Всяка втора събота Микел Нилсен си ляга с идеята, че едва ли ще успее да поспи. Между полунощ и 04:20 ч. сутринта 26-годишният датчанин доброволно се подлага на всевъзможен тормоз — силни звуци, ярки светлини и дори електрически шок.
Пред леглото му е монтирана камера, чрез която всеки път около хиляда души го гледат на живо в Twitch как се опитва да спи. Стотина от тях му даряват пари, като според размера на сумата се активира определен вид дразнител, който да смути съня на Микел.
Така например срещу дарение от 1 долар потребител може да напише съобщение, което бот ще прочете силно на Нилсен, за да го събуди. При дарение от 95 долара обаче потребителят може направо да пусне ток по тялото на младия датчанин през електрошокова гривна, намираща се на едната му китка.
Този мазохизъм си има име - Микел Нилсен е стриймър на интерактивен сън и далеч не е единственият такъв в социалната мрежа TikTok или стрийминг платформата Twitch.
Още през 2020 г. се появи трендът хора да излъчват на живо в интернет как спят в домовете си пред очите на понякога хиляди непознати, които - очевидно - имат интерес да гледат как друг спи. Тогава обаче липсваше интерактивния и измъчващ елемент, който се наблюдава при стрийма на интерактивен сън.
Хора като Микел всъщност не спят - зрителите им не им оставят тази възможност и това е самата идея. Стриймърите на интерактивен сън пълнят стаите си с всевъзможни системи, които да позволят на гледащите да ги тормозят в реално време. Всяко онлайн дарение води до някакъв вид действие, най-често шумно и дразнещо.
Джейк Боем е друг пример за човек, който позволява на други хора срещу пари да му пречат да спи. 28-годишният австралиец дори е напуснал работата си, защото твърди, че изкарва повече пари от това да си стои вкъщи и да не става от леглото, отколкото от работата си като уеб разработчик.
Така преди четири месеца той решава да се откаже от професията си и да превърне в реалност за себе си това, което е видял в социалните мрежи. Под прозвището Sleepfluencer Боем днес изкарва — по негови думи — по около 50 хиляди щатски долара месечно.
Боем стриймва опитите си за сън между 23:00 ч. и 06:00 ч. Понякога го гледат по 8000 души, разказва той пред Current Affair. На всеки 10 до 20 секунди някой от зрителите дава пари, за да се случи нещо в спалнята на Боем. Всеки анимиран "подарък", изпратен от тях и струващ пари, естествено, води до някакво събитие.
"Започна с това да ме събуждат, но стана нещо повече - те не ми позволяват да заспя", казва мъжът.
На теория звучи ужасно, но за австралиецът това води до печалба. Може да се чудите какви хора биха плащали, за да пречат на някого да спи, но очевидно такива има. Някои плащат само по 50 цента. Но други — двама или трима души седмично — дават по 600 долара наведнъж. Наскоро се е случил един и същ човек три пъти да даде тази сума.
И макар TikTok да взима 50-процентова комисионна от "подаръците", Боем пак изкарва много пари.
Стриймъри на интерактивен сън има и в други платформи - Asian Andy, един от пионерите на този формат, но в YouTube, се хвали във видео с това, че за 7 часа е изкарал 16 хиляди долара.
Хора като споменатите водят след себе си вълна от имитатори. Един ще има балон с брашно над главата си, готов да се спука по желание на зрителите, друга жена срещу 150 долара е готова да бъде залята с кофа вода, докато спи.
За гледащите възможността да отнемат съня на някого е забавна. Самите стриймъри обаче отиват все по-далеч, за да държат вниманието на публиката.
Боем например в началото е позволявал на гледащите го дистанционно да управляват принтера му. Само това. Днес обаче сред нещата, които могат да се случат в спалнята му срещу заплащане, освен рязкото пускане на силни звуци и светлини е и това да бъде включена машина за балончета.
Микел Нилсен, който има 1,4 млн. последователи общо в Twitch, TikTok и YouTube, обяснява пред Wired, че всъщност дори не заспива при стриймовете си. Имал е едва 6 необезпокоявани минути веднъж и дори не е успял да заспи напълно. Когато стриймът му свърши в 04:20 ч., той обработва видеото до към 05:30 ч. сутринта, след което спи до обяд.
Дистанционното управление на различни "мъчения" в спалнята му е възможно чрез програмата Lumia Stream. Тя свързва осветлението със социалните му мрежи, като зрителите редовно го будят с включване на светлините. Друга програма - If This Then That, също позволява свързването на различни джаджи с профилите му. Като това през Twitch да може да бъде активирана шоковата гривна на ръката му.
Нилсен не разкрива колко изкарва от начинанието си - определя го като "достатъчно".
"Ако правя подобни стриймове два пъти в месеца, изкарвам достатъчно от тях, за да си платя наема, сметките", обяснява датчанинът. Посочва, че все пак изкарва повече пари от по-обичайни и неинтерактивни видеа в YouTube заради приходите от реклама.
Веднъж в три през нощта бесен съсед е тропал по вратата му заради вдигащия се шум, но след като Нилсен купил на всичките си съседи по бутилка алкохол, всяка на стойност 200 долара, вече нямало оплаквания.
Управляващият директор на агенция за социални медии Джейкъб Арнот оценява като много умна стратегията, която стриймърите на интерактивен сън имат. Отбелязва обаче, че дори на гледащите да им изглежда лесно, подобно "ново, малко лудо, малко креативно" начинание със сигурност не е за всеки и изисква отдаденост.
Професор Брук Ерин Дъфи от университета "Корнел" обаче вижда проблем. Тя се занимава с икономиката в социалните мрежи. На първо време отбелязва, че парите на стриймърите на сън идват от дарения, а не от реклами, което ги прави много по-несигурни.
Посочва също, че подобно на други микронишови жанрове дигитално съдържание, стриймингът на сън вероятно ще повлече много желаещи да опитат, но само малка част от тях ще имат значими финансови постъпления.
Що се отнася до самия Микел Нилсен, който вече е превърнал това в част от живота си, да стриймва съня си е едновременно финансово и емоционално възнаграждаващо. Някои зрители са му казвали, че благодарение на него са се справили с труден период.
"Това как някакъв човек се опитва да заспи е достатъчно да направи друг щастлив, достатъчно е да ги накара да забравят проблемите си и да се посмеят за 20 минути", казва датчанинът. Поради тази причина не мисли да спира.
Напротив, планира да се сдобие с къща, за да може да си позволи още повече интерактивност и начини, по които зрителите да развалят опитите му да се наслади на съботния си сън.