Как нещата в Барса се обърнаха на 180 градуса

Как нещата в Барса се обърнаха на 180 градуса Снимка: Getty Images

Барселона спечели титлата в Ла Лига през миналия сезон благодарение на желязната си защита.

Каталунците бяха изградили истинска стена пред Марк-Андре тер Стеген, който изравни рекорда за сухи мрежи в Примера в рамките на една кампания - 26.

Сега нещата са различни. Отбраната на Барса няма нищо общо с тази от миналия сезон. Защитниците на Шави допускат грешка след грешка, а с тях - гол след гол.

За седемте изиграни кръга досега каталунците са инкасирали осем попадения във вратата си. През миналия сезон на съперниците им бяха нужни 23 мача, за да им вкарат толкова.

Сериозна разлика, за която говори и Шави, след като не успя да стигне до победата срещу Майорка във вторник вечер.

"Допускаме определени грешки, трябва да сме по-концентрирани - коментира наставникът на Барса. - Трябва да поправим грешките - там ни е слабото място. Мисля, че създадохме достатъчно шансове да победим, но допускаме твърде много голове. Срещу Майорка направихме монументални грешки."

В предишните мачове Барса успяваше да покрива тези грешки. Както се случи срещу Селта преди няколко дни - каталунците направиха пълен обрат до 3:2 с три гола за осем минути. Но срещу Майорка пропуските натежаха и отборът на Шави загуби две точки.

Наставникът е убеден, че играчите са напълно наясно с това, което се очаква от тях. Думите му повтори и Ориол Ромеу. "Допускаме твърде много положения" каза халфът, който пристигна на "Камп Ноу" през лятото.

Добрата новина за Шави е, че атаката до голяма степен компенсира грешките в защита. Нападателите се справят добре със задълженията си.

Въпреки че не успя да се разпише в първите два кръга, Роберт Левандовски започна да бележи в обичайното си темпо и вече има пет гола в Ла Лига, включително два в предишния кръг срещу Селта, задавайки тона за обрата.

Жоао Феликс вече се отърси от кошмара си в Атлетико и се превръща в новия любимец на феновете. В същото време Жоао Кансело добави още мощ, креативност и скорост в нападение, въпреки че се води бек.

Рафиня и Феран Торес също играят ролята си достатъчно добре, а Ламин Ямал все по-уверено се превръща във важна част от първия отбор.

Ако мисли обаче за защита на титлата си, Барселона трябва скоростно да реши проблемите си в защита. Защото се вижда, че невинаги атаката може да те измъкне с голове в последните минути.