Методът HIIT - пристрастяващ и с "уау" ефект върху тялото

Вече сме ви представяли Тина Шей - тя е професионален треньор по табата, фитнес, функционални, кръгови тренировки и tapout xt и tapout и определено може да накара всеки да се влюби в интензивните тренировки.

Днес в рамките на проекта „Влез във форма" отново ви срещаме с Тина, за да ви разкажем за още една нейна страст в треньорството, към която се пристрастяват все повече хора - методът HIIT.

Използваме думата „пристрастяване", защото самата Тина Шей описва HIIT като метод, който, започнеш ли да практикуваш веднъж, трудно можеш да се откажеш.

Именно това се случва с нея, когато преди две години започва да се занимава и с HIIT. От нея научаваме какво всъщност представлява методът.

HIIT идва от High Intensity Interval Training, или високо интензивна интервална тренировка. Да го кажем по по-лесен начин: това е метод, при който в интервали се изпълняват различни упражнения. Интервалите варират от 10, 15 до 120 секунди, като в зависимост от тях се променя и интензитетът на тренировката.

Къде се прилага методът?

По метода на HIIT могат да се изпълняват от най-базовите упражнения като клекове, опори, коремни преси, до по-комплексни тренировки, включващи допълнителни тежести, а натоварването може да бъде както аеробно, така и анаеробно, в зависимост от интервала и интензитета.

От тази гледна точка HIIT се използва успешно в немалко спортове, сред които са плуване, бягане и фитнес. Ако сте от хората, които не обичат да прекарват часове във фитнеса, но за сметка на това предпочитате да бягате в парка, това не ви пречи да прилагате HIIT, тоест да бягате интервално - например 1 минута крос и 15 секунди спринт.

Тук вероятно бихте попитали защо е нужно да го правите.

Тина дава категоричен отговор, а именно - интервалните HIIT тренировки са изключително ефективни, защото когато упражненията се изпълняват с висок интензитет, се горят много мазнини.


Това се постига благодарение на boost ефекта, който интервалът с висок интензитет предизвиква. А докато тялото се намира в интервала с по-нисък интензитет, то почива, без обаче да спира да се движи.

В първия момент може да ви се струва, че този метод не е нищо особено, но впоследствие разбирате, че ако той се практикува редовно, има „уау" ефект върху тялото ви.

Откакто преподава HIIT, Тина запалва немалко хора по метода, а към днешна дата има и реални доказателства от ефективността на подхода.

„В началото HIIT изглежда недостатъчно натоварващ и хората го гледат с недоверие, но с времето повечето разбират, че въобще не е толкова лесно, а натоварването всъщност е голямо. Мога да се похваля с три, четири много ярки случая на хора с много силна воля и постоянство, които постигат невероятна промяна и то само с моите тренировки по HIIT."

"Самият начин, по който преминава една HIIT тренировка, е много динамичен и това задържа интереса на хората в дългосрочен план. Повечето практикуващи казват, че им е скучно да тичат или да ходят на фитнес, докато при HIIT аз постоянно сменям тренировките, така че всеки път е забавно и интересно. А хората харесват това. Но най-вече им харесва фактът, че дават всичко от себе си и подобряват резултатите си с всяка изминала тренировка а това неизменно носи голяма мотивация".

Ако вече сме предизвикали интереса ви към HIIT, съветваме ви да отидете на една от тренировките на Тина Шей. Имайте предвид обаче, че както с всеки спорт, така и при метода HIIT постоянството е от ключово значение.

За да постигнете оптимален резултат, ще са ви необходими по 3, 4 тренировки на седмица. Всяка една HIIT тренировка трае от 45 минути до час. Когато обаче интензитетът е висок, Тина съветва тренировката да не продължава повече час на толкова високи обороти прекалено дълго време.

И въпреки че HIIT е високо интензивен метод, при който се горят много мазнини, това далеч не означава да подценявате храненето.

Какви храни е хубаво да се консумират след тренировка по HIIT?

Тина Шей: След всяка тренировка е препоръчително да се хапва протеин, например, месо, варени яйца и други храни с високо съдържание на протеин, които да нахранят мускулите. Все пак с натоварването мускулът се изтощава и за да предотвратим процеса на разграждане, е хубаво да дадем храна на мускулите веднага след след натоварване.

Ако консумираме храни като тесто и сладко след тренировка, вярно ли е, че това по-скоро би имало обратен ефект върху тялото ни?

Тина Шей: Като цяло този тип храни са изключително вредни не само за теглото, но и за здравето ни. Те водят до висок холестерол, високо съдържание на захар в кръвта. Тестото доста трудно се обработва от организма и затова този тип храни не се препоръчват.

Има алтернативи на тестени изделия, които съдържат повече фибри и други полезни вещества, като хляб от лимец например. Не е нужно да се премахва напълно от менюто хляба, ако е в оптимални количества и е качествен.

Според мен човек трябва да се храни разнообразно и да не се лишава изцяло от абсолютно нищо. Да се консумират повече фибри и зеленчуци - предимно сурови, на пара, печени или варени, както и високопротеинови храни като месо, риба, яйца, извара, чия и други.

Трябва ли да приемаме хранителни добавки, когато тренираме интензивно?

Тина Шей: Има различни мнения по въпроса. Според някои хора в определени храни се съдържат всички необходими за възстановяване на организма след тренировка витамини и минерали, затова не е необходимо човек да приема нещо допълнително.

Моята гледна точка е, че човек трябва наистина да внимава какво яде и да търси качествена храна, но витамините за спортуващи са препоръчителни, тъй като по време на тренировка тялото губи много ценни вещества, които няма как да си набави само с храна.

Някои витамини за спортуващи помагат при изгарянето на мазнини, подобряват функцията на сърдечно-съдовата система, успешно премахват преумората и крампите и действат благоприятно на съня и нервната система.

Затова препоръчвам магнезий, аминокиселини с разклонена верига и протеини - всичко, което възстановява мускула. Все пак, докато тренира, тялото полага екстра усилия и ако не получава по-голямо количество от тези добавки, няма как да се възстанови качествено след тренировка.

Какво би казала на хората, за да ги мотивираш да спортуват повече?

Тина Шей: Бих посъветвала хората да спортуват, за да се бъдат здрави и тонизирани, да се чувстват добре в кожата си и да подобрят самочувствието си. Ако се обездвижи, човек губи тонус, мотивация, отпада както физически, така и психически, докато след спорт е като прероден, пречистен.

За тези от вас, които искат да започнат да тренират активно или пък търсят разнообразие във вече създадената си спортна рутина, съветваме ви да опитате HIIT. Това можете да направите с Тина Шей в зала "Power Play" (powerplay.life) на адрес „Манастирски Ливади", ул. „Майстор Павел от Кримин" 26..

Кой знае - може и вие да се пристрастите. Защото какъв по-хубав порок от спорта?

Новините

Най-четените