"Яж си спокойно, нали после ще тренираш и ще го изгориш?" или "Така и така вече си направих тренировката, мога да се наградя с едно двойно шоколадово мока кафе с карамел."
Едва ли има някой, който да не е чувал подобни неща, а със сигурност мнозина са ги мислили за себе си. Само че тренировките и храненето не работят така.
Може би, просто може би, ако правите клекове, бърпита и тичате, докато припаднете и повърнете, бихте могли наистина да изгорите онази шоколадова торта със сметана на обяд. Успокояваща мисъл и не са малко тези, които наистина се опитват да я осъществят.
За тяхно разочарование науката не говори в тяхна полза. Чисто и просто, кофти хранителните навици не могат да се компенсират с тренировки.
Изследване от 2015 г., публикувано в British Medical Journal със заглавие "Време е да разбием мита за липсата на физическа активност и затлъстяването: Не можете да надтичате лошата диета", потвърждава точно това. Там се твърди още, че "прекомерният акцент върху тренировките за сметка на правилното хранене насърчава производителите да създават фалшив ореол около продукти с ниска хранителна стойност".
Като например протеиновите вафли. Напоследък стана изключително популярно убеждението, че колкото повече протеин приемаме, толкова по-здравословно се храним. Затова и много продукти, като вафлите от този тип, изрично се промотират като здравословни.
Когато погледнем етикета отзад обаче, там в много случаи пише съдържание от поне 20-30% захар, което не е много диетично, нали?
Така че проблемът има няколко измерения.
Единият е свързан с приема на калории. Ако изгорите 400-600 калории в една боксова сесия, интензивна тренировка във фитнеса или с тичане, но после изядете една пица с две бири за 1000 калории, математиката показва една доста неприятна разлика в приема, който не е във ваша полза.
По този начин не само, че няма да изчистите или отслабнете, а даже напротив - ще натрупате още килограми, а опитите за влизане във форма ще се превърнат в едно херкулесово предизвикателство, защото калорийният дефицит в случая е сред най-важните компоненти.
Но и тук има уловка. От калория до калория има разлика, като тялото реагира по различен начин на 50 калории сладолед или 50 калории броколи.
"Хората качват килограми, защото ядат твърде много и се упражняват твърде малко, гласи популярната теория. Така че за да отслабнат, трябва да намалят калориите и да увеличат упражненията", казва Джей Джей Върджин, автор на книгата "Въздействието на захарта".
"За съжаление не е толкова просто", продължава диетологът. "Вашите хормони са най-важни за устойчивата загуба на мазнини. Това, което ядете, сигнализира на хормоните да съхраняват или изгарят мазнини, да засилват или сриват метаболизма и да изграждат или разграждат мускули."
Казано с други думи - захарта вдига инсулина и казва на тялото да складира мазнина. От своя страна глюкагонът, който се съдържа в броколитe, насърчава производството на глюкоза (енергия) от мазнината, от която се опитвате да се отървете.
Освен това трудно ще можете да постигнете пикови постижения в залата, навън или в басейна, ако използвате грешните храни. Добрата форма изисква интензивни и здрави тренировки, а неправилното хранене по-скоро ще ви спомогне да останете в плато и ще пречи на прогреса.
Самият прогрес се стимулира чрез правилно възстановяване, което от своя страна изисква приемането на подходящата комбинация от протеини, въглехидрати и мазнини не само преди или след тренировка, а през цялото време. Затова и комбинацията от тренировки, хранене и възстановяване се нарича режим, който не приключва с края на тренировката.
Има и го противоположният проблем.
Лошите хранителни навици се свързват не само с приемането на твърде много калории, но и с приемането на твърде малко. Една диета, която смятате за здравословна - такава с изключително ниско съдържание на въглехидрати или калории - е също толкова вредна за плана ви, колкото и тази с високо съдържание на мазнини.
Без правилното количество калории, тялото ви ще бъде принудено да използва за енергия мускулите, вместо мазнините, при условие, че целта е качване на килограми.
Липсата на достатъчно мастноразтворими витамини като А и D, наред с мастни киселини като омега-3, пречи на тялото да произвежда инсулин и тестостерон, които са важни за изграждането на чиста мускулна маса.
В крайна сметка когато става въпрос за влизане във форма, без значение дали става въпрос за отслабване или качване, упражненията и храненето се допълват взаимно.
Двете винаги вървят ръка за ръка в рамките на един балансиран режим.