Излез от застоя! Влез във форма!
Скъпи читателю, този текст е част от Get in Shape³ - новото издание на инициативата на Webcafe.bg, с която искаме да те мотивираме да се откажеш от оправданията, да се сбогуваш със стреса и да влезеш във форма. В това ни партнират:
Next Level Fitnes Club, Asics, DEVIN Mineral & Vitamins, Vitabiotics, Heineken, Huawei, Спорт Тото, Reina.
Ако знаехте, че определен тип упражнение или начин на трениране може едновременно да окаже влияние не просто върху външния ви вид, но и върху цялостното ви здраве, нямаше ли да искате да го опитате?
Не става въпрос за някаква революционно нова методология или нещо измислено в строго секретна руска лаборатория в Сибир. Говорим за доброто старо силово трениране и изобщо за силата като основополагащо качество.
Тя е буквално фундаментът върху, който лежи движението на човешкото тяло. Силовото трениране не е важно само за онези с амбиции да показват големи мускули, а за всеки един човек в ежедневието му и е свързано с общото здраве на телата ни.
Помага за предотвратяване на естествения процес на загуба на мускулна маса с напредването на възрастта, познат в науката като саркопения и също така е от полза за справяне с различни здравословни проблеми.
В този смисъл не бива да се плашите от "щангите и железата във фитнеса", тъй като те са едно от най-достъпните средства за натрупване на сила. Разбирайте я като основното качество, откъдето можете да надградите в каквато посока пожелаете.
Веднъж станали яки - общо взето можете да постигнете каквото пожелаете с тялото си.
Като например да увеличите мобилността и гъвкавостта си, наред с баланса, координацията и стойката си.
Съществува едно древно и безкрайно погрешно разбиране, че покачването на силата е пропорционално с намаляването на подвижността на тялото. Или казано с други думи - ако вдигате щанги, ще се "вдървите".
А случайно виждали ли сте олимпийските щангисти как от клекнало положение задържат над главата си стотици килограми в една от най-неудобните и трудни за изпълнение позиции в спорта? Това се нарича мобилност - качеството, което ни помага да използваме пълния обхват на движение на телата си.
В този смисъл силовото трениране и упражненията за разтягане и мобилност са взаимно свързани и се допълват. От една страна силовите упражнения като клек и тяга ни поставят в неудобни позиции, с които свикваме с времето и ни правят по-мобилни, докато в същото време разтягането ни помага по сходен начин, за да можем да стоим по-лесно в неудобни позиции като клека.
От друга гледна точка едно проучване на от 2013 г. в медицинския журнал Rejuvenation Research показва, че силовите тренировки увеличат баланса с до 40% при по-възрастните хора, които са уязвими към губене на равновесие, падания и контузии. Логиката е лесна - те просто имат по-здрави мускули, които ги държат изправени и координирани.
Чрез силовото трениране се свалят и килограми
Ходене, джогинг и колоездене са вероятно най-популярните методи за смъкване на излишни килограми. Тежестите обаче вършат не по-лоша работа, а под тежести имаме предвид именно това.
Много хора се плашат необосновано от работата с повечко килограми поради страх да не натрупат случайно някой и друг мускул или да не заприличат на надут бодибилдър. Реалността обаче е съвсем различна.
Тренирането с многоставни упражнения като вече споменатите клек и тяга вкарва едновременно в работен режим по няколко мускулни групи, което изисква повече енергоразход от страна на тялото, оставащ в продължение на часове след тренировката.
"Тренирането с тежко стимулира горенето на калории след края на заниманието и поддържа метаболизма ви активен значително по-дълго време, отколкото една аеробна тренировка", твърди Кен Мани, треньор по американски футбол на Мичиганския университет.
Думите му се потвърждават и от изследване в журнала Obesity, което сравнява три групи от хора в процес на сваляне на килограми - нетрениращи, правещи аеробни упражнения и трениращи силово. Резултатите показали, че тези със силовото трениране за 18 месеца са свалили средно с 10 килограма повече сравнено с останалите.
Това работи в полза на постигането на едно балансирано и добре изглеждащо здраво тяло
Отново се връщаме към съотношението между активно и пасивно тегло. Когато силовото трениране се комбинира с един добър хранителен режим и достатъчно време за възстановяване, можете да постигнете без проблеми една стройна фигура.
Тренирането с по-високи тежести и по-малко повторения не води до напомпване и надуване на мускулите, като в същото време увеличава разхода на калории. Така се получава ефект, при който излишните мазнинки изчезват, а на тяхно място започват да изпъкват оформена мускулатура, която не изглежда неестествено напомпана.
Всичко има отношение и към здравината на костите
Силовото трениране при всички положения е стрес за тялото. Но това е полезен и добър стрес, когато всичко се изпълнява в добра форма и контролирано. Така силата е полезна не само за мускулите, но и за костите на тялото.
В статия от авторитетния Journal of Bone and Mineral Research от 2017 г. пише, че дори само по 30 минути два пъти седмично силово трениране значително повишава костната плътност. Това означава по-здрави кости, които са по-устойчиви към контузии.
Приключението Get in Shape³ започна! Как се справят официалните участници в нашето предизвикателство за един по-активен живот, съвети за трениране, хранене и по-малко стрес, както и още много любопитна информация ви очакване и в специалната платформа на Get in Shape.