Има опасни деликатеси на този свят.
Отровната риба Фугу. Сиренето Казу Марзу от Сардиния. Плодът Блигия от Ямайка.
Но има и смъртоносни деликатеси като тайландската салата Кой Пла. Тя се консумира не само в Тайланд, а и в съседните Лаос и Камбоджа. Приготвя се от сурова риба, лимон или лайм, билки и подправки според региона и наличността.
Дотук нищо страшно, нали?
Е, салатата Кой Пла е отговорна за смъртта на около 20 хил. души годишно само в Тайланд.
Тревожните данни се опитва да разгласи тайландски лекар на име Наронг Кунтикео. Той губи и двамата си родители, които умират от рак и редовно са консумирали Кой Пла. След смъртта им Кунтикео се зарича да стане лекар и се превръща в един от най-добрите тайландски чернодробни хирурзи.
Както се досещате, причината за печалната статистика е суровата риба, която за салатата се смила на много ситно с подправките.
Рибата, обикновено уловена от река Меконг, е наситена с паразити, които причиняват агресивна форма на рак на черния дроб, жлъчката и жлъчните пътища. По мнение на Кунтикео това е сред най-големите опасности за здравето на тайландците.
Той обяснява за "Гардиън" и "Агенция Франс-Прес", че ракът се развива незабележимо и никой не подозира за заболяването, докато болният не почине.
"Тайландците умират [от Кой Пла] така, както листата падат от дърветата", казва медикът.
Дълги години никой не подозира, че между салатата и агресивния рак има връзка. Постепенно Кунтикео и колегите му започват да забелязват високите нива на ракови заболявания сред по-бедните прослойки в страната и особено тези, които живеят по поречието на Меконг.
Кой Пла се приема за бедняшко ястие с прости и достъпни съставки - риба от реката и налични подправки и билки.
Консумиращите салатата не подозират, че именно тази риба е наситена с паразитите, причиняващи рак. Кунтикео неслучайно нарича ястието "тихия убиец" и събира около себе си не само медици, но и антрополози и шеф-готвачи, които да научат тайландците за опасността, която ги дебне.
В глобален мащаб по-малко от 10 процента от случаите на рак са случаи на чернодробен и жлъчен рак.
В Тайланд на места повече от 50 процента от диагнозите с рак са именно с чернодробен рак и рак на жлъчните пътища.
Без съмнение печалната статистика е свързана със салатата Кой Пла - ястие, което често е единствената високопротеинова храна на масата на бедните тайландци. Затова в някои училища благодарение на усилията на Кунтикео вече се изучават опасностите от яденето на сурова риба.
Медикът обаче не е оптимист за по-възрастните тайландци.
За "Агенция Франс-Прес" той посочва, че е трудно да ги убеди в огромния риск, който поемат, докато ядат Кой Пла.
"Те ми казват - все от нещо ще умрем", добавя лекарят.
Затова засега Кунтикео се концентрира върху това поне да убеди възрастните си сънародници да варят или пържат рибата, преди да си приготвят салата с нея.
Работата му тук все пак дава резултат и не само из интернет, но и из тайландските кухни вече се срещат рецепти за Кой Пла с пържена риба.