Спортът е здраве. Една от малкото дейности, които едновременно влияят положително върху тялото, ума и самочувствието ви. Единственият хубав "порок" - колкото по-често и редовно го практикувате, толкова по-добре за вас.
За да можете да постигнете всички ефекти от спорта на максимум, е необходимо да се съобразите с някои основни "правила". Наричаме ги така, защото спортът е свързан преди всичко с вашата дисциплинираност и ако нямате такава, резултатът от него ще бъдат обвинения към самите вас, че не се справяте.
1. Ясната цел
За да направите първата крачка, важно е най-напред да знаете накъде отивате. Затова си поставете ясна цел, която да бъде вашата мотивация.
Искате да отслабнете или да имате хубаво тяло, да оформите бицепси или стегнат корем. Независимо каква е целта, формулирайте я. Така ще съсредоточите вниманието си върху тази цел и ще се фокусирате върху тренировките, чрез които да я достигнете.
Разбира се, важно е да не си поставяте нереалистична цел, но и твърде достижимата цел не е добра идея. Намерете златната среда.
2. Тренировъчна програма
Ако посещавате фитнеса, когато ви хрумне и се движите в залата като свободни електрони, трудно ще постигнете целта си. Независимо дали сте запален спортист или само любител, който иска да се поддържа в добра форма, ясно структурираният тренировъчен план е от ключово значение за вас.
Начертайте ясен план. Колко пъти и в кои часове на деня спортувате, какви упражнения ще включите в програмата си и как ще ги редувате. Редовното спортуване е комплексна задача, с която невинаги можем да се справим сами. По всяка вероятност, за да изготвите тренировъчната си програма, ще имате нужда от професионална консултация.
Затова не трябва да пренебрегвате консултациите от професионалист, който освен, че ще се съобрази с нуждите на вашето тяло, ще внесе ред както в главата ви, така и в спортната ви програма.
3. Хидратация на всяка цена
Ако в спорта има нещо, което не можете да игнорирате по никакъв начин, то това е хидратацията. А тя важи в пълна сила дори да не спортувате изобщо.
Хидратацията е много важна, защото тя регулира редица процеси в човешкия организъм, сред които са налягането на кръвта, свиването на мускулите и телесната температура. По време на активна физическа дейност основният начин, по който тялото регулира телесната температура, е чрез потене.
Потенето е необходимо, за да не достига тялото до температурен шок и за да регулира мускулната функция. В повечето случаи по време на упражнения се изразходва повече вода чрез потенето, отколкото може да се поеме. Така настъпва дехидратация на организма.
Последиците от обезводняването са влошаване на функцията на мускулите и на мисловната дейност. Затова когато сте дехидратирани и спортувате, се изморявате много по-бързо и имате усещането, че упражненията са много по-тежки, отколкото са те в действителност.
Това е причината по време на спорт да се препоръчва консумацията на по-голямо количество течности. Но внимание – казвайки течности, нямаме предвид газирани напитки или сокове, които са противопоказни за изграждането на добра фигура.
Най-добре е да консумирате вода, защото тя съдържа нула процента калории. Тъй като обаче по време на спорт тялото има нужда и от по-голямо количество витамини и минерали, се препоръчва и консумация на напитки, богати на витамини и с балансираносъдържание на калории.
Такива са напитките на OSHEE. Една от техните основни функции независимо от спорта, който практикувате, е да поддържат оптимална хидратация по време на интензивно физическо натоварване.
Ако сте само спортни любители, които тренират за поддържане на добра форма, OSHEE има напитки за ежедневна употреба, богати на витамини и минерали, които да ви хидратират и доставят полезни вещества на организма : OSHEE VITAMIN WATER MAGNESIUM + B6 и OSHEE VITAMIN WATER VITAMINS AND MINERALS. Те ще подпомогнат организма при предизвикателствата на забързаното ежедневие, както и ще ви направят по по-подготвени, когато дойде време за спорт.
Ако сте по-запалени по определен спорт, портфолиото на OSHEE предлага и изотонични напитки със специално разработени формули в зависимост от веществата, от които тялото се нуждае при дадения спорт.
Те ще доставят енергия и подобрят издръжливостта ви, за да постигнете желаните цели. Цялото портфолио с продукти можете да видите на сайта на OSHEE.
4. Хранителен режим – също на всяка цена
Колкото и да посещавате фитнеса, ако след тренировка посетите близката пицария, ефектът от потта и часовете, прекарани в залата, ще е нулев. Това е така, защото храните, които консумираме, оказват различно влияние върху метаболизма. Например, тестените изделия като пица, паста и кроасани съдържат бавни въглехидрати, които не се разграждат бързо от метаболизма и водят до повишаване на тегло. Тяхна алтернатива могат да бъдат овесените ядки.
Освен каква храна консумирате, важно е и кога я консумирате. Различните храни съдържат различни вещества, от които организмът има нужда в определен период от цикъла ви на спортуване. С други думи – важни са храните, важен е и таймингът.
Преди спорт е добре да консумирате храни, богати на въглехидрати и протеини. Карбохидратите осигуряват на тялото оптимален прием на енергия, необходима на мускулите за тяхното интензивно натоварване. Ако не сте приели въглехидрати преди тренировка, има вероятност да се чувствате по-слаби и без тонус.
Препоръчителен е приемът на прости, защото те се усвояват бързо от организма. ях можете да си набавите от плодове, кисело мляко и оризови изделия. Не забравяйте и за протеините – особено необходими при изграждането на мускулна маса, тъй като стимулират мускулите и водят до нарастването им.
Идеалното време за консумация на храните, богати на въглехидрати и протеини, е от 30 минути до 3 часа преди тренировка.
Както вече казахме – добре е да сте оптимално хидратирани, докато трае тренировката ви.
Какво да приемете след приключване на тренировката? Който ви е казал да не бързате с храната, ви е заблудил.
Веднага след интензивна физическа активност е важно да приемете храна, за да възвърнете обратно гликогена, изразходен по време на тренировката. Особено подходяща за възстановяването е глюкозата, която е един от основните източници на енергия за мускулите и може да си набавите от изотоничните напитки OSHEE 315ml, които в допълнение ще ви доставят магнезий и витамини.
Протеинът също отново е задължителен.
Ако нямате възможност да изядете цяла порция веднага, вземете само лека закуска около до 20-30 минути след това. Следтренировъчното хранене трябва да съдържа балансиран прием на въглехидрати – такива са храните като киноа, кафяв ориз и бобени култури.
За десерт бихме ви препоръчали да си направите програма с храни за консумация по дни и да се стараете да я спазвате. Така вашата мотивация ще се увеличи, а заедно с нея – и чувството за лекота и енергичност.
5. Спортните обувки и защо е толкова важно да не пестите от тях
Независимо какво спортувате – бягане, колоездене, фитнес или друг вид спорт – подходящите спортни обувки са повече от задължителни. Едни от най-честите травми обикновено са в резултат именно на неподходяща екипировка, те могат да бойкотират вашите тренировки и не само да нарушат ритъма и постоянството ви в залата, но и да повлияят зле на нормалното ви ежедневие.
Затова закупуването на добра спортна екипировка е най-добрата инвестиция, която можете да направите в спорта и с която трябва да започнете.
Преди да пристъпите към избор на спортни обувки, добре е да прецените правилно две неща – типа крак, който имате и времето, в което пробвате маратонките.
В много държави по света, а на места и в България, е характерно консултантите в магазините за спортни стоки да консултират клиентите относно дебелината на крака им и начина, по който стъпват – навън или навътре. Тези характеристики са от пряко значение при избора на подходящи обувки.
Може да звучи странно, но е препоръчително да избирате обувки в следобедните часове от деня - вечер или непосредствено след тренировка, тъй като тогава кракът ви е най-голям заради физическата дейност през деня и не рискувате да си вземете обувки, които ви стягат и създават дискомфорт.
Сред предимствата на добре подбраните спортни обувки са не само предпазването от травми, но и подобряването на начина ви на представяне. За последното е важно да подберете вида обувки според типа спорт.
Ако сте сред любителите на бягане, е добре да изберете маратонки с мека и гъвката подметка и същевременно с достатъчна стабилност, защото при бягане цялата тежест на тялото пада върху ходилата и петите и създава голямо напрежение в тях. С други думи – трябват ви обувки с допълнително омекотяване.
Ако тренирате фитнес или друг вид аеробни упражнения, работа ще ви свършат и обувките за ходене. Тези обувки трябва да позволяват на крака да се движи свободно. Затова и тук е добре да потърсите маратонки с гъвкава и в същото време осигуряваща стабилност подметка.
Ако във вашите тренировки натоварвате предимно краката - например, при джогинг – определено ви трябват трейнъри. Те са комбинация от качествата на обикновените обувки за ходене и маратонките за тенис. Можете да ги използвате за разходки, във фитнеса и за други леки тренировки, но определено не ги използвайте за баскетбол или волейбол.
И тъй като стана въпрос за маратонки за тенис, най-важното за тях е да прилепват добре по крака.
Не на последно място бихме ви посъветвали да не пестите от маратонки. Днес утвърдените производители на спортни стоки непрекъснато подобряват технологиите, като създават дишащи материи и подметки с по-голям комфорт.