Дебели, сочни шоколадови блатове, слепени с кайсиево сладко и облени в тъмен шоколад.
Описанието на торта "Сахер" може да накара дори и онези, които не обичат сладкиши, да слюноотделят обилно. Защото това не е просто поредната много шоколадова торта, а истинска кулинарна емблема, сравнима с тортата "Гараш" за България.
Всичко започва през 1832 г., когато принц Клеменс фон Метерних вдига скромен банкет за 12-13 гости, но главният сладкар в кухнята му се оказва болен.
Вместо него десертът приготвя чиракът Франц Сахер, който решава да играе на сигурно.
С други думи, 16-годишният Франц приготвя класически шоколадов сладкиш, който е богат и разточителен на съставки за времето си. Все пак младежът следва единствената заръка, която му е дадена от началника му - "Не ме посрамвай". Гостите са влюбени в тортата.
Това е и началото на приготвянето на торта "Сахер", която обаче първоначално е по-скромна и представлява шоколадов блат с глазура от тъмен шоколад, върху която са нанесени краски с вилица.
Рецептата успява да доразвие синът на Франц - Едуард Сахер. Той става сладкар като баща си и също приготвя сладкиша, впечатлил гостите на Фон Метерних.
Проблемът е, че на Едуард нещо му липсва в тортата. Тя му е твърде тежка само с шоколадовия блат, липсва му свежест, не му достига нещо по-интересно в комбинацията от вкусове. Решението на Сахер е да раздели блата на два по-тънки и между тях да намаже малко сладко от кайсии за спойка.
Тръпчиво-сладкият вкус на сладкото от кайсии променя изцяло тортата "Сахер".
Сладкишът е сред първите специалитети, които хотел-ресторант "Сахер", открит в края на XIX век от Едуард, предлага на гостите си. Десертът постепенно печели славата си на емблематичен за Виена и задължителен за дегустация от посетителите ѝ.
Според изданието Wiener Zeitung през 1888 г. на ден хотелът продава между 200 и 400 парчета торта "Сахер".
Има само един проблем - преди да отвори хотела си, Едуард работи в друга сладкарница и оттам са категорични, че емблематичният десерт е техен, а не негов. И са убедени, че Сахер няма никакво право да нарича тортата си "оригинална".
Споровете се завихрят с пълна сила отново след края на Втората световна война, когато и наследниците на Сахер, и въпросната сладкарница настояват, че техният десерт е максимално автентичен.
В двете рецепти има леки разминавания. Сахер приготвя тортата си само с един слой кайсиево сладко, а конкурентите му - с два, между блатовете и под кувертюра.
През 1950 г. ситуацията ескалира и започва така наречената "Седемгодишна тортена война".
Битката може и да се води само в съдебната зала, но пък е ожесточена. Накрая съдът постановява, че все пак рецептата, която фамилия Сахер притежава от Едуард, е по-точната и истинска. И до днес само хотел "Сахер" има правото да полага върху парчетата торта щампованите шоколадови плочки с надпис "Оригинална торта Сахер".
От хотела посочват, че абсолютно точната рецепта за десерта е строго пазена тайна.
Някои долавят в него малко ром или ванилия, други могат да се закълнат, че има щипка канела. Дали има подправки и какви са те - няма как да разберем. Сигурно е, че сега тортата е един от символите на Виена, където на година се произвеждат и консумират над 300 хил. торти "Сахер".
Ами ако искаме все пак да си приготвим това шоколадово изкушение у дома? Спокойно, не е толкова трудно!
Необходимите продукти са:
За блата:
- 130 грама качествен тъмен шоколад с поне 70% какао
- 100 грама кристална захар
- 100 грама пудра захар
- 140 грама брашно
- 150 грама размекнато масло
- 6 яйца на стайна температура
- По желание - малко ром/ромова есенция и ванилия
За пълнежа и глазурата:
- 200 грама кайсиево сладко
- 200 грама кристална захар
- 150 грама тъмен шоколад или тъмен шоколадов кувертюр
- Mалко студена вода
- По желание - бита сметана за гарниране
Начин на приготвяне:
В дълбока купа се разбиват маслото с пудрата захар до пухкав крем. Постепенно и при непрекъснато биене се прибавят и жълтъците на яйцата и се бърка до напълно еднородна и въздушна смес.
В друга, задължително суха купа се разбиват на сняг белтъците с кристалната захар. При вадене на бъркалката трябва да се образуват твърди връхчета.
Шоколадът се разтопява на водна баня, охлажда се леко и се прибавя към яйцата с маслото. После получената смес заедно с брашното се добавя към белтъците на сняг и се бърка внимателно до пълното хомогенизиране.
Блатът се пече на 170 градуса за около 15 минути на леко открехната фурна и още 50 минути на затворена фурна. Охлажда се и се разполовява с помощта на конец или много остър нож.
Между двете половини се нанася сладкото от праскови.
За глазурата на водна баня се разтопява шоколадът със захарта и, ако сместа е много гъста, се прибавя мъничко вода. Тортата се залива с още топлата глазура и се оставя да стегне, най-добре е поне една нощ на хладно място.
Сервира се с бита сметана или още малко кайсиево сладко.