Обилните трапези по Коледа са нож с две остриета.
От една страна ги чакаме с нетърпение и си угаждаме със свинско, пуешко, сарми, капама, питки и баници. От друга после ни е тежко и не смеем да погледнем кантара, защото знаем, че няма да ни хареса какво ще покаже, ако се качим.
И от толкова тежки храни започваме да се замисляме дали да не започнем новата година ако не като вегани, то поне като вегетарианци. Всъщност защо не? Дори и да е временно.
Ограничаването на месото след празниците е благотворно. Ето как то да стане и по-лесно:
Като се фокусираме върху храните без месо, които обичаме
Няма смисъл, а и не е изгодно изведнъж да почнем да пълним хладилника и шкафовете с продукти, които не харесваме. Колкото и здравословни да са кейлът и авокадото, ако не са ни вкусни, не е нужно да се тъпчем с тях.
От друга страна, ако с удоволствие похапваме печени картофи, броколи, зеле, огретени, паста с доматен сос - спокойно можем да заложим на тях.
Зимните салати със зеле, моркови и репи, печените зеленчуци, огретените с малко сирене или кашкавал, пастата с леки сосове са чудесно решение за безмесните дни. Когато си ги приготвим с подправките, с които ни е най-вкусно, няма и да забележим, че вътре няма месо.
Повечето варива, които ядем в България - боб, леща, булгур, ориз - също са апетитни и без месо към тях.
Като използваме подправките, които използваме и за месото
Понякога не месото ни е толкова вкусно, колкото богатият букет от подправки и вкусове, който използваме. Маринатите ни обикновено са наситени с лук, чесън, соев сос, кимион и ред други мерудии и зелении.
Същият подход можем да приложим и в готвенето на безмесни ястия.
Царевицата си подхожда както с масло, така и с чесън и кимион, фалафелите с чеснов сос заместват дюнерите, варивата си отиват с люто и чили. Няма никаква нужда да купуваме имитации на пилешки хапки, бургери и други веган заместители.
Вместо това отваряме шкафа с подправки и експериментираме смело с нещата, които обикновено слагаме на пържолите и месните ястия.
Току-виж измислим някоя нова гениална комбинация.
Като си набавяме протеини от варива
Без месо балансът между протеини, въглехидрати и мазнини може сериозно да се наруши.
Затова, ако искаме да намалим или спрем месото, трябва да си набавим протеините от растителни източници, каквито са много от варивата. Нахутът, лещата, киноата, зеленият боб и червеният боб са богати източници на протеини, които освен това са лесни за приготвяне.
Протеини има и в ядките, овесените ядки, соята и соевите зърна, както и в повече зеленчуци, отколкото подозираме - броколи, спанак, аспержи, царевица, карфиол, брюкселско зеле, сладки картофи.
Една порция сладки картофи със сирене или пък нахут със зеленчуци набавя протеини, почти колкото пилешка пържола. Само че след безмесната алтернатива, особено след празничното преяждане, ни е по-леко.
Като станем майстори на сосовете
Защо пастата ни е вкусна дори и с рибни или безмесни сосове? Защо сос от сирена или сос Холандез превръща дори семплите яйца и зеленчуци в шедьовър?
Точно така, заради самия сос, който освен това може да е поредният безмесен източник на протеин.
Чудесни сосове се получават на основа на семплия доматен сос с чесън и босилек, но и с по-смели комбинации - между няколко вида сирена например.
От горчица, малко зехтин и малко балсамов оцет става класически винегрет за свежи салати, а и печени зеленчуци.
Ако искаме да правим вкусни сосове, можем да включим и тахан, фъстъчено масло, майонеза, заквасена сметана, и с тях да подправим леки ястия като запечени кореноплодни, паста, бял и кафяв ориз, сурови пръчици от зеленчуци за топене.
Като усвоим карамелизирането до съвършенство
Да, малко прегорели крайчета на зеленчуците могат да са пътят към зеленчукови ястия, от които да си оближем пръстите.
Знаем как лукът, при бавно запържване или печене, покафенява и става карамелен, сладък и неустоим. Същата техника може да се приложи при още куп зеленчуци - моркови, чушки, тиквички, патладжан, ряпа.
А при други зеленчуци като зелето и карфиола бихме могли да сложим малко мед или балсамов оцет, които да доведат до същия карамелен резултат.
Важното е да не се плашим от прегорелите крайчета и да не се притесняваме да приготвим поне една тава карамелизирани зеленчуци, защото даже и най-върлите любители на месото могат да забравят за него покрай това лакомство.