И до днес, когато минава през Маказа, Богдан Динев знае, че там се намира онази базова станция, която преди 19 години чертае на хартия като стажант в тогавашния Globul. Днес Globul е Yettel, а той все още е в същия телеком, вече като директор "Техническа стратегия и инженеринг".
През всички тези години две неща винаги са му били интересни - телекомуникациите и авиацията. Може би заради космополитното му усещане за света и двете възприема като свободата да си навсякъде и да си свързан с всекиго.
Училище с елементи на работа
Годината е 2004 г., когато току-що завършил Техническия университет, специалност "Радио комуникации", се озовава като стажант в отдел "Радио планиране" в телекома. Технически задачи следват една след друга. Като например, ако тук се излъчи сигнал в определена посока, докъде ти самият ще имаш връзка?
"И ни оставяха сами да намираме решенията. Ние започваме да се чудим, вадим карти, смятаме. Даваха ни страшно много литература, която да прочетем, и след това проверяваха какво сме разбрали. Беше като училище с практически елементи", спомня си Богдан.
Стажът му продължава около три месеца - достатъчно, за да разбере, че това е средата и колегите, с които иска да работи. "Това, което видях като екип, работа, технологии и темпото, с което се развиваха нещата - в моите очи беше страхотна възможност".
Преди да се възползва от нея обаче ще почерпи още малко опит - там, където телекомуникациите и високите технологии са се зародили.
Из горите на Швеция
Веднага след стажа си записва магистратура по безжични комуникации в Стокхолм. В този момент шведският мобилен оператор Telia работи по преустановяване излъчването на първо поколение мрежи. Съвместно с университета, в който учи, му възлагат повече от нестандартен проект.
"В Швеция имат над 100 000 места, използвани за залесяване и дърводобив. Компаниите в този сектор изпращат данни по специален протокол през мрежите от първо поколение. Нашата задача беше да разработим модерен начин, с който в реално време да се изпращат данни за количеството и качеството дървен материал", разказва Богдан.
През 2023 г. Yettel стана първия телеком в България, отличен с престижния сертификат Top Employer за високото качество на своите работодателски практики и политики. В поредица от материали те срещаме с хората, които работят в компанията. Защото именно те допринасят за всеки неин успех и защото зад всеки топ работодател стоят неговите топ професионалисти.
Така от теорията и учебниците се озовава в горите на Швеция, в търсене на правилното решение.
През цялото време, докато е в Стокхолм, не спира да поддържа връзка с екипа на Globul. Затова не е изненада, че съвсем скоро му предлагат да се върне в България и да продължи работа при тях, като отговаря за свой проект. Може би за повечето хора днес дилемата България или Швеция би завършила в полза на скандинавската страна, но по онова време за Богдан изборът е ясен - ще продължи пътя си в телекома.
Пазителите на мрежата
Пътят, който ще извърви в компанията, не просто е дълъг - цели 19 години. Той е динамичен, разнообразен и обогатяващ всеки път с нещо ново.
Започва в екипа по радиопланиране, след което продължава с бизнес оценка на новите технологии и бизнес модели. Така успоредно с инженерното мислене развива и финансова експертиза. Управленска също. Три години след началото поема и първата си роля като ръководител на екип.
Днес е директор "Техническа стратегия и инженеринг". Ръководи отдел от 12 души, отговорни за планирането на мрежата и доставката на всичко, свързано с нея.
"Приоритизираме и доставяме това, което би било най-ефективно за клиента и компанията с технически средства и при разумни финансови параметри", обяснява Богдан. Това обаче е кратката версия.
Общата платформа на Webcafe.bg и Money.bg за кариерни съвети, която свързва талантите с бизнеса.
Обяснено по-детайлно, те са междинното звено, което казва какво може и какво не може да се направи с мрежата, за да се достави дадена услуга или продукт. Валидират доколко една идея е постижима и рентабилна. И ако е такава, отговарят за доставянето ѝ в най-доброто възможно качество. Като авиационен диспечер, само че мрежови - те са хората, които съветват за какво, как и при какви условия да се използва мрежата, така че всички да са доволни.
19 години по-късно
Естествено изниква въпросът: "Изчерпва ли се човек след 19 години в една и съща компания?". Може би да, но не и в неговия случай. През всички тези години не само израства от стажант до директор. Израства и като професионалист и личност.
Става част от екипа на изключителни лидери и професионалисти в едни от най-важните етапи от развитието на компанията - преминаването към норвежката Telenor, а след това и към чешката PPF Telecom Group. Ръководи проекта по създаването на CETIN България - технологичната компания, отговорна за изграждането на телекомуникационна инфраструктура. Вижда залеза на първото поколение мрежи, а заедно с екипа в Yettel и CETIN Bulgaria отговарят за стартирането и развитието на 5G. Днес продължава да работи с най-модерните и интересни технологии.
"Не е имало момент, в който да нямам предизвикателство. Ако този момент дойде, на мен самия няма да ми е комфортно. Докато мога да променям, да правя нови и различни неща, ще се чувствам на мястото си тук. Това е което поддържа огъня", казва Богдан.
Не само многото възможности го задържат в Yettel, но и екипът, с който работи, отношението и културата в компанията и отговорността, с която вършат всичко.
Признава, че ако днес трябва да даде съвет на някогашния стажант Богдан, би му казал да рискува повече. "Повечето случаи, в които сме рискували, е било за добро", казва той. И надали има по-добро доказателство за това от пътя, който извървява през всички тези 19 години.
---
"Твоето БЪДЕЩЕ" се реализира в партньорство с Cetin, Първа инвестиционна банка, Kaufland, Yettel, Силвър Стар.