Дори и да имате най-добрата тренировъчна програма на света, тя трудно ще носи съществени ползи, ако не я разнообразявате от време на време с различни упражнения и подходи.
Това включва не само внедряването на нещо ново във фитнес залата. Не е необходимо да се ограничавате само до нея и чисто силовите тренировки, тъй като има и други варианти, които биха били изключително ефективни в процеса на изграждане на хармонични, здрави и добре изглеждащи тела.
Плуването без съмнение е един от тях. То е почти перфектният начин за сваляне на някой и друг излишен килограм, наред с изграждането на мускули, сила и издръжливост. При това без особени рискове от контузии.
Тоест работата в басейна се явява идеален начин за допълнение към тренировъчния ви режим в залата или пък може да се използва като опция за разпускане и възстановяване в почивните дни между тежките силови тренировки.
Проучване в журнала International Journal of Sports Medicine показва, че плуването може да допринесе за по-добри физически показатели, когато се практикува в почивни дни, тъй като не натоварва стави, мускули и нервна система.
Ако пък сте имали проблеми с контузии, то плуването при всички положения ще допринесе за правилното възстановяване. Финландски учени от университета в Ювяскюля доказват, че тренировките в басейн имат дългосрочни ползи при възстановяване от операции на стави.
В изследването участвали две групи мъже с оперирани колена, които са подложени на 12-седмичен възстановителен режим. Половината от тях имали включено плуване в програмата си, докато останалите ограничили възстановяването си до упражнения на сухо. Година по-късно резултатите показват, че плувците имат 32% увеличение на силата на разгъване на коляното и 50% увеличение на силата на сгъване.
В същото време плуването може да бъде и допълнение към режима ви за изграждане на мускулна маса и изгаряне на излишната мазнина.
Подобно на бягането, то също представлява аеробно движение, но тъй като водата е по-плътна от въздуха, позволява на тялото ви да изгражда мускули и издръжливост по-бързо от традиционното кардио.
Принципът на работа на мускулатурата е същият, както и при тренирането с тежести - тя се развива благодарение на съпротивата, която водата оказва на тялото ви, подобно на тази, която оказват тежестите в залата.
Всъщност плуването е единственият спорт, при който могат да работят едновременно всички мускулни групи, без обаче да натоварва допълнително тялото.
Искате тренировка за горна част? Тогава пробвайте няколко дължини с буй за плуване. Той изолира мускулите в горната част и ще ви помогне да направите тренировката си по-трудна. Трудно е да изключите напълно краката от цялото движение, но този стил ще ви позволи да изградите мускулите на ръцете, гърдите и гърба по-бързо.
Ако пък държите на акцент върху краката, тогава използвайте дъска за плуване. Ръцете няма да правят нищо друго, освен да ви държат в права позиция, а краката ще свършат цялата работа, за да ви придвижват през водата. Упражнението става още по-трудно, ако държите дъската във вертикално положение, така че плоската страна да сочи напред към стената на басейна.
Друг вариант за по-голяма трудност е ако използвате така нареченият парашут за плуване, който внася допълнително съпротивление за усъвършенстване на силата и издръжливостта.
Не забравяйте да правите по-различни и разнообразни тренировки.
Точно както в залата за тежести, правенето на една и съща рутина в басейна в продължение на седмици няма да направи много за мускулния растеж. Може да сменяте стиловете през тренировка, така че всеки път да работите с различен акцент.
Можете да променяте и начина, по който изпълнявате всяко упражнение, като например увеличавате разстоянието или пък правите спринтове за скорост.
Промяната на интензитета и натоварването на тренировките ще принуждава мускулите да се адаптират непрекъснато, а от там и да стават по-силни и по-оформени.
В крайна сметка, въпреки че плуването е чудесен начин за поддържане на тонус и добра форма, то все пак няма как напълно да замести традиционните силови тренировки, ако целта е трупане на мускулна маса.
В този случай щангите и дъмбелите си остават незаменими.