Може ли готвенето да е опасно?
За опитните кулинари подобен въпрос на пръв поглед е абсурден. Те знаят с какво кухненско оборудване да се снабдят, за да се вихрят подобаващо, а резултатът да е винаги на високо ниво, макар и в домашна кухня.
Някои навици в кухнята обаче са меко казано вредни.
Още по-лошото е, че дори и да се навъртаме често около печката и котлоните, пак можем да допуснем грешки, които да са опасни за здравето ни. Или да сме излишно небрежни, точно когато се налага да сме педантични.
Ето някои наглед невинни неща, които всъщност никак не са безобидни:
Тефлонови съдове с надрано покритие
Навлизането им на българския пазар донесе огромно облекчение заради наистина незалепващото покритие, с което са снабдени. Изведнъж яйца, палачинки и пататници взеха да се получават изключително лесно, само че тефлонът се износва, драска се и губи вида си.
Нещо повече - тъй като тефлонът е от семейството на полифлуорираните вещества, дори и малки драскотини в него биха могли да освободят големи и вредни количества микропластмаса.
Когато е цяло, това специфично пластмасово покритие осигурява гладка и удобна за готвене повърхност, само че веднъж нарушено, то се уврежда необратимо.
А изследване на Националната библиотека по медицина на САЩ от 2013 г. сочи, че именно микропластмасата може да е отговорна за редица видове рак.
Според специалистите поглъщането на големи количества микропластмаса се свързва с рак на тестисите, на чревния тракт и на трахеята.
Затова съветът е тефлоновите съдове, даже и с леки драскотини, да заминават веднага за рециклиране. И макар че чугунените съдове са чувствително по-скъпи, в дългосрочен план те са далеч по-стабилна и здравословна инвестиция.
Дървени дъски за рязане на месо и риба
От векове насам дъските за рязане са предимно дървени неслучайно - масивното дърво е издръжливо и удобно за ползване. Дървените дъски са и красиви за сервиране на плата с мезета и са ни винаги под ръка за рязане на салата или плодове.
Най-разумно е обаче да не ги използваме, когато режем месо (не колбаси) или риба.
Причината е, че соковете от месото и рибата биха могли да се процедят през порите на дървения материал и въпреки старателното миене, той да се пропие с бактерии и да стане опасен. А оттам бактериите ще се прехвърлят и на следващия продукт, който се озове на дъската.
Решението е или да имаме по една дървена дъска, специално отделена за месо и риба, или да използваме пластмасови дъски. Трета опция са импрегнираните дървени дъски със специално покритие.
Такива например използва Джейми Оливър в предаванията и кухнята си. При тях дървото предварително е импрегнирано с восък и масла, които пречат сокове да попиват в материала и да се задържат там.
Можем да импрегнираме дървените си дъски и в домашни условия с пчелен восък и зехтин.
Миене на месото преди готвене
Месото и рибата могат да са мощни преносители на ешерихия коли, която пък на свой ред предизвиква неприятни стомашни проблеми, гадене, диария и замайване.
Този всеизвестен факт кара някои да мият старателно месото под течаща вода, преди да започнат да го готвят.
Само че, както предупреждават от Световната здравна организация, ако има зараза, водните капки ще я разнесат наоколо - по мивката, плотовете и пода. Или пък по продуктите наоколо.
Рискуваме с мокри ръце да пипнем лицето, носа и устата си, с което допълнително увеличаваме риска да пипнем ешерихия коли, без дори да сме хапнали от месото или рибата.
Ако по някаква причина пържолите, крилцата, филетата или рибата ни притесняват, по-добре е да ги накиснем в малко вода с 1-2 супени лъжици оцет или в малко алкохол - вино, коняк, бренди и други.
Старателното осоляване също помага.
Да не забравяме, че бактерии като ешерихия коли и много други издържат на максимум 60-80 градуса, а ние обикновено готвим месото и рибата на далеч по-висока температура.