Ще ни забранят ли вафлите и маргарина?

Нова истерия вече втори ден тресе страната - БАБХ констатира, че има разлики в съдържанието на някои храни, продавани у нас, и техните европейски аналози.

Млякото в българския шоколад например е с 1% по-малко от това в западния му еквивалент. При натуралните сокове разминаването е още по-фрапантно и е цели 3% - сокът на родния пазар е "само" 97% плодово съдържание, останалото е пулп. Съдържанието на сол в определен вид колбас е с огромните 3,18% по-ниско, отколкото в чуждестранния вариант. Водата пък е повече - с 3,20%.

Моцарелата от хипермаркета до вас също не е с очакваното качество, тъй като според официалния сайт на агенцията по храните тя е с "с рехава разрезна повърхност и слабо открояване на пластовете".

Медиите чуха и недочуха за почти пренебрежимите разминавания и с радост подхванаха темата. Създаденият от тях шум в общественото пространство достигна до небивали децибели, каквито далеч по-сериозни казуси не предизвикват.

Нашенецът има за житейско призвание да се чувства прецакан и прие крайно лично идеята, че Големият Лош Запад го има за "втора ръка човек" и се опитва да ни пробута боклуците си.

Вместо да се запита дали и как точно ще усети нищожните проценти отклонения, той за пореден път съзря световната конспирация, която има за цел номер едно да го отрови бавно и мъчително.

За по-малко от два дена българинът изведнъж разви небивал интерес към начина си на хранене и етикетите на това, което купува.

Внезапно стана ужасно важно кое колко Е-та има, колко захар, колко фруктоза, колко глюкоза.

Разбира се, след това вечерята отново е обичайните полуфабрикати и подсладени газирани напитки.

На следващата сутрин усмихнатите водещи за пореден път обясниха драмата около съдържанието на някои продукти, а той, слушащият с едно ухо зрител, хем цъка с език, хем стартира деня си с ударно със стабилна закуска за шампиони.

Тя представлява мазна баничка с имитация на извара, обилно полята с половин литър боза, но може да включи и добавки като салам и майонеза. Мюслито и триците са храна за прасетата, не за нас.

На обед в новините в 12 темата за продоволствените стоки продължава да е водеща и да се обсъжда с пълна пара.

Кулинарната вакханалия в обедните почивки също тече с пълна сила. Мазни пържоли се консумират с гарнитура от домат, залят с половин бутилка олио и шепа сол.

В родната пазарска кошница могат да бъдат забелязани също така кренвирши, чийто състав обикновено напомня Менделеевата таблица, а жизнерадостният им розов цвят е най-малкото озадачаващ. Наистина, как го постигат?!

Картинката допълват огромни самуни бял хляб, цели кутии с вафли и десетки пликчета солети, за да не остане някой гладен.

Цялото това угощение се полива с огромни туби газирани напитки, нерядко имитация на световни марки безалкохолно. Или с бира, отново в големи пластмасови галони - ние не играем на дребно.

Търговците са помислили и за децата.

Ние сме може би единствената държава, в която редица хранителни стоки си имат детски еквивалент - колбаси, пастети, кисели млека. Какво по-полезно за едно дете от плодов млечен десерт, в който няма плодове? Или от пастет, в който няма и следа от месо?

От БАБХ мълчат дали това е причината у нас над 220 000 деца да са с наднормено тегло.

На този фон шумотевицата покрай резултатите на агенцията звучи не просто излишно, а и лицемерно и нелогично.

Българите в огромната си част имат ниска култура на хранене и въпросът далеч не опира само до финансовите възможности на потребителите.

Притесняваме се, че в шоколада ни има един процент по-малко какао, но нямаме никакви скрупули да консумираме съмнителни колбаси, огромни количества олио и мазнини, както и свръх-калорични десерти.

На децата без да ни мигне окото се дават царевични пръчици, снаксове, чипс и то без паниката, с която се обсъжда как точно се реже моцарелата в България и как - в Германия и Австрия.

Така че при следващата дискусия дали ни имат за по-низша категория хора и дали Европа ни третира като кош за боклук за некачествените си стоки, е по-добре да погледнем първо какво сме сложили в пазарската си количка.

Защото е най-малкото смешно там да има кренвирши, маргарин и солети, но националната ти гордост да страда жестоко факта че в шунката има 3% повече вода от колкото в тази в Берлин.

#1 vikki 29.06.2017 в 21:28:01

Това ми напомня пролетес, когато комунягите ревяха срещу ГМО и СЕТА. Тогава се питахме кога да вярваме на генетиката - когато доказва безспорно, че НЕ сме славяни и рухва митът за братския руски народ или когато е създаден по-устойчив на болести продукт, от който на сина на Корнелия НЕ са пораснали цицки или виме? Сега въпросът е защо стотни от процента различия да са от значение, когато родните кренвирши и кучетата не ги поглеждат. Или просто да въртим плочата"Мръсните капиталисти" са виновни!"...

#2 Виктория Пенелопова 07 29.06.2017 в 22:56:10

Браво, Геренова, точно в целта. "смешен плач", чиновниците надминаха собствената си безочливост. Пускат им тема и те я разработват в кабинетчета с фикуси Бенджамин. Абе, чиновници, няма ли 1 нормален да застане на училищния павилион, да отиде в складовете с напечени и препечени пвц-бутилки с неясно съдържание, разбъркано в Ново село, да постои на касата в Била /или където и да е/?!? Д а си оправдаят заплатките, което им плащаме....

#3 dedo adji 30.06.2017 в 13:55:41

На сина на курнелия още не са му порасли цици. Засега. Никой сериозен учен не се ангажира с предсказване на дългосрочните ефекти на ГМО, след десетилетия. За качеството на продуктите сигурно има основания, щом и в други страни, които не мразят големия лош запад го разследват. Дали са 2 или 10% не съм обърнал внимание. Аз си имам безпогрешен индикатор за качеството - домашната котка. За някои продукти се качва на масата и ми посяга в чинията, на други си извръща опашката. Кво да го праиш, животинче, не знае да чете и да брои Е-та. В семейството ми няма с наднормено тегло, само двете ми племенници са с поднормено, но имат още време да добият вид на изглед. Мануелка няма как да узнае вкуса на истинска баница с истинско сирене, ако не си я опече сама. Затова й оставям всички мюслита и трици. Такова чудо не е влизало в дома ми откак дъщеря ми се изнесе.

#4 vanko 30.06.2017 в 14:55:56

Мешана скара с преобладаващи първосигналност, генерализации и невежество - перфектната комбинация за Уебкафе. Геренова, нали знаеш как наричаме хората, които пишат/говорят без да са наясно с темата? Знаеш, знаеш...

#5 dedogo6 30.06.2017 в 16:32:22

vanko, ти на ясно ли си?Да ни светнеш, щото ние не разбираме. Като гледам колко избирателно сте чели/чули, на никой не му направи впечатление, че цените на някои неща са по високи с между 80 и 107% (107% са по скъпи някои детски пюрета). Па да не сме по-богати случайно от ония там а? Що се отнася до съдържанието, 2-3-те процента разлика не мисля че са нещо повече от статистическа грешка в технологията.При това само за някои неща.

#7 vikki 30.06.2017 в 17:23:17

Синът на комшията по вила бачкаше като тираджия и кани на по питие. Сипва 12-годишен "Чивас регал" и пита: "Съседе, да ти допълня чашата с "Дерби кола" /родно менте, дето се продава в 2.5-литрови туби/?" Едва сварих да му река, че от ирландско уиски нагоре лед даже не слагам. Тъй че, пийте по едно "Дерби" за патриотизъм и псувайте на воля производителите на "фалшива" моцарела или "хамон серано". Хак им е, още повече, че "братята" руси санкционират..

#8 vikki 30.06.2017 в 17:34:48

И много искам някой да ми обясни защо "Краварката в долния ъгъл" тук е с 82% масленост, която се спазва, а в Германия - с 80%? За "Вълчев" имам мнение - пише 82%, реално е 57%...

#9 Kleptoman 30.06.2017 в 20:45:38

И много искам някой да ми обясни защо "Краварката в долния ъгъл" тук е с 82% масленост, която се спазва, а в Германия - с 80%? За "Вълчев" имам мнение - пише 82%, реално е 57%... ........................................................................................................................Я ми обясни тогава,защо в една и съща марка детски пюрета има такива разлики?При тези за Германия са със 100% белтъчини, а при тези за нашия пазар 70% белтъчини и 30% мазнини ?!!При децата в ранна детска възраст,това е основният компонент за растеж,а мазнините са вредни и водят до ранно затлъстяване ....от затлъстяването пък ....редица проблеми.

#10 Kenny McCormick 30.06.2017 в 21:57:58

Kleptoman, много внимателно изчетох целия доклад на агенцията за храните. Такива данни няма абсолютно никъде. Ще ни светнеш ли откъде са?

#11 Kleptoman 30.06.2017 в 23:49:53

10Kenny McCormick | 30.06.201721:57 Kleptoman, много внимателно изчетох целия доклад на агенцията за храните. Такива данни няма абсолютно никъде. Ще ни светнеш ли откъде са? Вчера ги цитираха в сутрешния блок по БТВ.Предполагам си с цифрова телевизия и можеш да си върнеш предаването с гости Николов и Байкова.Хората са инициирали доклада и правят коментар.Бях отвратен от чутото!И след като видях,че тук я има тази новина и прочетох ...не бях очарован от автора ,който омаловажава показаните данни и едва ли не ,че правим от мухата слон!Едно,че при голяма част от продуктите са с различни стойности,които са винаги за сметка на цената!Тоест при повечето ...по-скъпите суровини са в намален състав за българския пазар ,но за сметка на това цената е по-висока! П.С Също така съм и отвратен от подобни бедни душици,които коментират и защитават чуждите интереси без никаква изгода!Хората ,които са чуждопоклонници и все още се боят ,че ако не са западняците ...едва ли не, ще се върне комунизма на власт!Няма такава опасност господа!Единственото ,което правите ,така яростно защитавайки ги ....е да им оставяте възможност да правят каквото си искат!

#12 Kenny McCormick 01.07.2017 в 00:06:38

bTV е един от няколкото възможно най-НЕнадеждни източника на информация. Както и повечето телевизии. Не, нямам цифрова телевизия. Всъщност нямам никаква телевизия. Когато ми кажат, че БАБХ има изследване, аз търся данните на БАБХ, а не какво ще ми продиктуват Цоца и Моца от сутрешния блок. В сайта на БАБХ цитираното от теб го няма. Сега аз на Цоца и Моца ли да вярвам, или на институция с данни, проценти, сравнения, изводи? Ей за ей това стават подобни истерии - защото на никого не му се четат проценти. По-лесно е Цоца и Моца да му продиктуват сутрин от телекрана. Па дали е вярно, дали е точно - нема кво да си усложняваме нещата...

#13 Kleptoman 01.07.2017 в 01:28:59

12Kenny McCormick | 01.07.201700:06 bTV е един от няколкото възможно най-НЕнадеждни източника на информация. Както и повечето телевизии. Не, нямам цифрова телевизия. Всъщност нямам никаква телевизия. Когато ми кажат, че БАБХ има изследване, аз търся данните на БАБХ, а не какво ще ми продиктуват Цоца и Моца от сутрешния блок. В сайта на БАБХ цитираното от теб го няма. Сега аз на Цоца и Моца ли да вярвам, или на институция с данни, проценти, сравнения, изводи? Ей за ей това стават подобни истерии - защото на никого не му се четат проценти. По-лесно е Цоца и Моца да му продиктуват сутрин от телекрана. Па дали е вярно, дали е точно - нема кво да си усложняваме нещата... 1.Принципно в телевизията има редактори и обикновено проверяват информация преди да я излъчат! 2.Тези данни ,които цитирах ...ако ги сметнеш в процентно съотношение са си толкова!Друг е въпроса,че са малко като количество ...някакви милиграми на 100 грама храна и изглеждат незначително,но това в никакъв случай не означава ,че не е така!Също така се наблюдават и опитите да се омаловажат тези МАЛКИ проценти ....за цената също не се коментира,че е ПО-ВИСОКА! 3.Цоца и Моца ...както ги наричаш са именно инициаторите ,които подават сигнала и заради които се правят изследванията.Може би и заради това,че в същото време се провеждат експертизи и в редица други държави...та събраха кураж от БАБХ да направят и те изследвания ...та ако ще дърпат ушите на някого,че е вдигнал врява ,то да не са сами ами в групичка с колегите им от другите държави :Полша,Словакия,Унгария......

#14 Kenny McCormick 01.07.2017 в 08:29:17

Принципно имат редактори. На практика е тотален произвол. Данните от изследванията на Агенцията по храните са общодостъпни, но медиите са наясно, че никой няма да си направи труда да чете като луд проценти. Освен мен и още шепа хора. По тази причина злоупотребяват. Естествено, че трябва да се коментира за цените. ДДС-то в България е 20% за всички стоки. ДДС-то в Германия точно за храните е 7%. Кво праим, а? Цоца и Моца, както ги наричам аз, са едни говорещи глави. Те не подават никакви сигнали и не вършат нищо друго, освен да разкудкудякват народа.

#15 vikki 01.07.2017 в 08:47:10

Клептоман, аз пък случайно гледах въпросното предаване и човекът от БАБХ казва: "става дума за 0.5 процента", при което Цоца-моца подскача: "НО ТОВА Е ПОЧТИ ПОЛОВИНАТА!?" Господинът обяснява като на блондинка,че 0.5 процента е 1/200 от цялото, по слушалката редакторът й набива същото, при което Моца-цоца... врътна гъза и мина на друга тема... Освен това имам ЕPG на повечето ТВ канали. И да, страх ме да не се върне комунизмът, заради такива като теб, ще извиняваш!

#16 паяка 01.07.2017 в 17:09:29

Дано ни ги забранят, ама по-добре сами да си ги забраним http://news.bnt.bg/bg/a/kak-trovyat-zdraveto-ni-vrednite-khrani

Новините

Най-четените