10 смъртни гряха с храната в Италия

Много са нещата, заради които обичаме Италия.

Националният празник на красивата страна - 2 юни - е добър повод да си ги припомним. Но когато Колизеумът, Свети Петър, Пантеонът, галерията "Уфици", стадионът Сан Сиро и езерото Комо са далеч от нас, може да се утешим с една пица, едно италианско кафе или добра порция паста.

Италианската кухня е нещото, което на италианците наистина им се получава. Нейната тайна е смес от качествени съставки и рецепти, които не изискват сложни приготовления, но се харесват на всички.

Има обаче някои основни правила, които трябва да се спазват. Не в готвенето, а в консумирането. Ако не искате в Италия да ви гледат като извънземно...

1. В Италия няма пица с кисели краставички, пилешко и царевица, нито с кренвирши, нито с бекон и боб или чушки.

Знаем, че ви разочароваме, че любимата ви пица, обилно полята с три вида сос, няма нищо общо с оригинала, но това е положението. Просто всичко в италианската кухня е максимално опростено и слагането на максимум продукти върху тестото не е оригинален прийом, а манджа с грозде. А и пица с ананас няма да намерите в истински италиански ресторант.

2. Пицата се яде с ръце, а не с нож и вилица. Тук не става въпрос за приличие, а за традиция, за вкус.

3. В този ред на мисли не яжте спагети с нож или лъжица, а само с вилица. Спагетите и другите видове дълга паста не се режат, не се навиват на лъжица, за да ви е по-лесно. Трикът е да се държи вилицата хоризонтално наклонена и на малки порции спагетите да се навиват, в посока на часовниковата стрелка. Звучи сложно, но две порции спагети са ви достатъчни, за да се научите.

Друг основен момент - спагетите и ризотото не са гарнитура, нито основно ястие. Ако ви поканят на гости и ви дадат паста, най-вероятно това няма да е единственото ядене, а тепърва ще дойде ред на основното. Сигурен начин да обидите италианци, ако сте им на гости, е да не си изядете всичко. Особено в Южна Италия.

4. Има огромна разлика между спагети, макарони, талятеле, папарделе и още стотина вида паста. Съответният сос се гарнира най-удачно с определен вид паста. За по-просто тя бива къса или дълга.

Но един от най-разпространените грешки е спагети болонезе - тоест със сос от кайма. Това страхотно ястие - което италианците ядат традиционно в неделя, е талятеле болонезе. Това е по-плътна паста, направена с яйца, която идеално се комбинира със сос болонезе.

5. Запазете кетчупа само за пържените картофи. Няма по-голямо светотатство за един италианец от това да си сложите кетчуп и майонеза на пицата или на спагетите. Запазете американската подправка за пържените картофи.

6. Капучино се пие само на закуска. Как се разпознават германците в Италия - те си поръчват капучино след обяд под изумения поглед на сервитьорите. На Ботуша капучино се пие само на закуска, а италианската закуска включва кроасан или поничка с крем, но задължително е нещо сладко.

7. Аперитивът в Италия не е ракия, уиски или друг твърд алкохол, а чаша газирано вино или коктейл от аперол, просеко и газирана вода. Времeто за аперитив е от 4 до 20 часа, като в някои заведения питието е придружено от леко мезе във вид на малки сандвичи, банички или в най-лошия случай - чипс и фъстъци.

8. Няма такова животно като спагети с пиле. Особено по американски маниер яденето спагети с пиле е една от най-известните италиански рецепти. Но в действителност то няма нищо общо с Италия.

9. Салатата Цезар не е италианска. В действителност името на създателя на салатата е Цезар Кардини и той е италианец, но това е още едно от дългия списък от ястия, които в Италия са абсолютно непознати.

10. Традицията трябва да се спазва. В Италия храната не е просто утоляване на усещането за глад. Яденето е ритуал, наслада за окото и за небцето. Затова тези правила, които може би ви изглеждат леко безумни, са толкова важни. Те се предават от майка на дъщеря, предавани от столетия.

Става въпрос за система, която е изпитана и издържала проверката на времето. А в любовта и храната италианците наистина са ненадминати. Защото готвят с любов и споделят храната с хората, които най-много обичат.

Това са правилата на италианската кухня, 10 смъртни гряха, които не трябва да правите в италиански ресторант. Но ако сте голям любител на пастата с кетчуп, обичате капучино след обяд и искате спагети с пиле, няма проблем. Просто вашият вкус си е ваш, а италианският остава за италианците.

#1 Gastaroll 02.06.2017 в 12:51:08

"кремвриши"

#2 паяка 02.06.2017 в 13:24:31

"да се държи вилицата хоризонтално наклонена" ? Под колко точно градуса да облегнем вилицата в дланта си и да я връткаме, че да не налютим жабарите? Хоризонтално означава НЕнаклонено т.е. водоравно, което е перпендикулярно на вертикално, т.е.отвесно.

#3 Vikiriki 02.06.2017 в 14:31:13

Голям идиот е писал тая статия. Имат даже пица с кренвирши и картофи отгоре. Да не говорим ,че със спагетите винаги ти носят хляб ,вилица,нож,и лъжица. Кетчуп не дават защото е скъп . Аперитива се пие докато чакаш да ти нагласят масата ,а капучино когато ти е кеф.

#4 Kirile Barbas.311962935907471 02.06.2017 в 15:36:49

Верно голем идиот я е писал тази статия! Какво важен извод има само : "Италианската кухня е нещото, което на италианците наистина им се получава." Е тодобре, че на италиянците им се получава италиянската кухня иначе ако тя се получаваше на монголците едва ли щеше да е италиянска.

#6 ImaIma 02.06.2017 в 20:59:55

спагети с нож WTF

#7 Дракон с кисело зеле 02.06.2017 в 23:42:27

Моля ви, ако ще пишете снобарски статии, поне ги проверявайте за елементарни правописни и пунктуационни грешки. По-аристократично ще е, някакси.

#8 паяка 03.06.2017 в 10:56:53

"под изумения поглед на сервитьорите" Никой професионалист сервитьор не би си позволил да гледа клиентите си по какъвто и да е различен начин от приветливо. Чорбаджиите му или шефовете му съвсем пък не биха го допуснали.

#9 dedo adji 03.06.2017 в 13:44:08

Паяче, може да не забелват очи, но все пак гледат малко по-така. И как ще се оплачеш от лош поглед? В Италия не съм обърнал внимание, но веднаж в германски ресторант, само дивеч, си поисках хляб. Донесоха ми две прозрачни филийки, и целият персонал се извървя покрай нашето сепаре, да огледа тоя дивак, който иска хляб, при 3 кг картофи на масата. После германският ни приятел ми обясняваше, че се смущавали, да не би да не ми стига другото. Не, че следва да ни пука. Аз ям за собствена прехрана и удоволствие, не им "цапам бохчата" и не смущавам околните, да ме гледат както си искат.

#10 паяка 03.06.2017 в 14:08:15

Ми...не са въртяли очи като сме били там. Даже напротив. Някои откровено флиртуваха, смигаха ми, усмихваха се очарователно. Други най-сърдечно си приказваха с нас, носеха ни комплименти докато чакаме сметката - лимончело и орехов ликьор в ледени все още неотворени пълни бутилки, от които да пием колкото ни е сладко. На караоке парти пък забавлението беше на макс. Даже в един момент докато се усетя, се оказах метната на рамото на един от сервитьорите.

#12 паяка 03.06.2017 в 14:22:39

Ликьорите в Италия са дижестив, не аперитив.

#13 dedo adji 03.06.2017 в 15:23:59

Паяче, с булка като тебе как да не флиртуваш, намигаш и метнеш на рамо. Само да го няма наоколо човекът ти, да не се получи 3-то действие на кавалерия рустикана.

#14 паяка 03.06.2017 в 15:58:27

Ахаха, Деде, всъщност бяхме заедно г-н Пячкин, че даже той ми обърна внимание, щото аз много много не внимавам и не се вторачвам в хората наоколо.

#15 dedo adji 04.06.2017 в 23:55:09

Паяче, поздрави на г-н Паячкин. Трябва да е мъдър мъж с философска нагласа.

Новините

Най-четените