"Возьмите! Со скидкой - 60 лева!" На руски с бургаски диалект продавачката ме подканя да си купя чанта, която ми е с прекалено "златни" ципове. Когато разбира, че не съм рускиня, няма и "скидка", нито пък усмивка.
Това е най-употребяваната дума тия дни по Южното Черноморие, особено в района Несебър-Свети Влас-Елените? Скидка (от руски език - намаление, бел.а.).
Сезонът е на приключване и хиляди руснаци напускат "втория си дом", за да се приберат в мрачните и студени руски полета. И пазаруват, пазаруват, пазаруват. В този район табелите задължително са и на руски, всички говорят руски, менюта в заведения са на руски език, дори билетите за цирково представление са на български и руски. А в Слънчев бряг работи и караоке за руски песни.
България не успя да стане "втори дом" на британци и ирландци. Далеч им е, не могат да печелят от скъпите апартаменти, с които се набълбукаха по време на строителния бум, а Испания и Португалия са си все така близо... По-същия начин, както България е близо до Русия.
32-годишната московчанка Алина, майка на двегодишни близнаци, скорострелно обяснява защо тук и защо й е добре: "Топло е, има много слънце, плодове и зеленчуци в изобилие, спокойно е, близо е - и езиците са близки". Тя е тук заедно с бавачката на децата си в апартамент на първа линия, чиято цена е... не казва колко, но надминава 2500 евро на кв.м.
Руски пенсионери, семейства с деца от средната и по-заможна руска класа. Това са хора с добра покупателна способност, на които местните се радват. Има защо. Супермаркетите в Несебър и района са изключително добре заредени, а хората, които бутат пълни колички в тях, са именно руснаци. (За мое учудване найлоновите торбички са безплатни.)
Както е известно от времената на "Балкантурист", руският турист е щедър дори тогава, когато идваше в България като на луксозна почивка в чужбина, стискайки обменените левове, за да купи... каквото намери, защото дефицитът на стоки в СССР тогава беше по-жесток и от нашия. За един доста дълъг период, започнал от края на миналия век, България позволи на Турция и целенасочената й политика по отношение на руските туристи да отнеме сериозен дял от потока славянски иностранци.
Сервитьори и управители на заведения в Турция учеха руски език, менюта и табели бяха на руски, въведе се и облекчен визов режим за руснаци - а през това време по нашето море всички "забравиха" руския. Турция и сега си остава най-предпочитаната дестинация сред руските туристи, както заяви в края на август т.г. Майя Ломидзе, изпълнителен директор на Асоциацията на туристическите оператори в Русия, съобщи руската телевизия "Мир".
Потокът руски туристи към най-популярните дестинации в чужбина се е увеличил с 15-20%. От асоциацията посочват, че най-много руски туристи са посетили Турция, следвана от Египет, Гърция, Испания, България и Хърватия. Но пък вторият дом на все повече руснаци има български адрес.
За брокерите на недвижи имоти, собственици на заведения и магазини руският език е музика за ушите. Наскоро Добромир Ганев, управител на агенция Foros, обясни пред economy.bg, че "руснаците играят важна роля и на пазара на луксозни имоти у нас - между 15% и 20% от сделките в този сегмент са с тяхно участие".
Обявени в края на лятото данни показват, че около 337 000 руски граждани и юридически лица са придобили недвижими имоти в България през последните десетина години, предпочитанията им са насочени към Южното Черноморие (какво пък - може би оставят Северното на "Южен поток"), но също и в зимни курорти и СПА центрове като Сандански.
Налице е и друга особеност - сериозна част от хората, които си позволяват да се сдобият с имот в България, са от по-"качествените" социални групи. Това са представители на висши руски чиновници, мениджъри и предприемачи от среден клас, предимно от големите руски градове.
Стандартът на живот там е десетки пъти по-висок от този дори и на надутите по Черноморието ни цени. Алина и нейните родители споделят, че тук си позволяват да излизат вечер много по-често отколкото в Москва, един от най-скъпите градове в света. Не че факторът пари е от голямо значение точно за тях - по-скоро факторът сигурност.
Социалната прослойка руснаци, която вече прави цели колонии през лятото по морето ни, си има своите типично руски характеристики, които се изразяват в честите събирания на вечери с китари, ходене по екскурзии в района... Те не се прочуват с педофилски изпълнения с ромски деца, каквито имаше в няколко български села, където се бяха заселили такива типове от Великобритания и други европейски страни. Няма регистрирани значими криминални прояви сред тази общност. Поне засега.
Все повече руски пенсионери остават да живеят край българското море и след като лятото свърши. Уютно ни е тук, казват родителите на Алина.
Искаме или не, на (юго)изток България вече започва да граничи с Русия. И това няма нищо общо с идеологическите догми от миналото. Просто бизнес - но и славянски сантименти.
Ти в туризма работил ли си?
Лошо няма, Египет буквално се издържаше от руските туристи в последните години. А и статията е много показателна за това какви точно хора идват тук от "двете страни на Европа", не че не го гледаме това от няколко години. Това, което и аз забелязвам през последните години е, че идват все повече семейни и улегнали хора от Русия, а това е много, много по-добре от швабите и англичаните, които седят цяла година вързани и тука си изразходват цялата събрана простотия. А и който почива със семейството си - харчи повече пари, следователно сме на плюс.
Хич не са ми на сърце, това руснаците. Но не мога да си кривя душата: и аз имам сред клиентите руснаци, и съм забелязъл, че разбереш ли се веднъж с тях (което не става лесно ) си плащат и действат прилично. С клиенти от западна Европа, също не съм имал сериозни проблеми. Ако трябва да сравнявам, сред българите циганията е най- голяма
Бантускота си ще "Родина Мать" квото и да му говориш. Той така си е научен. И след 50 години пак няма да се промени... @Коментар 4: "семейни и улегнали хора от Русия, а това е много, много по-добре от швабите и англичаните". Товарищ, някога мърдал ли си до Ибица или до Бодрум да видиш как се държи млад руснак с пари? Май не си. Тук идва само рабочий клас, щото на богатите руски купонджии България им е малка и скучна. Ако ги видиш в "екшън" из известните европейски курорти ще си промениш мнението за "швабите и англичаните". П.С: "Шваби" се нарича коренното населени на провинция Баден -Вюртемберг, тва е все едно да наричаш българите нарицателно "шопи". Както и да е , отделих ти много време, не си струва нервите... Фацит: чети повече и пиши по-малко!!! Коментар 4: "България е била добре, когато търговията ни е била ориентирана на изток- от Египет,Арабия,Багдад, до Индия-в края на турското робство българите забогатяват от тази търговия.". Ти 100% си над 80 - годишен и изживяваш последния си земен път пред клавиатурата, преди да се пренесеш във вечните ловни полета! постингът ти е ТОЛКОВА безсмислен, четейки го автоматично ми умряха 4.000.000 мозъчни клетки. А и какво предлагаш да им изнасяме на хората на изток? Земеделска продукция дето я нямаме? Машини дето отдавна не ги произвеждаме? Специалисти дето ги нямаме? Ноу- Хау под някаква друга форма? Уточни поне какъв по- точно износ имаш предвид! @Коментар 8: страшен веселяк си!!!!
Хич не ме радва този наплив от руснаци. Тази година даже има някакъв бум, миналата година не успях да срещна ни един, а сега родната реч беше рядкост. Но какво да се прави - пазарна икономика, все от нещо трябва да се живее, ако и да е от руснаци. Хубавото е, че наистина идват семейства, а не недорасли гамени жадни за евтин алкохол и жени.
Което ми стана неприятно тази година от руснаците на морето е, че се държат така сякаш като са си платили имат предимство пред българите. Нищо, че и ние сме туристи. Все едно всички трябва с тях да се съобразяват щом са дали пари.
@Дон Поцо: пич, не съм тръгнал да си го меря с никого за нищо. Благодаря ти за лекцията по етнография, все пак като кажеш "шваби", първото за което се сещаш е Б.Вюртемберг,възможно е да са представени и другаде, НЕ СЪМ спец- етнолог, сори, но май не това е темата. Някои форумци са точно на моето мнение- "не са ни много по вкуса руснаците, но турист си е турист, трябват пари отнякъде, никой лев/рубла/евро не мирише". Добре са дошли, нека догодина дойдат пак! Дразни ме тъпото им и сляпо превъзнасяне от други форумни "списователи", без човек да се замисля, на какво ниво по- точно са изградени политическите, икономическите и чисто човешките ни взаимоотношения с Русия. Като беше по- млад, Тошко работи 2 лета на рецепцията на голям, известен хотел на първа линия на Златните. Курортуващият бляд си е чиста утрепка- нахален, нагъл, не те брои за равен. Често срещана гледка бяха скандалите с персонала, надменни коментари ако рутинни нещица не им пасват, да не говорим колко често влизаха в пререкания с немските и британските гости. Често заставаха зад някоя немска бабка, която си говори нещо и зад гърба й почват да я имитират с тънък глас.С няколко думи- надменни, арогантни, агресивни. И това беше една немалка част от руските гости в хотел с добро име, пристигащи с 3 различни туроператора. Не ми допада също така, че им беше позволено въобще да купуват имоти у нас, при това не само на тях, но и на разни западнали ирландци, британци, немци и т.н.
Бойчо, не ссе вълнувай толкова много, че току- виж спряло да бие изстрадалото ти пенсионерско сърце Кво толкова изнасяме бе, професоре? 28 милиарда може и да ти се труват огромна сума, но във външнотърговски план НЕ СА! А словенците дето са има-няма 2 милиона и 2011 са изнесли за 30 млрд $ ? А Гърците дето въпреки кризата за изнесли повече от нас?!?!? Обръщал ли си внимание на румънското салдо? И за колко те изнасят, и КАКВИ по-точно стоки изнасят? А забелязвал ли си ние кво изнасяме? И не ми излизай с митовете за качествените ни електрокари, оборудване, дрешки и ориенталски тютюн. Ние в голяма част изнасяме ресурси, а не стоки, износът ни на завършени продукти е НЕЗНАЧИТЕЛЕН. Още нещо. Това че ТИ можеш да си позволиш единствено малък, селски, семеен и спокоен хотел по морето не означава, че любимите ти бляди са образцови гости. НЕ СА, и много други форумци са на същото мнение като мен, киртако беден! Къде си тръгнал да сравняваш голям хотел на Златните с хотелче с има- няма 10 апартамента?! А случайно да си си имал вземане - даване с руски туристи в други страни (извинявай, случайно ти и други страни въобще?)? И не знам кво се заяде и с другия форумец. Не той, а по- скоро ТИ трябва на секундата да се юрнеш за Северна Корея- кеф ти петолъчки, кеф ти съветски flair! Пълен смешник си!
@Фон Бл: прав ще излезеш, тоя май наистина е някой 20- годишен постпубертиращ сополан. Мислех си че е пенсионер заради тоя бисер: "България е била добре, когато търговията ни е била ориентирана на изток- от Египет,Арабия,Багдад, до Индия-в края на турското робство българите забогатяват от тази търговия.". В Габрово едно време 80-годишният ни съсед все такива ги ръсеше. Срам ме е като се замисля колко време от свободния си следобед му отделих на тоя лапещак.
Милееее Стига с тая Москва беее То и ти не можеш да си позволиш вечеря в доста от Софииските централни лъскави ресторанти (без значителни сътресения в бюджета после), кво сте се хванали Москва, та Москва......
Бойчо Бойчев, юрист завършил Бургаски свободен университет 1996г. , кандидат от листата на БСП за общински съветник в Димитровград. Г-н Бойчев, като политик трябва да имате по-голяма дипломатичност.
Възможно е в Димитровград да съществуват двама юристи членове на БСП на име Бойчо Бойчев, но ми се струва малко вероятно...и все пак по принцип е възможно.
Интересно защо след толкова много хейт, руснаците се връщат тука всяка година, че и препоръчват България като приятно място за почивка.
Бургаски Свободен Университет?!?!?!?!?!?! ОМГ, ХАХАХАХАХАХА! Браво, Бойче!