хората. Добре е да осъзнаят, че не трябва да изпитват страх, вина или да премахнат някой продукт напълно от живота си, за да се хранят здравословно", категорична е Ели, спомняйки си за моментите като тинейджър, когато е била под стрес всеки път, щом отвори менюто на някой ресторант - "Не трябва да е така. Хубаво е, когато се храним, да можем да намираме едновременно удоволствието, радостта, баланса и комфорта в това".
По този повод тя дава няколко съвета, с които лесно да поддържаме здавословен хранителен режим, без рискове за здравето:
- Яжте повече плодове и зеленчуци
- Избирайте пълнозърнестите храни пред рафинираните
- Минимализирайте добавените захари
- Консумирайте повече протеин чрез бобовите култури, рибата, ядките, семената и растителните масла.
"Това са основните храни, за които е известно още от десетилетия, че влияят положително на организма. Нека ви бъдат като компас, който да следвате", обяснява диетологът.
Предвид страстта ѝ, Ели Крийгър няма намерение да спира да се занимава с призванието си.
Днес тя продължава да работи по няколко нови проекта, един от които е детска книга. Неизчерпаемият ѝ ресурс от енергия се дължи на отдадеността и обичта, която влага във всичко, което прави, но нека не забравяме и хранта, защото коя кола би вървяла добре без качествено гориво?