Няма да открием топлата вода като кажем, че в сплотен колектив работата върви по-добре, по-приятно и ефективно. Освен тиймбилдингите и различните формални и най-вече неформални мероприятия за изграждане на по-тесни връзки и добри взаимоотношения между колегите - а и между служителите и мениджмънта - помагат и разнообразни ритуали.
В страните по света се наблюдават значителни разлики в културата - и в офисите, и извън тях, и това вдъхновява и различни привички и дори традиции. Освен че те разчупват работния ден, следването им помага и за създаването на връзки и усещане за общност.
Ето и няколко примера за успешни и доста идейни екипни ритуали от различни места по света:
Фика
Почивката за кафе в Швеция е може би най-известната подобна традиция. Фика се спазва в почти всички компании в страната и е обичайна част от работния ден.
Идеята е всички да спрат работа за 10, 20 или 30 минути, и да се съберат в стаята за срещи на кафе и сладкиш. В това време служителите и шефовете им си бъбрят като равни за всевъзможни неща - може да е за работа, но може да е и за лични неща.
Прието е, че това е времето, когато хората в една компания се опознават, социализират и сприятеляват. Фика е и нещо друго - моментът за кратка почивка, за "изключване" и отдаване на кафе, сладкиш или разговор.
Освен че помага за по-доброто себеусещане на служителите, фика често е и моментът, в който се раждат най-добрите идеи и решения в офиса.
Коледната лотария в Испания
Лотарията Ел Гордо, или "Дебелия" сама по себе си е институция в Испания. Тя се тегли дни преди Коледа и се провежда от над два века.
Най-голямата награда е 400 000 евро, но специфичното при тази лотария е, че тя по принцип насърчава споделянето на печалбата.
Всеки билет може да се раздели на 10 части, и всяка от тях струва 20 евро. Хората обикновено се сдружават, за да купуват "десети", т.е. части от билети, тъй като цял струва 200 евро. При евентуална печалба пък делят и нея.
И съответно освен със семейството и приятелите е обичайна практика билетите да се делят и с колегите.
Сутрешни срещи в Япония
Събиранията на всички служители на една компания или офис не са нещо невиждано, но в Япония това е ежедневна практика. Нарича се чорей, което означава сутрешно събрание, и с нея започва всеки работен ден.
На събирането присъстват всички служители, и то се води от началника. Трае 10-15 минути, в които се обсъжда свършената работа от предния ден, предстоящата за започващия, евентуални проблеми или новости около задачите.
Така хората разбират и по-ясно какви са общите цели и се насърчава колаборацията между различните служители - или отдели в по-големите офиси. В края на сбирката работещите се чувстват мотивирани и надъхани да изпълнят задълженията си.
Хака
Древният танц на маорите придоби световна популярност покрай традицията отборът по ръгби на Нова Зеландия да го изпълнява.
Хака е особено ефектен и основният му замисъл е събиране на силите и енергията - не само преди битка, но и за преодоляване на трудности. И няма нищо чудно в това, че се предлага и от компании за събития или тийм билдинг.
Изпълнението изисква координация, синхронизация, другарство и е страхотен начин както за забавление, така и за сплотяване и на малки, и на големи колективи.
Сауна във Финландия
Тя е изключително разпространена в северната страна и се ползва от почти 100% от населението. Освен в домовете, сауни има и на редица работни места и офиси.
Те се приемат като място за общуване и социализация, но и за релакс. Затова горещите стаи са не само обичайно място за тийм билдинг и разпускане с колегите, но и за неформални бизнес или политически срещи.
Въпреки факта, че в сауната се влиза съвършено гол.
---
"Твоето БЪДЕЩЕ" се реализира в партньорство с Cetin, Първа инвестиционна банка, Kaufland, Yettel, Силвър Стар.