Лилиумите, наричани още "звезди на земята", и наричани още "крем", са сред най-красивите цветя, за които древните гърци са смятали, че са превърналите се в цветя капки мляко, паднали от гръдта на богинята Хера.
Дали лилиумите имат нещо общо с Хера или нямат, не е ясно със сигурност, но е ясно със сигурност, че лилиумите не са съвместими с котките.
Дори една хапка лилиум може да причини сериозни проблеми на вашата котка, които да доведат и до летален край, ако не реагирате своевременно. Затова, ако гледате представител на котешкото царство и ви подарят огромен букет лилиуми за рождения ден, най-добре подарете букета на случайна жена на улицата.
Ако все пак решите да внесете потенциалната отрова в дома си, имайте предвид следните неща:
Учените не знаят какво точно прави лилиумите токсични за котките, но е ясно, че всички части от цветето са вредни за животните.
Най-опасни са т.нар. дневни лилиуми от рода Hemerocallis. Други видове "крем", които по-добре да не внасяте в дома си при котката, са азиатския лилиум, великденския лилиум, японския и тигровия лилиум. т.нар. "lily of the valley", или по-позната у нас като "момина сълза" не е от семейството Hemerocallis, но също е изключително токсична за котките и дори да харесвате много нежните й, бели цветчета, по-добре я дръжте далеч от дома си.
Ако все пак много държите да имате капките мляко от гърдите на Хера във ваза върху масата си докато работите хоумофис, дръжте котката си настрана от цветето. Не й позволявайте да ръфа панделката, с която е вързано, нито листата му, нито нищо от него.
Ако изпуснете котката (или лилиума) от поглед, наблюдавате домашния си любимец за следните симптоми:
- Летаргия
- Загуба на апетит
- Повръщане
- Тремор
- Припадъци
- Дехидратация
Най-ранните симптоми следствие на натравяне с лилиум могат да се проявят в рамките на два часа от консумацията на цветето.
Ако ви направи впечатление, че котката няма енергия, вяла е, лежи и гледа в една точка или прави опити за повръщане, обърнете внимание и вижте дали цветето е непокътнато.
Обичайно, с прогресиране на натравянето, се появява тремор на крайниците и припадъци със загуба на съзнание. Ако животното е погълнало прекалено много от токсина, е възможно да се дехидратира, бъбреците му да откажат и изходът да е фатален.
За разлика от лилиумите, момината сълза не уврежда бъбреците на котката, но може да причини бърза увреда на сърдечния мускул и с това да сърдечен арест.
Ако подозирате, че котаракът ви е погълнал части от цветето или дори е бил изложен на полените му, незабавно потърсете ветеринарномедицинска помощ. Ветеринарният лекар ще ви пита какво количество лилиум е изяла котката и какъв вид, затова е добре да можете да му отговорите, поне относително, за да го ориентирате какви действия трябва да се предприемат.
Лечение
Колкото по-бързо котката стигне до ветеринарната клиника, толкова по-голям е шансът й за оцеляване. Първото действие, което лекарят вероятно ще предприеме, е т.нар. "деконтаминация". На котката се дава течност, която се свързва с токсините в организма и ги извлича извън него през гастроинтестиналния тракт.
Агресивната терапия с подобен вид лекарство трябва да започне до 24 часа след поглъщането на токсина и така може да предпази котката от отказване на бъбреците. В по-тежки случаи единственото лечение, което може да удължи живота на котката, е диализата. Ако се стигне дотам, бъдете подготвени, че котката ще остане хоспитализирана минимум за седмица.
Как да предотвратим всичко това?
Най-добрият начин да предпазите своя котешки приятел от отровни растения, естествено, е просто да държите тези растения надалеч от дома и/или двора си. Когато купувате букети, които преди това ще престоят в дома ви, кажете на флористите да не включват лилиуми. Не садете тези цветя в градината си и не ги слагайте във вази по первазите на прозорците, където котките обичат да лежат.
Ако все пак белята вече се е случила, незабавно потърсете ветеринарен лекар или направо закарай котката в най-близката клиника.
И някои по-безопасни алтернативи...
Ето някои цветя, които са не по-малки красиви и ще направят дома ви не по-малко елегантен и уютен, без по никакъв начин да застрашават здравето и живота на косматия ви, мъркащ приятел:
- Синя маргаритка - многогодишна, отрупана с яркосини цветове през цялото лято
- Турта - звучи смешно, но е красива, яркооранжева и с куп лечебни стойства (кръвоспиращо, седативно, диуретично, антисептично пр.)
- Глоксиния (каменно цвете) - красива и лесна за гледане
- Слънчоглед - цветето, което гледа слънцето
- Камелия - едри, розови цветя, оформени в красив храст, който ще издигне градината или балкона ви на ново равнище на на естетиката
- Мушкато - измийте мушкатото от славата му на ретро соц. цвете и си засадете едно такова в саксия. Красиво е, свежо е, гледа се лесно и е природно средство срещу констипация!
И още...вземете си индийски кресон, персийска виолетка, кана, теменужки, иглики, петунии, кученца, цинии или жасмин. Просто оставете лилиумите в цветарските магазини.