Закуската в хотела кара дори и онези, които иначе не закусват, да похапват с апетит.
Този рог на изобилието докарва обилно слюноотделяне само при гледката на педантично подредените колбаси, яйца, сирена, мюсли, кроасани и какво ли още не. И ни иде да си сипем от всичко, за да опитаме колкото се може повече.
В което няма нищо лошо - стабилната закуска гарантира енергия през деня.
Но има храни и продукти, които е по-разумно да избягваме, колкото и вкусно да ни изглеждат. Като например:
- Бъркани яйца
Да оставим настрана, че понякога бърканите яйца в хотела са приготвени до пълно изсушаване или пък са леко воднисти, както и че им липсват всякакви подправки.
Основната причина да ги избягваме е, че зачестява практиката хотели да използват сухи смеси, които при добавянето на вода се превръщат в... да речем, бъркани яйца. Само че вкусът със сигурност не е онзи, който трябва да бъде.
Истинските ценители на хубавите бъркани яйца и омлети пък усещат още с първата хапка, че ястието им не е такова, каквото си приготвят у дома.
За да си спестим в чинията ни за закуска да се озове нещо неапетитно и приготвено от пликче, е разумно да избягваме бърканите яйца и готовите омлети. Вместо това със сигурност ще има други опции като яйца на очи и варени яйца.
Нарязани предварително плодове
Хотелските закуски започват обикновено в 7:30 часа, но в зависимост от хотела може началото им да е по-рано - в 7:00 часа, особено ако хотелът е предпочитан за корпоративни събития.
Плодовете за закуската са подготвени дори по-рано - измити, обелени и нарязани, подредени по чиниите и купите и оттам нататък стоят така до края на закуската. Това носи риск да се развият вредни бактерии, които водят до стомашни проблеми и натравяния.
А и не всеки се старае да си сипва плодовете със специално предназначените за целта прибори.
Обикновено на закуска има и ненарязани предварително плодове - портокали, банани, ябълки и други, които са напълно безопасни за хапване.
Прясно и кисело мляко
Млечните продукти обикновено се подреждат на бюфета и са там с часове на стайна температура, което никак не е полезно.
Даже и в елитните хотели прясното и киселото мляко рядко се държат в охлаждащи вани на закуска. И докато за няколко часа тези продукти едва ли ще се вкиснат, и при тях, както и при плодовете, могат да се развият вредни бактерии.
Натравянето с непресни млечни продукти е сред най-неприятните преживявания, които могат да се случат по време на почивка или работно пътуване.
Алтернатива са ядковите млека, които няма нужда да се държат на хладно.
Зърнени закуски
Шансът в купата ни да се озове възможно най-евтиното мюсли или друга зърнена закуска е огромен. Колкото и скъп да е хотелът иначе.
Много пари за нощувка на вечер не гарантират, че на сутринта хотелът ще е инвестирал в качествени зърнени закуски. Никак не е изключено организаторите на закуската да са решили, че така или иначе всяко мюсли има еднакъв вкус и няма никакво значение колко струва.
По-евтините мюслита са пълни със захар, която да замаскира по-нискокачествения вкус, и без да искаме, можем да погълнем колосални калории само с една купичка.
По-добре е да си изберем препечени филийки с добавки.