След като в предишните седмици ви представихме няколко чудесни, класически коктейла, този път правим завой към нещо по-ново, интересно, безумно вкусно и българско.
Коктейлът е дело на бармана Цветан Цветанов (или просто Цецо) от бар "3 унции" в София и с него започваме една подрубрика на нашата поредица "Пивки петъци" - коктейл на месеца.
Честно казано, едва ли може да има по-добър старт за този експеримент от напитката, която Цецо е изобретил, защото тя носи със себе си всичко, което прави коктейлите толкова интересна и завладяваща тема. Тя е смел експеримент, който събира не само вкусове, а цели идеи и култури в една чаша, за да създаде в нея чисто удоволствие.
Но да започнем с малко представяне. Цецо е зад бара от вече над 16 години - горе-долу половин живот, като за това време е успял да мине през всякакъв вид заведения и да натрупа солиден опит в смесването на напитки.
"Как започна всичко? Аз се занимавах със спорт, но двама известни бармани в нашата сфера - Иван Атанасов от Flair Temptation и Павел Памукчиев от Travel Cocktails, успяха да ме запалят. Видях как си подхвърлят бутилки на една поляна и това цялото нещо ме грабна. Оттам се тръгна - от хвърлянето на бутилки", разказва той.
През 2019 г. той, заедно с двамата си верни партньори и майстори зад бара - Христо Деничин и Николай Николаев, решават да създадат един бар, в който "всичко да се случва без проблеми".
"Пивки петъци"
Рубрика на Webcafe.bg, в която ви срещаме с познати и непознати коктейли, за да завършвате седмицата по един приятен начин.
"Искахме да направим типичен бар - бар, в който хората да идват и да се социализират, да си говорят, да се срещат. Въобще хора от всякакви прослойки и възрасти да се чувстват спокойни, свободни и да могат да се облегнат на това, че това, което се случва в бара, си остава в бара", обяснява Цецо.
Така се появява и "3 униции", като най-отличителната черта на това място, е че то няма менюта. Идеята е всеки да може да получи питието, което му се пие, дори и без да знае какво точно му се пие - независимо дали става въпрос за бира, чаша вино или майсторски коктейл.
Именно заради тази свобода те не слагат и "коктейл бар" в името си. Въпреки това обаче, както сам Цецо споделя, коктейлите са нещото, което ги влече, и между 90% и 95% от поръчките са именно за коктейли.
"В момента вероятно сме единственото такова място, което може да си позволи да предлага коктейли без меню в такъв обем. Това идва от капацитета на барманите, от опита, който имаме. Защото, когато нямаш меню, можеш да се хванеш за класическите коктейли. Реално те са една много хубава основа, върху която можеш да стъпиш, и да променяш вече някои от съставките и да създаваш нови и нови вкусове", обяснява барманът.
Другото, което се изисква за подобно смело начинание, е сериозният брой артикули зад бара - бутилки, вкусове и аромати, които позволяват да направиш всичко, което човек може да си представи в една чаша. А и това, което не може да си представи.
Това е и идеята на коктейла, който той представя за нас. Той няма име и Цецо не смята, че такова е необходимо, защото за него това е един интересен експеримент, който не се базира само на смесването на вкусове, а на съчетанието на култури.
Идеята зад този коктейл е смесването на три вида алкохол, които са известни с това, че традиционно се произвеждат в домашна среда - българска ракия, мексикански мескал еспадин и ром агрикол от Хаити.
"Подготвил съм нещо традиционно, смесено с алкохоли от топлите държави. Единият е от Хаити, другият е от Мексико, за да сгреем хората в това студено време. Базата е един наш много традиционен алкохол - мускатова ракия, реколта 2004 г. Смесваме го с два други много интересни дестилата - мескал епсадин и ром агрикол. Освен това ще използваме много малко меден сироп за сладост и ще балансираме с нещо кисело - лимон", обяснява Цецо.
Мескал еспадин се прави от растението агаве, сорт еспадин, който се използва за 90% от всички мескали. Такъв тип мескал има по-скоро опушен вкус и леки нотки на кожа, които дават един по-земен вкус на питието.
Ромът тип агрикол ("селски" / "земеделски" от френски език - б.р.) е бял ром, произвеждан във френскоговорящите държави от Централна Америка и най-вече Хаити. Специфичното при него е, че се приготвя директно от сока на захарната тръстика, а не от получената от растението меласа, останала като остатъчен продукт от производството на рафинирана захар.
При него се усещат значими тревисти и зеленчукови вкусове, което впоследствие ще даде на напитката много приятен завършен вкус в цялостната ѝ комбинация.
За мускатовата ракия може да се каже, че има по-скоро деликатен и мек вкус, лека сладост и осезаем аромат на грозде и дъб (от бъчвата).
Комбинацията на тези "народни" алкохоли от различни държави е вид вплитане на култури и традиции, които барманът се опитва да постигне.
"Досега миксираме предимно добавени аромати, като използваме една основа. Тук обаче вече се опитваме да комбинираме различни алкохоли - не само да добавяме от нас аромат, а да постигнем съчетание от няколко вида алкохол, които да постигнат нов аромат", казва той.
Рецептата за този аграрен, но фин коктейл изисква следните продукти:
- 30 мл мускатова ракия
- 10 мл агрикол ром
- 5 мл мескал еспадин
- около 30 мл лимонов сок
- около 15-20 мл меден сироп (1:1 вода и мед)
Самият Цецо коментира, че съотношението между сладкото и киселото трябва да е в баланс, така че нито едно от двете да не взима превес, нито да изпъкват твърде много на фона на останалите вкусове. Затова и с тяхното количество може да се експериментира до постигане на перфектния вкус.
Освен това ще ви трябват предварително изстудена чаша, малко лайм или лимон, с който да минете по ръба и микс от подправки и сол, които да полепнат по ръба. Тук могат да се добавят магданоз на прах, селъри, сушени домати, лайм, чубрица и други.
Ефектът, който този обръч от подправки дава за цялостния вкус на питието е доста важен, така че съветваме ви да не го пропускате.
Последният елемент е голямо парче лед в чашата, а ледът да бъде поръсен с малко сумак и съчуански пипер - един финален щрих, който да завърши цялостната картина.
Изстудената предварително чаша се минава по ръба с лайм, за да може след това там да полепнат солта и подправките. Трите вида алкохол, меденият сироп и лимоновия сок се поставят в шейкър с лед и се разклащат енергично.
След това в чашата се поставя голямо кубче лед и съдържанието на шейкъра се прецежда. За финал се поставя върху леда щипка от сумака и съчуанския пипер.
Полученият резултат е истинска експлозия от вкусове. Първо се усеща ароматът на ракията, но то е омекотен и рафиниран през сладостта на меда и свежестта на лимона. Мескалът и ромът създават баланс на вкусовете и "заземяват" самата напитка, придавайки ѝ леко опушен и земен завършек.
Солта по ръба отключва самото възприятие за вкусовете и цялото нещо придобива много "умами" елемент - съчетанието на четирите вкуса.
Този коктейл е прекрасно решение за студената зима, тъй като комбинацията от трите вида алкохол може да ти стопли сърцето и да отключи асоциации за топлите страни. Със сигурност обаче в него има достатъчно свежест и баланс, за да се превърне в любим избор за летните вечери.
Можете да си приготвите тази напитка у дома, но ако искате да ѝ се насладите в нейната пълнота, в бар "3 унции" на бул. "Васил Левски" 3 ще ви я приготвят така, както трябва да бъде изживяна.
Там ще можете да се насладите на обстановката и дори да си кажете по едно "Наздраве!" с барманите и (ако имат времето и възможността) да поговорите за наистина хубави коктейли.
---
Ако си приготвите този коктейл, споделете снимката с резултата с нас - тагнете ни в сторито си в Instagram или ни я изпратете на info@webcafe.bg.