Те се отказват да имат деца, за да спасят планетата

Майли Сайръс пак намери начин да скандализира публиката си като каза, че е категорична, че не иска да има деца.

Тя отказва бъдещото й поколение да наследи именно тази, според нея, опропастена планета. "Няма да родя поредния човек, който ще трябва да се справя с това". Въздействащо, нали?

Протестите за промените в климата стават все по-многолюдни - с или без Сайръс или Грета Тунберг начело на тях.

Тази седмица демонстрации отново затвориха главни пътни артерии в Лондон и в още няколко английски града. Природозащитниците вече се отказват от редица неща в опитите си да спасят планетата.

Едни преминават на изцяло веганска диета, защото фермите за животни имат висок въглероден отпечатък. Други забравят за автомобилите и летенето със самолет заради парниковите газове.

Една част от активистите явно са готови да отидат още по-далеч - те отказват да имат деца. Част от аргументите им са като тези на Майли - не искат децата им да трябва да се справят с проблемите, оставени от родителите им.

А и повече хора на планетата означава и повече замърсяване, повече консумация... и в крайна сметка според тях това бавно, но сигурно ни води към Апокалипсис.

Така се стига до движението BirthStrike, което е основано в края на 2018 г. от британска музикантка на име Блайт Пепино. До момента официално са се присъединили 330 души, от които 80 на сто са жени. Очевидно обаче идеите на BirthStrike вече прескачат границите на Британия и дори на Европа.

Дискусиите около глобалните изменения са по-горещи и от августовски ден, а такива крайности предизвикват още повече полемики.

Макар и да възмущават хората с патриархални нрави, доводите на BirthStrike не са безпочвени и със сигурност са подплатени с доказателства. През октомври 2018 г. докладът на Междуправителствения панел по климатичните промени към ООН предупреждава, че имаме само около 10 години, за да обърнем хода на нещата, за да не достигнем до критично затопляне на планетата.

Климатичните изменения ще доведат до суши, интензивни горски пожари и липса на жизненоважни ресурси за десетки хиляди хора. От BirthStrike не искат да раждат деца с подобно бъдеще. 29-годишната Коуди Харисън, член на движението, казва пред "Си Ен Ен", че това е като да играеш хазарт като залагаш нечий чужд живот на карти.

Самата Блайт Пепино - основателката на BirthStrike - невинаги е разсъждавала по този начин. От няколко години тя е с партньора си, в когото е лудо влюбена, и започва да се замисля за следващата стъпка в отношенията им - да си имат бебе. Много нейни приятелки вече имат деца и идеята да ги последва й се струва страхотна.

След това идват съмненията. При разговорите с познати осъзнава, че повечето от тях също имат опасения.

Така Пепино основава Facebook група на име BirthStrike, която бързо събира 90 членове. Блайт казва, че едно дете сериозно увеличава въглеродния отпечатък, който имаме, но държи да уточни, че основният фокус на активистите е именно, че ги е страх твърде много да родят в настоящата реалност.

Блайт и последователите й не са оптимистично настроени, че световните лидери ще успеят да реагират достатъчно бързо и да предприемат необходимите мерки, за да спрат затоплянето на земното кълбо. Допълва и че фактът, че няма деца, й дава много повече време да се занимава с активизъм.

Пепино уточнява и че решението й не я прави по-щастлива, напротив. Тя и членовете на BirthStrike са по-скоро тъжни и ядосани, че реалността ги принуждава да прибегнат до такава крайна мярка. От движението държат да подчертаят и че не осъждат никого, който иска да създаде поколение, и не предлагат масово ограничаване на раждаемостта като мярка за справяне с климатичните промени.

Пепино по време на демонстрация

Блайт обаче сравнява хората, решили да имат бебе точно в момента, с тези, които са раждали деца по време на Студената война въпреки заплахата от ядрен конфликт.

Всъщност вече почти няма човек, който да не е убеден, че промените в климата са факт, дори и тези, които се възмущават на идеите на Пепино. Преки свидетели сме на все по-интензивни горещи вълни. През 2018 г. беше регистрирано "най-горещото лято на Европа", което беше съпътствано със суша и горски пожари, а това лято сценарият се повтори.

Но учените смятат, че отговорът не е в намаляване на раждаемостта, а по-скоро в контрола над консумацията в индустриализираните общества. Проучване на Националната академия на науките на САЩ още през 2014 г. установява, че подобно решение няма да окаже очакваното благотворно влияние върху измененията в климата.

Специалистите от академията използват различни модели и симулации и установяват, че дори и в цял свят да бъде наложена политиката на само едно дете в семейство, до края на XXI-ви век популацията на Земята отново ще надхвърли 7 милиарда.

Пред "Си Ен Ен" учените споделят, че по-ниската раждаемост потенциално може да окаже ефект над пра-пра-пра-пра-правнуци, но в по-краткосрочен план е напълно безполезна.

Вместо това те предлагат да се концентрираме върху намаляването на въглеродния отпечатък и на въглеродните емисии.

"Ако продължаваме да консумираме по начина, по който го правим в момента, ще ни трябват още четири до шест планети Земя", казва един от членовете на академията. С други думи - проблемът не е колко души обитават Земята, а по какъв начин го правят и как се грижат за нея.

#2 bludniq_sin 19.07.2019 в 16:47:57

А през това време цяла африка се плоди като за световно заедно с целия ислямски свят. Заради подобни малоумия европа ще бъде асимилирана в близко бъдеще а тия ще умрат болни, самотни и депресирани и ше ги изядат котките или кучетата им (поне тези, които удържат на малоумните си тийнейджърски закани)

#3 Kenny McCоrmick 19.07.2019 в 18:04:42

Сине, ако беше така, досега да са ни завзели. Превъзходството на по-изостаналите нации откъм раждаемост винаги е било колосално. Висшата класа на Западна Европа никога не е имала по 15 деца.... А и никой не брои смъртността. В Африка малки деца умират от грип и пневмония. Тийнейджърки умират от зверски инфекции, защото нямат достъп до дамски хигиенни материали. Момчета умират от домашни обрязвания по най-варварския начин. Сходно е положението с ромите. Айше или африканката са родили 10 пъти. Демек, пише "Айшето има 10 деца". Само че колко от тях са живи? А здрави? Европеецът има по 1 до 3 деца в най-честия случай. Но са здрави и шансът да умрат преди 20 е минимален, ако нямат вродени аномалии. Така че победата е у европееца - качеството надделява над количеството за пореден път. Отделно никой, ама никой не трябва да ражда в името на "да не ни завземат". Кой те завзема пък тебе, я си виждал черен човек през живота си, я не...

#4 Specifier 19.07.2019 в 18:25:13

ПРАВИ СА КАФЕ-то, не требва да се пътува със самальот, с автомобил и влак, не требва да се раждат деца. Требва сички да ни принесат в жертва на Бог Затопликс и човек да не остане! И тогава сичко ще е наред: нема Човек нема проблем (въглероден отпечатък, де)

#6 dedo adji 19.07.2019 в 23:41:55

Улавите спасители на планетата имат верен последовател у нас - канчето. Идеален партньор за малоумната Гретхен от Швеция. Слава Богу, че не щат да се размножават. Но леят крокодилски сълзи за нещастните диви племена в Африка и Азия. А картинката е малко по-различна. От първия ми учебник по география 1962 населението на Африка се е увеличило ПЕТ пъти. На Азия 3-4 пъти. Това въпрекиредовните периоди на глад, като в Бухенвалд, въпреки смъртоносните епидемии, въпреки редовните и повсеместни междуплеменни войни, ама войни на геноцид, като между тутси и хуту. И нде е вярно, че европейците не се размножавали. До 50-те и 60-те, прирастът е стабилен поради слабо разпространение и религиозни забрани на противозачатъчни, а за долните класи и единствено възможната социална осигуровка. Дядо ми е имал 5 братя, бабата на жена ми 6 сестри. Това са порасналите, нямам сведения за починали като деца. Чак след 60-те, при настъпилата относителна стабилност, европейците наблягат на качеството а не на количеството на децата. А точно тогава постиженията на съвременната медицина стават достъпни за афроазиатците. И настъпва бум, предсказан от преподобния Малтус преди 200 години. И отникъде взорът надежда не види.

Новините

Най-четените