Е-шпионажът възкреси пишещата машина

След като станаха известни част от технологиите за електронно следене, използвани от САЩ, в Русия се подготвят да защитят данните си по най-сигурния (и дуракоустойчив) начин - като отново започнат да използват пишещи машини.

Според Guardian, Федералната охранителна служба, която се грижи за безопасността на някои от най-важните хора в държавата, е поръчала 20 пишещи машини „Триумф Адлер". Всяка от тях има специфичен „почерк", чрез който документите могат да се проследят.

„След скандала с публикуването на секретни документи от страна на WikiLekas, разкритията на Едуард Сноудън и информацията, че Дмитрий Медведев е бил подслушван по време на среща на Г-20 в Лондон, практиката да се изготвят хартиени документи ще бъде разширена", коментира източник от охранителната служба.

Преди месец бившият подизпълнител на американските тайни служби Едуард Сноудън (който сега се укрива в московското летище Шерметиево - бел.ред) съобщи, че през април 2009 г. САЩ са достигнали до секретната комуникация на тогавашния държавен глава Медведев. Това вбеси Москва и повдигна сериозни въпроси за безопасността на Интернет и електронните съобщения.

Хората, отговорни за сигурността в Русия отдавна имат проблем с високите технологии. През цялата Студена война съветската бойна техника беше със значително по-примитивна електроника от американските си аналози поради страхове, че по-сложните системи биха излезли по-лесно от строя.

И до днес руската бюрокрация изглежда замръзнала във времето - масово се използват факсове и телекси.

„От гледна точка на сигурността, всяка форма на електронна комуникация създава рискове", коментира бившият шеф на службата Николай Ковальов.

„Всяка информация може да бъде открадната от компютрите. Разбира се, има начини за защита, но никой не гарантира 100-процентова ефективност. Затова, от гледна точка на запазването на тайна, най-примитивният метод е за предпочитане - човешка ръка с молив или пишеща машина", смята Ковальов.

Новините

Най-четените